Učenje korejskog postaje sve popularnije diljem svijeta, što pridonosi jačanju veza između Južne Koreje i drugih zemalja te olakšava kulturnu razmjenu. Korejski kulturni utjecaj proširio se na Indiju, naciju od 1,4 milijarde ljudi u kojoj je korejski najbrže rastući strani jezik i uči se u srednjim školama
Meka sila (eng. „soft power“) je koncept kojeg je osmislio američki politolog Joseph Nye krajem 20. stoljeća. Odnosi se na sposobnost države da utječe na druge države i njihovo stanovništvo putem privlačnosti i uvjeravanja. Meka sila je alternativa tvrdoj sili (eng. „hard power“) koja koristi vojne i ekonomske prijetnje i sile kako bi utjecala na druge države. Putem meke sile neka državau prvi plan postavlja kulturu, političke vrijednosti i ideje te diplomaciju kako bi izgradila pozitivan imidž i brendirala se kao uspješna država.
Južna iliti Republika Koreja (RK) je država koja iznimno uspješno koristi meku silu. Koncepcija meke sile kao da je stvorena za Jž. Koreju. Iako se radi o klasičnoj srednjoj sili u međunarodnim odnosima, zahvaljujući kulturi, umjetnosti i tehnologiji Seul nadilazi okvire istočnoazijske regije.
Za razliku od Sjeverne Koreje koja se pozicionirala kao država parija (izopćenik) koja prijeti svijetu zveckanjem balističkih projektila i nuklearnih bombi, Južna Koreja se profilirala kao čimbenik sigurnosti, mira i prosperiteta na Dalekom istoku, ali i šire. Južnokorejski kreatori politike su marketinški genijalci jer u većini svijeta spomen njihove države izaziva pozitivne asocijacije.
To nije slučajno nego rezultat složenih napora i fenomena poznatog kao „Hallyu“ ili „Korejski val“. Zahvaljujući tom fenomenu Južna Koreja je postala globalni kulturni div, proširujući svoj utjecaj na sve kutke svijeta. Počevši od 1990-ih do danas sve je nazočniji kulturni utjecaj Jž. Koreje. Drugim riječima, radi se o demonstraciji meke sile koja je svima poznata iako možda toga nisu svjesni. Korejska popularna kultura probija se i osvaja međunarodnu publiku. Dovoljno je istaknuti Netflixovu mega popularnu tv-seriju „Squid Game“ („Igra Lignje“), Oskarom nagrađeni film „Parazit“, živopisnog pjevača PSY-a i njegovu mega popularnu pjesmu„Gangnam style“, K-pop bendove koji osvajaju svjetske glazbene ljestvice ili korejske televizijske serije (K-drame).
Japan: ekonomski i demografski bolesnik na Dalekom istoku
Nastanak Korejskog vala 1.0
Prva generacija Korejskog vala počela je 1990-ih nakon uvođenja demokracije i uspostave Šeste republike 1987. Narodna skupština (parlament) Jž. Koreje je 1990. dodijelila licencu za emitiranje regionalnom Seoul Broadcasting Systemu (SBS), čime je ona postala prva privatna televizijska postaja od prisilne nacionalizacije 1980. Parlament je krajem 1991. dao dozvolu za uspostavu 20 privatnih kabelskih televizija koje su krenule s radom 1995. Liberalizacija domaćeg tv-programa omogućila je izradu tv-serija koje su krenule osvajati ne samo domaću nego i inozemnu publiku. Prve K-drame su izvezene u Kinu 1992. da bi uzlet uslijedio od 1997. s uspjehom serija „Prva ljubav“ i „Zvijezda u mom srcu“. Iako su azijske države poput Kine, Tajvana, Tajlanda i Vijetnama preferirale domaći program, naširoko poznata Azijska financijska kriza 1997. promijenila je sve. Tv kuće su nastojale pronaći jeftine uvozne serije kao alternativu domaćoj proizvodnji i skupim japanskim serijama. K-drame bile su jeftine, ali zanimljive što se pokazalo dobitnom kombinacijom.
Uslijedio je nezadrživi prodor u države Dalekog istoka poput Kine, Honga Konga, Tajvana, Singapura. Osobito je uspješna bila K-drama „Dragulj u palači“ iz 2003. koja je emitirana u čak 80 država. Romantična K-drama „Zimska sonata“ označila je dolazak korejskog vala u Japan 2004. Serija je bila ekstremno popularna među mladim ženama te je srušila negativne stereotipe o Korejcima u Japanu. Uslijedio je veliki dolazak japanskih turista u RK. Od ranih 2000-ih krenuo jeizvoz korejskih serija i filmova u Indiju koja je bila željna novih sadržaja. Do kraja desetljeća K-drame postale su dominantne u cijeloj Aziji: zarada je porasla s 8,3 na 150 milijuna dolara. Kineske i tajvanske vlasti čak su ograničile prikazivanje, a slavni kineski glumac Jackie Chen uz neke kolege pozvao je svoje sunarodnjake da se odupru Korejskom valu.
Kineski san: vizija za nacionalni preporod i globalno vodstvo Pekinga
Ključna uloga države
Godine 1995. južnokorejski parlament je donio zakon o poticajima proizvođačima filmova i glazbe. To je potaknulo velike industrijske konglomerate (chaebole) da se angažiraju u filmskoj i glazbenoj industriji. Rezultati nisu bili naročiti, međutim Samsung je 1999. sponzorirao iznimno uspješan akcijski film „Shiri“ koji mu je bio zadnji. Premda se Samsung povukao iz filmskog sektora, uspjeh filma ponukao je parlament da donese novi zakon koji je davao financijske potpore privatnim produkcijskim kućama. Privatni producenti su to odlično iskoristili jer su im se dramatično povećali proračuni i mogućnosti: s 0,9 milijardi vona 1995. na 42 milijarde vona 2004. godine.
Na glazbenom području, korejski glazbenici nisu imali namjeru osvajati inozemna tržišta sve do sredine 1990-ih. Iako su se veliki konglomerati okušali i u glazbi nisu bili pretjerani uspješni, ali zato jesu privatne multinacionalne agencije koje su osnovane od 1995. do 1997. K-pop je prvi put stekao popularnost u Kini nakon što se korejski radio program 1997. počeo emitirati u Pekingu. U 2000-im K-pop se probio istočnom Azijom, pogotovo u Japanu, putem izvođača kao što su BoA, Rain, TVXQ, Super Junior i dr.
Korejski val 2.0
Drugi Korejski val počeo je 2008. širenjem korejske kulture putem društvenih medija (Facebook, YouTube, Webtoon). Za razliku od prvog vala gdje su dominirale K-drame, u drugom valu K-pop je postaoglavni južnokorejski izvozni proizvod. Osim glazbe rapidno su se širili i drugi sadržaji poput videoigara. Iako dotadašnje vlade isprva nisu bile svjesne da uspjeh K-drama i K-popa donosi velike koristi državi to su postale svjesne administracije predsjednika Lee Myung-baka (2008.-2013.) i predsjednice Park Geun-hye (2013.-2017.) Karakteristika drugog vala je da se probio ne samo istočnom nego cijelom Azijom. Štoviše, K-pop grupe privukle su značajnu pažnju svjetske javnosti. Prvi je bio reper PSY i njegov mega hit „Gangnam Style“ iz 2012. koji je prvi prešao milijardu pregleda na YouTubeu. K-pop se smatrao osebujnim žanrom koji je uključivao aspekte hip-hopa, rocka, pop balada, R&B-a i elektronske glazbe i sadržavao je vješto izrađenu koreografiju koja se proširila izvan Azije na druge kontinente. K-pop grupe održavale su koncerte u Aziji, Europi i SAD-u.
Kina i Južna Koreja: dinamični ples suradnje i sukoba
Korejski val 3.0
Sredinom 2010-ih uslijedio je Korejski val 3.0 koji i dalje traje. On je drukčiji od prethodnih jer se u potpunosti raširio po cijelome svijetu, ponajviše zapadnom hemisferom. Prema Korejskoj zakladi za međunarodnu razmjenu kulture (KOFICE), izvoz južnokorejskih sadržaja ukupno se povećao, uključujući ne samo glazbu i filmove, već i knjige, crtane filmove, animacije, videoigre i sl. Npr. postali su globalno popularni korejski stripovi Manhwa. Južnokorejski filmovi i serije emitiraju se putem globalnih streaming platformi poput Netflixa i Amazon Primea. Npr. „Igra lignje“ iz 2021. je Netflixova originalna serija.
Specifičnog trećeg vala jest i stvaranje globalnih fan klubova K-pop izvođača. Muški bend BTS postao je kulturni fenomen i ima cijelu vojsku fanova. U 2020. BTS je postao prva grupa nakon Beatlesa koja je plasirala četiri albuma na prvo mjesto američke ljestvice u manje od dvije godine. Primio ih je i Joe Biden u Bijeloj kući 2022. I korejska dijaspora igra važnu ulogu u širenju korejske kulture poglavito u SAD-u i u gradovima Los Angelesu i New Yorku.
Tehnologija i inovacije
Tehnologija i inovacije igraju važnu ulogu u jačanju meke sile Seula. Južna Koreja je poznata po svojoj tehnološkoj inovativnosti jer ona nije samo proizvodna baza za vrhunske elektroničke uređaje, već i lider u razvoju softverskih i digitalnih rješenja. Kompanije poput Samsunga i LG-a postale su globalni lideri u industriji elektronike. Njihovi proizvodi nisu samo simboli napredne tehnologije, već su postali sastavni dio svakodnevnog života diljem svijeta.
Južnokorejski softverski programi i aplikacije, poput mobilnih aplikacija za komunikaciju (npr. KakaoTalk i LINE), videoigara, edukativnih alata i platformi za streaming, postali su popularni među korisnicima širom svijeta. Digitalna dominacija ne samo što pridonosi globalnom širenju korejske tehnologije, već ujedno jača sliku Jž. Koreje kao inovativne i digitalno napredne zemlje.
Korejski stručnjaci i kompanije često surađuju s globalnim partnerima kako bi osnažili globalnu kibernetičku sigurnost. Takvi napori pomažu Južnoj Koreji da se etablira kao pouzdan partner u globalnoj ekonomiji. Korejski influenceri, YouTuberi i zvijezde društvenih mreža imaju veliki utjecaj na globalnoj razini među mladima. Njihova popularnost pomaže u širenju korejske kulture, uključujući glazbu, filmove, modu i gastronomiju, što dodatno jača meku silu. Južni Korejci poznati su kao sudionici e-sport industrije, s vrhunskim timovima i igračima u videoigrama poput StarCrafta, League of Legendsa i PUBG-a.
Obrazovanje i kulturna diplomacija
Južna Koreja je uložila znatna sredstva u obrazovanje i kulturnu diplomaciju. Postala je nezaobilazna destinacija za obrazovanje zbog visoke kvalitete akademskih institucija koje promiču inovaciju i tehnološki napredak. RK je poznata po svojim visoko pozicioniranim sveučilištima kao što su Nacionalno sveučilište Seoul, KAIST (Korejski napredni institut za znanost i tehnologiju) i Sveučilište Yonsei.Programi stipendiranja, kao što su Globalna korejska stipendija (GKS), pružaju priliku studentima iz različitih zemalja da studiraju u RK pod pokroviteljstvom vlade, jačajući međunarodnu suradnju i razmjenu znanja. Seul je vodeći u regiji Dalekog istoka u obrazovanju na području informacijsko-komunikacijskih tehnologija (IKT).
Korejski kulturni centri promoviraju korejski jezik i kulturu u domovini i inozemstvu, a nazočni su u mnogim velikim gradovima širom svijeta (Peking, Tokio, Bangkok, Sydney, Washington D.C., London, Pariz, Rim, Moskva). Ovi centri ne samo što promoviraju korejsku kulturu kroz izložbe, predavanja, filmske projekcije i kulturne radionice, već nude i tečajeve korejskog jezika. Učenje korejskog postaje sve popularnije diljem svijeta, što pridonosi jačanju veza između Južne Koreje i drugih zemalja te olakšava kulturnu razmjenu.
Korejski kulturni utjecaj proširio se na Indiju, naciju od 1,4 milijarde ljudi u kojoj je korejski najbrže rastući strani jezik i uči se u srednjim školama. Seul aktivno sudjeluje u međunarodnim kulturnim programima, festivalima i manifestacijama kako bi promovirao svoju kulturu i umjetnost. Sudjelovanje u projektima UNESCO-a za očuvanje kulturne baštine, organiziranje kulturnih događanja poput Seula Svjetske prijestolnice knjige i glazbenih festivala (npr. Incheon K-pop koncerata) dodatno jača globalni utjecaj RK.
M. Šerić: Kako indijska meka sila osvaja svijet
Korejska moda i kuhinja
Korejska moda poznata kao „K-fashion“, postala je važan element meke sile. K-pop zvijezde, poput članova grupa BTS i Blackpink, postale su globalne modne ikone. Njihov jedinstven stil često inspirira svjetske modne trendove. Korejski ulični stil, koji se može vidjeti na ulicama Seula, osobito u kvartovima poput Hongdae i Gangnam, postao je sinonim za inovativnost i hrabrost. K-pop izvođači redovito surađuju s renomiranim modnim brendovima, pojavljuju se na naslovnicama prestižnih modnih časopisa i nazoče najvećim svjetskim modnim događajima poput Pariškog tjedna mode. Njihov utjecaj na mlade ne može se podcijeniti, jer mnogi obožavatelji širom svijeta žele imitirati njihov stil. K-beauty proizvodi poznati su po svojoj kvaliteti i inovativnosti.
Korejska kuhinja postala je globalno prepoznatljiva kroz K-drame i K-pop. Mnogi fanovi K-pop zvijezda i glumaca iz K-drama žele isprobati hranu koju vide u glazbenim spotovima, serijama i filmovima. Ovaj trend dodatno potiče interes za korejsku gastronomiju i dovodi do širenja korejskih restorana i jela diljem svijeta. Jela kao što su kimchi, bulgogi, bibimbap, samgyeopsal (korejski roštilj) i tteokbokki postali su međunarodno prepoznatljivi među gurmanima.
Korejski restorani sve su prisutniji u mnogim gradovima širom svijeta, čime se povećava svijest o korejskoj kulturi i zdravim prehrambenim navikama. Pritom korejska vlada i razne nevladine organizacije aktivno promoviraju korejsku hranu kroz kulinarske festivale i kampanje u inozemstvu.
Povijesna prekretnica: uspostava odnosa Kube i Južne Koreje i jačanje tenzija na Korejskom poluotoku
Geopolitičke koristi meke sile
Nastojanje da Republika Koreja postane globalno prepoznatljiva po svojoj mekoj sili nazočno je posljednjih dvadesetak godina kod južnokorejskih kreatora politike, ali je zadobilo jače impulse otkad je 2022. južnokorejski predsjednik postao konzervativac Yoon Suk-yeol. Yoon želi od svoje države napraviti još snažniji globalni brend prema kojem R. Koreja ne bi bila samo uzorna demokratska država koja nije država slučaj, nego bi nadišla lokalne okvire i postala globalna točka stabilnosti koja „unapređuje slobodu, mir i prosperitet kroz liberalne demokratske vrijednosti i značajnu suradnju.“ Meka sila može pomoći da uspije u tome naumu.
Jž. Koreja trebala bi biti snažna promotorica ljudskih prava, sloboda, međunarodne suradnje i tehnološkog razvoja u svijetu. Upravo su te okolnosti omogućile razvoj južnokorejske kulture, znanosti i života u cjelini.
Dijelom zahvaljujući svojoj mekoj sili Seul uspijeva balansirati između velikih suparnika u Indopacifičkoj regiji, SAD-a i Kine, i u njihovom trgovinskom i diplomatskom ratu prolazi relativno dobro. Seul je oaza stabilnosti u vrlo nestabilnosti regiji Dalekog istoka gdje su glavna krizna žarišta Južno kinesko more i Sjeverna Koreja.
Kroz filmove i pjesme relaksirani su odnosi s Japanom koji su tijekom povijesti bili ratni. Ne spomenuti Sj. Koreju bilo bi svetogrđe. Očekivano, Pjongjang uglavnom denuncira južnokorejske „meke“ uspjehe. Međutim, „Hwang Jin Yi“ iz 2007. prvi je južnokorejski film koji je prikazan u DNRK. Kim Jong-un je 2021. južnokorejsku popularnu umjetnost stavio u kontekst „kapitalističkih tendencija“. K-drame su jedan od glavnih motivatora koji pobuđuje Sjeverne Korejce da bježe u Jž. Koreju. Iako su zabranjeni stanovništvu, redovito ih konzumira sjevernokorejska elita.
Zaključak
Na primjeru Republike Koreje meka sila pokazuje kako kultura, umjetnost, obrazovanje, tehnologija i diplomacija mogu zajedno ne samo donijeti profit nego stvoriti pozitivan imidž države i omogućiti joj globalni utjecaj. Zahvaljujući popularnoj kulturi Jž. Koreja se istaknula u moru država Azije i svijeta. Uspjesi PSY-a, IU-e, BTS-a, Blackpinka i drugih nisu samo donijeli zaradu glazbenicima nego su zainteresirali ljude diljem svijeta za RK, uključujući političare i biznismene. Zahvaljujući pjevačima, glumcima i producentima mnogi turisti odlučili su posjetiti Jž. Koreju, a mnogi od njih su i investitori. Porast popularnosti južnokorejske kulture dovodi i do povećanog učenja korejskog jezika diljem planeta.
Mekom silom Južni Korejci uspjeli su „pokoriti“ svijet onako kako tvrdom silom – osvajanjima i ekonomijom nikada ne bi mogli. Kroz K-pop, K-drame, tehnološke naprave, kulturne centre i sveučilišta, Južna Koreja je uspjela izgraditi snažnu globalnu prisutnost koja daleko prelazi njenu veličinu (100 tisuća četvornih km i 52 mil. st.). Poglavito obrazovni i kulturni napori pomažu u stvaranju pozitivne slike o zemlji i povećavaju njenu privlačnost kao destinacije za studiranje i rad.
M. Šerić: Čudo na rijeci Han: kako je od zaostale zemlje Južna Koreja postala gospodarski div
Tehnološka industrija doprinosi slici RK kao napredne, moderne nacije koja je u stanju oblikovati budućnost.
Korejski val nije samo prolazni trend, to je strateški alat koji Južna Koreja koristi kako bi oblikovala svoju ulogu na globalnoj sceni.