Tradicionalna američka imovina ide u kosi jer su trgovinske napetosti u SAD-Kini i dalje potapaju globalna tržišta, sada zajedno sa svježim podacima o prevrtanju osjećaja prema američkoj ekonomiji i usavršavanjem inflacijskih problema.
Najnovije istraživanje Sveučilišta u Michiganu, objavljeno u petak, otkrilo je da su osjećaji potrošača pali na 50,8 sa 57,0, približavajući se najsurovijom razini u tri godine i daleko ispod onog što se vidi tijekom kovida u 2020. godini. Očekivanja za inflaciju u godini-porasla su na 6,7%, što je u odnosu na 5% u prethodnom mjesecu i najviše čitano od 1981. godine.
Na poleđini podataka, ulagači su nastavili prodavati dugoročne obveznice američke vlade i Greenbacks, dvije imovine koje se tradicionalno smatraju sigurnim utočištima. Desetogodišnji prinos riznice porastao je iznad 4,55% tijekom američkih jutarnjih sati, što je više od 50 baznih bodova u samo tjedan dana. U međuvremenu, indeks dolara (DXY) potonuo je ispod 100 na trogodišnju nisku. Zlato je u međuvremenu dostiglo svježi rekord od 3.240 dolara po unci.
Nakon divlje nestabilnih prošlih nekoliko sesija, američke su dionice trgovale u daleko čvršnjem rasponu s obje strane nepromijenjenih u petak. U vrijeme tiska Nasdaq je bio veći za 0,6%
U međuvremenu, tržišta kriptovaluta kretala su se više, s tim da je Bitcoin (BTC) držao nešto iznad 82.000 USD, dobivši 4% u posljednja 24 sata. Indeks širokog tržišta Coindesk 20 porastao je za 3%, a Altcoin Majors Solana Sol, Avaxov Avax koji vodi sa 6% dobitaka.
Signal ili buka?
Iako se neki makroekonomski analitičari plaše da nedavni porast prinosa državnih obveznica prijeti budućim izgledima američke ekonomije, drugi vjeruju da ulagači previše čitaju u kratkoročne ljuljačke na tržištu.
“Američki dolari i američki vladini dug, dvije najniže kategorije likvidne sigurnosti, idu Haywire”, izjavio je u bilješci Noelle Achison, analitičarka i autorica Crypto -a, Macro Now, u bilješci u petak. “To nije slučaj za ostala sigurna utočišta, međutim, samo one izravno vezane za SAD”
“Vjerujem da je mnogo vjerojatnije da su nedavni oštri potezi u tim klasama imovine posljedica toga što su sudionici na tržištu bili prisiljeni s pozicija nego zbog osnova”, rekao je ulagač milijardera Bill Ackmann u postu na X.
“Tehnički čimbenici pokreću dramatične poteze tržišta”, nastavio je Ackman. “Kao rezultat, tržišta postaju sve nepouzdanija kao kratkoročni pokazatelji utjecaja promjena politika.”