Iranski predsjednik Masoud Pezeshkian je u srijedu, 2. srpnja, naredio da Iran obustavi suradnju s Međunarodnom agencijom za atomsku energiju nakon što su američki zračni napadi pogodili njezina najvažnija nuklearna postrojenja. O tome je izvijestio Reuters.
U tom je smislu predsjednik potpisao zakon kojeg je nedavno donio iranski parlament o obustavi te suradnje, a koji je već dobio odobrenje ustavnog nadzornog tijela.
IAEA, sa sjedištem u Beču, dugo prati iranski nuklearni program. “Svjesni smo ovih izvješća. IAEA čeka daljnje službene informacije od Irana”, navodi se u priopćenju IAEA-e.
Iran je zaprijetio prekidom suradnje s IAEA-om, optužujući je da staje na stranu zapadnih zemalja i opravdava izraelske zračne napade, koji su započeli dan nakon što je odbor IAEA-e glasao za proglašenje Irana kršiteljem obveza prema Ugovoru o neširenju nuklearnog oružja.
Danas potpisani zakon od strane iranskog predsjednika propisuje da svaka buduća inspekcija iranskih nuklearnih lokacija od strane Međunarodne agencije za atomsku energiju mora biti odobrena od strane Teheranskog Vrhovnog vijeća za nacionalnu sigurnost.
Šef IAEA-e: Iran bi mogao nastaviti obogaćivati uran već za par mjeseci
Iran ubrzano pripremao blokadu Hormuškog tjesnaca
Iranska vojska je prošli mjesec utovarila pomorske mine na brodove u Arapskom zaljevu, što je pojačalo zabrinutost u Washingtonu da se Teheran priprema za blokadu Hormuškog tjesnaca nakon izraelskih napada na lokacije diljem Irana, rekla su u utorak dva američka dužnosnika za Reuters.
Prethodno neprijavljene pripreme, koje su otkrile američke obavještajne službe, dogodile su se neko vrijeme nakon što je Izrael pokrenuo svoj prvi raketni napad na Iran 13. lipnja, rekli su dužnosnici koji su tražili anonimnost.
Utovar mina – koje nisu postavljene u tjesnacu – sugerira da je Teheran možda ozbiljno namjeravao zatvoriti jednu od najprometnijih svjetskih brodskih ruta, potez koji bi eskalirao već zahuktavajući sukob i ozbiljno ugrozio globalnu trgovinu. Čak oko petine globalnih pošiljki nafte i plina prolazi kroz Hormuški tjesnac, a blokada bi vjerojatno naglo povećala svjetske cijene energije.
Dana 22. lipnja, nedugo nakon što su SAD bombardirale tri ključna iranska nuklearna postrojenja u pokušaju da osakate iranski nuklearni program, iranski parlament je navodno podržao mjeru za blokiranje tjesnaca.
Ta odluka nije bila obvezujuća i na iranskom Vrhovnom vijeću za nacionalnu sigurnost bilo je da donese konačnu odluku o zatvaranju, izjavila je tada iranska Press TV. Iran je godinama prijetio zatvaranjem tjesnaca, ali nikada nije ispunio tu prijetnju.
Trump se sastaje s Netanyahuom i tvrdi da je Izrael spreman za primirje u Gazi. Ali postoji kvaka