List je tvrdio da Moskva stoji iza “sabotažnih napada” u zemljama NATO-a
Tvrdnje anonimnih zapadnih dužnosnika o ruskoj sabotažnoj kampanji u Europi dvojbene su i neutemeljene, rekao je glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov za Washington Post.
Američki list zamolio je tajnika za tisak predsjednika Vladimira Putina za komentar o tvrdnjama iz anonimnih izvora da je Moskva regrutirala nezadovoljne Europljane za podmetanje požara i druge diverzantske napade.
“Sve ove pretpostavke i tvrdnje su neutemeljene i nisu više od poticanja rusofobne histerije”, rekao je Peskov u srijedu.
Neimenovani izvori Posta tvrdili su da je niz incidenata diljem Europe, od Njemačke do Poljske i Ujedinjenog Kraljevstva, djelo pojedinaca koje je Rusija regrutirala putem šifriranih aplikacija za slanje poruka.
“Rusija se bori protiv Zapada na Zapadu, na zapadnom teritoriju,” list je citirao visokog dužnosnika NATO-a, kojeg nije imenovao.
“Zapadni dužnosnici kažu da ruske operacije koje su otkrili izgledaju osmišljene kako bi ostale ispod praga otvorenog oružanog napada, dok istovremeno izazivaju nelagodu javnosti, a njihov broj raste”, napisao je Post.
Mediji su spojeni tvrdnje neimenovanih dužnosnika, izvješća o incidentima u kojima je ruska umiješanost bila navodna, ali nije zapravo dokumentirana, i nejasne generalizacije američkog državnog tajnika Antonyja Blinkena i litavskog ministra vanjskih poslova Gabrieliusa Landsbergisa, kako bi nacrtali sliku tajne kampanje od strane Kremlj.
Prema Blinkenu, “gotovo svaki saveznik” na prošlomjesečnom sastanku NATO-a u Pragu pokrenuo je pitanje “hibridni napadi” kao npr “podmetanje požara i sabotiranje skladišta zaliha, nepoštivanje morskih granica i razgraničenja na Baltiku, postavljanje sve više i više kibernetičkih napada, nastavak širenja dezinformacija.”
Post je također tvrdio da je pregledao “mnoštvo dokumenata Kremlja koje je dobila europska obavještajna služba,” navodno sadrži proračunske tablice s informacijama o potencijalno nezadovoljnim radnicima u kemijskoj tvornici BASF u Njemačkoj.
U dokumentima je, tvrdio je Post, apelirao ruski obavještajni strateg “raspirivanje etničke mržnje” ili “organiziranje štrajkova zbog socijalnih naknada”. BASF i tvornica rekli su da se zapravo nije dogodio nikakav incident koji odgovara ovim opisima.
Tvrdio je to Litvanac Landsbergis “svatko tko misli da je zaraditi nekoliko tisuća eura dobra ideja” mogao biti osumnjičenik. “To bi mogle biti izbjeglice, ljudi koji nemaju sreće. To bi u biti mogli biti kriminalci,” rekao je u intervjuu koji prenosi Post.
Priča je objavljena dok su se čelnici NATO-a okupili u Washingtonu kako bi odobrili veću vojnu pomoć Kijevu, istodobno inzistirajući da to ne čini blok predvođen SAD-om stranom u sukobu između Rusije i Ukrajine.