Ljeto je vrijeme kad na našim autocestama vladaju najveće gužve. Deseci tisuća ljudi, što domaćih, a što stranih gostiju, hrle prema jadranskim destinacijama. Najčešće putuju automobilima ili autobusima, što ne čudi, s obzirom na to da je cestovni prijevoz u Hrvatskoj ujedno najbrži.
Među onima koji redovito putuju na more je i Žarko Žnidarić iz Zagreba. Njegova je destinacija svake godine otok Žirje. Nakon nekoliko sati vožnje automobila, predstoji mu i plovidba trajektom. Kaže da se za takvo putovanje mora dobro pripremiti.
“Uvijek idem s obitelji. Zapravo idem više puta. Jednom vozim klince koji idu ranije, a onda idemo supruga i ja”, govori nam Žarko.
Važna je priprema
Dodaje da je osim pripreme prtljage, u kojoj se uvijek mora naći dovoljno vode i hrane “za po putu”, najteži dio pripremiti automobil. No, njemu to ne pada teško, jer mu redovni servis i tehnički pregled padaju u svibnju, uoči godišnjih odmora.
“Kad dođe vrijeme za put, uvijek preko ljeta pazim na tlak u gumama, znači mijenjam zimske u ljetne gume, ali ono što je ključno, pazim na tlak, pazim na ulje i, naravno, svake godine kada sam na servisu, provjerim stanje plina za klimu, jer ako sam bez klime na ovom topinskom valu, ne mogu živjeti u autu”, kaže Žarko.
Stručnjaci ističu da je prije odlaska na neko dulje putovanje uvijek dobro provjeriti razinu tekućina u motoru. Posebno se to odnosi na ulje, kočionu I rashladnu tekućinu. Dobro je provjeriti I dijelove motora koji se habaju, poput remena ili lanca te sinkrona u mjenjačkoj kutiji. Što se tiče guma, one moraju biti ispravno napuhane i balansirane. Nije zgorega provjeriti ni klimu, rashladni sustav motora, amortizere te ovjes. Pojedini servisi uoči turističke sezone nude i akcijske cijene, pa čak i besplatne brze preglede vozila.
Izbjegavanje gužvi
Često se može čuti kako je dobro izbjegavati gužve na cestama. No, to nije lako ako se putuje tijekom dana, naročito petkom i vikendom, kad su gužve najveće. Iskusniji vozači, a među njima je i Žarko, putuju noću ili već rano ujutro.
“S obzirom na to da znam kakve su gužve, krećem već u četiri sata. U pola pet je već kasno, jer već tad ima automobila i na obilaznici i na Lučkom. Međutim, nakon Bosiljeva se to smanji i zapravo baš nekako imam sreće da sam skužio da je to nekako optimalno vrijeme, tako da sam već, ako idem starom cestom, oko 9 ili 10 u Šibeniku, a ako idem autoputom do kraja, dođem čak i ranije. Već oko 8, znam biti tamo i onda odem na kavu, odem u dućan prije odlaska na trajekt”, govori Žnidarić.
U povratku ga trajekt ostavi u Šibeniku oko 9 sati navečer, tako da se u Zagreb vraća iza ponoći, što mu odgovara, jer opet izbjegava najveću gužvu. No, vozačima je teško izbjeći gužvu, ako su već krenuli na put.
Sve na jednom mjestu
Mnogi se toga oslanjanju na radijske postaje, kako bi doznali najnovije informacije o stanju na cestama. Ljeto je, naime, vrijeme kad se odvijaju mnogi radovi, a u gužvama uvijek može doći do prometnih nesreća ili kvarova. Vozači, pa tako i Žarko, se stoga oslanjaju na pomoć Hrvatskog autokluba ili opcije Google Traffic.
Od sad im je na raspolaganju i mobilna aplikacija. Nju su razvile Hrvatske autoceste (HAC), kako bi na jednom mjestu u stvarnom vremenu objedinile sve informacije o prometu na domaćim autocestama.
Vozači tako mogu doznati na kojoj se dionici stvorila gužva, gdje se dogodila prometna nesreća, kad će se odvijati radovi, a mogu vidjeti i vremensku prognozu tijekom svog putovanja.
“Cilj nam nije bio razviti samo klasičnu navigaciju, već smo napravili mobilnu aplikaciju koja objedinjuje podatke s kojima raspolažu upravitelji autocesta u Hrvatskoj”, rekao je Davor Bičanić iz HAC-a, dodajući da su unutar aplikacije uvezeni podaci svih triju koncesionara na domaćim autocestama: HAC-a, Bina Istre i Autoceste Zagreb-Macelj (AZM).
Korisne informacije
U slučaju gužvi, radova na cesti, iznenadnih zastoja ili prometnih nesreća, vozači će na raspolaganju imati popis obilaznih pravaca. Aplikacija je spojena i s hitnim službama putem broja 112, tako da je moguće unutar aplikacije pozvati policiju, hitnu pomoć ili vatrogasce te prijaviti događaj na autocesti.
Uz to, moguće je planirati putovanje pregledom stanja na cestama tijekom ranijih dana ili pogledom na vremensku prognozu. Aplikacija nudi i popis odmorišta sa svim dostupnim sadržajima te radno vrijeme benzinskih postaja i punionica.
Mobilna aplikacija LiveTrafficHR dio je projekta Crocodile 3 Croatia, koji obuhvaća sedam europskih zemalja. Osim Hrvatske, moguće je pratiti podatke o stanju na cestama u Austriji, Češkoj, Mađarskoj, Italiji, Sloveniji te na Cipru.
Smanjivanje rizika
Direktorica Odjela za europske fondove i međunarodnu suradnju HAC-a, Marina Pintur rekla je da projekt razvijen s ciljem smanjivanja broja nesreća, smrtnih slučajeva, ozljeda i materijalnih šteta. Dodala je da projekt vozačima omogućava da prije ili tijekom putovanja optimiziraju rutu, reagiraju na poremećaje u prometu i izbjegavaju potencijalno opasne situacije.
Svakom je vozaču u interesu doći brzo i sigurno na svoju ljetnu destinaciju. Odsad će imati pomoć u tome na svojim mobitelima. Žarko Žnidarić s početka naše priče već razmišlja o instaliranju aplikacije na svoj mobitel. Ipak mu predstoje dva putovanja s najmilijima i ne želi ništa prepustiti slučaju.
“Pa, iskreno, planiram skinuti aplikaciju Vidjet ću što je i kako je. Zašto ne? Svaka aplikacija, ako je dobra, dobro dođe. Tak’ da, hoću”, zaključio je.
Napomena: Sadržaj je nastao u suradnji s Hrvatskim autocestama po najvišim novinarskim standardima.
Molimo vozače da poštuju prometne propise i ne koriste mobitele u vožnji.
Komentari