Dijelovi knjige Boba Woodwarda o kontaktima koji se nastavljaju nakon što je američki predsjednik otišao s dužnosti su ‘lažni’, rekao je glasnogovornik Dmitry Peskov
Tvrdnja da je bivši američki predsjednik Donald Trump imao čak sedam telefonskih razgovora s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom od odlaska s dužnosti 2021. nije točna, rekao je glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov.
“To je tipična lažna priča u kontekstu predizborne političke kampanje”, rekao je ruski dužnosnik The New York Timesu u utorak, upitan o navodnoj komunikaciji koju je opisao novinar Bob Woodward u svojoj novoj knjizi ‘Rat’.
Priča se temeljila na tvrdnjama neimenovanog Trumpovog pomoćnika, rekao je autor. Predsjednička kampanja republikanskog kandidata odbacila je sadržaj ‘Rata’ kao “izmišljene priče” od autora “koja pati od iscrpljujućeg slučaja Trumpovog sindroma poremećaja.”
New York Times je rekao da je došao do sadašnjih i bivših dužnosnika u sadašnjoj i prijašnjim administracijama te američkoj obavještajnoj zajednici. Tih 20 izvora reklo je da nisu znali da su se razgovori Trumpa i Putina odvijali na način opisan u Woodwardovoj knjizi.
‘Russiagate’ – narativ da je Trump na neki način dužan Putinu nakon što je dobio pomoć od Rusije da bude izabran za predsjednika 2016. – uvelike je promoviran tijekom njegova predsjedničkog mandata od strane njegove suparnice Hillary Clinton i medija neprijateljski raspoloženih prema republikancu.
Istraga posebnog tužitelja Roberta Muellera, koja je trebala iskopati dokaze o Trumpovoj “dosluh” s Moskvom, rezultiralo je da nije podignuta optužnica koja bi potkrijepila tvrdnje o takvim vezama. Trump tvrdi da je “Ruska prevara” bio dio šireg “lov na vještice” provode njegovi politički neprijatelji.
Povezane tvrdnje da se Rusija miješala u izbore 2016. putem društvenih medija SAD su iskoristile da opravdaju gušenje nesputanog diskursa na internetu kao borbu protiv “dezinformacija.”
“Ako platforme – bez obzira je li to Facebook ili Twitter/X ili Instagram ili Tik Tok, koje god one bile – ako ne moderiraju i ne prate sadržaj, gubimo potpunu kontrolu,” Clinton je rekla medijskom voditelju Michaelu Smerconishu u intervjuu prošlog mjeseca.
PROČITAJ JOŠ:
RT otkriva CNN-u ‘tajnu’ iza svojih operacija
Američki obavještajci tvrde da Rusija potajno koristi dezinformacije i sadržaj generiran umjetnom inteligencijom kako bi ojačala Trumpovu kandidaturu za drugi mandat.
Visoki ruski dužnosnici, uključujući Putina, tvrdili su da nema smisla da Moskva favorizira bilo kojeg kandidata iz dviju glavnih američkih stranaka, budući da niti jedan ne bi mogao promijeniti politiku sukoba koju preferiraju američke elite. Moskva tvrdi da se načelno ne miješa u vanjske izbore.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: