Nakon 20 godina poslovanja, jedna od najpoznatijih svjetkih fintech tvrtki Klarna, priprema se za izlazak na njujoršku burzu.
Kompaniju su 2005. osnovali sadašnji direktor Sebastian Siemiatkowski i švedski poduzetnici Niklas Adalberth i Victor Jacobsson, s ciljem da tradicionalnim bankama i kartičarskim tvrtkama suprotstave pristupačniji način online plaćanja.
Danas je Klarna sinonim za model ‘kupi sada, plati kasnije‘, način plaćanja koji kupcima omogućuje da odgode plaćanje do kraja mjeseca ili ga podijele na jednake, beskamatne mjesečne rate.
Usponi i padovi
Iako je Siemiatkowski Klarni osigurao status fintech giganta, njegov poduzetnički put nije prošao bez izazova – od rastuće konkurencije igrača poput PayPala, Afirma i Blockovog Afterpaya, do pada valuacije tvrtke za 85 posto. Unatoč tome, Siemiatkowski nije pasivno prihvatio izazove i otvoreno odbacuje kritike dok se približava IPO-u u kojem bi vrijednost tvtke mogla biti procijenjena na 15 milijardi dolara.
Nekadašnja zvijezda pandemijskog doba, Klarna je u 2021. dosegnula valuaciju od 46 milijardi dolara u rundi financiranja predvođenoj SoftBankom. No, u 2022. vrijednost joj je pala za 85 posto, na samo 6,7 milijardi dolara, zbog rasta inflacije i kamatnih stopa, što je negativno utjecalo na ulagače u tehnološki sektor. Tvrtka je posljednjih godina pokušala ponovno izgraditi tržišnu vrijednost.
Financijski izvještaji otkriveni u IPO prijavi pokazuju da je Klarna prošle godine ostvarila prihod od 2,8 milijardi dolara, što je rast od 24 posto na godišnjoj razini, dok je neto dobit iznosila 21 milijun dolara, što je veliki zaokret u odnosu na neto gubitak od 244 milijuna dolara u 2023. godini. Nakon lansiranja OpenAI-jevog ChatGPT-a u studenom 2022., Siemiatkowski je brzo usmjerio Klarnu prema iskorištavanju AI tehnologije kako bi smanjio troškove i povećao profitabilnost.
Njegova strategija izazvala je kontroverze. Klarna je 2023. zamrznula nova zapošljavanja, a sljedeće godine objavila da je njen AI chatbot preuzeo zadatke ekvivalentne 700 radnih mjesta u korisničkoj podršci. Siemiatkowski je u kolovozu izjavio da je Klarna smanjila broj zaposlenih s 5000 na 3800, dijelom zahvaljujući implementaciji AI-a.
Na kritike je odgovorio tvrdnjom da je “gotov s isprikama”, uspoređujući se s Markom Zuckerbergom i njegovim stavom da ne treba preuzimati odgovornost za probleme koji nisu njegova krivnja. “AI već danas može obavljati mnoge poslove koje rade ljudi, ali ne želim biti jedan od tehnoloških lidera koji govore: ‘Ne brinite, pojavit će se nova radna mjesta’, jer ne znam koja bi to nova radna mjesta mogla biti”, rekao je CNBC-u.
Siemiatkowski nije sklon povlačenju pred kritikama, posebno kada je riječ o Klarninom modelu kratkoročnog financiranja, koji omogućuje plaćanje na rate za sve, od odjeće do narudžbi hrane putem interneta. Prošlog tjedna Klarna je sklopila partnerstvo s DoorDashom, omogućujući fleksibilne opcije plaćanja na popularnoj američkoj platformi za dostavu hrane. Ovaj potez naišao je na osudu internetskih korisnika, koji smatraju da bi mogao dodatno zadužiti već financijski ugrožene potrošače. U 2022., kada je Klarna otpustila 10 posto svojih zaposlenika,
Danas se Klarnaov direktor suočava se s najvećim izazovom dosad, kako izvesti tvrtku koju je osnovao prije dva desetljeća na burzu. “IPO-i su rizični jer cijene dionica mogu brzo fluktuirati”, rekao je Nalin Patel, direktor istraživanja privatnog kapitala za regiju EMEA u PitchBooku. “Također, mogu biti skupi i dugotrajni procesi, uz angažman investicijskih banaka.”
Klarna je ranije ovog mjeseca podnijela zahtjev za izlazak na burzu u New Yorku, no još nije objavila datum niti cijenu dionica. Ako IPO bude uspješan, to bi moglo značajno povećati bogatstvo Siemiatkowskog i drugih dioničara, uključujući Sequoia Capital, Silver Lake, Mubadala Investment Company i Kanadski mirovinski plan (Canada Pension Plan Investment Board). Sequoia je najveći pojedinačni dioničar Klarne s udjelom od 22 posto, dok Siemiatkowski posjeduje sedam posto.
Prilika za zaposlenike
Pozitivan ishod IPO-a također bi povećao vrijednost udjela zaposlenika Klarne i mogao poboljšati moral nakon turbulentnih nekoliko godina.
“Izazov je pronaći ravnotežu između pravedne valuacije za postojeće investitore koji žele prodati svoj udio i novih ulagača koji traže fer ulaznu cijenu. Precjenjivanje tvrtke moglo bi dovesti do pada njene vrijednosti u budućnosti, dok bi podcjenjivanje značilo gubitak potencijalne zarade za one koji izlaze”, rekao je Patel.