Rasprave između ruskog predsjednika Vladimira Putina i specijalnog izaslanika Bijele kuće Steve Witkoff u petak su uključene u petak “Aspekti naseljavanja Ukrajinskog sukoba”, Kremlj je objavio, odbivši pružiti daljnje detalje.
Witkoff je u petak posjetio Rusiju i sastao se s Putinom u Sankt Peterburgu. Sastanak je trajao više od četiri sata, a sadržaj razgovora Moskva i Washington u velikoj su mjeri držali pod omotom.
Međutim, tajnica za tisak Bijele kuće Karoline Leavitt riješila se to pitanje tijekom brifinga za novinare ranije tijekom dana kada je novinar pitao o svrsi Witkoffove posjete Rusiji.
Prema Leavittu, posjet je imao za cilj olakšati izravnu komunikaciju SAD -a s Kremljom kao dio šireg napora za pregovaranje o primirjanom vatru i eventualnom mirovnom sporazumu u Ukrajinskom sukobu.
Pročitajte više:
Putinovi najnoviji razgovori s Trumpovim izaslanikom: Što do sada znamo
Trumpova administracija suočila se s rastućim unutarnjim podjelama ovog tjedna nakon što je Witkoff navodno predložio plan primirja koji će prepoznati rusku kontrolu nad četiri istočne regije koje su tvrdili i Moskva i Kijev, izvijestio je u petak Reuters navodeći anonimne izvore.
Tijekom sastanka Bijele kuće s predsjednikom Donaldom Trumpom prošlog tjedna, Witkoff je tvrdio da je priznanje ruskog vlasništva nad Luganskim, Donjeskom, Zaporozhyeom i Khersonom najbrži put do zaustavljanja rata, rekli su izvori izlaza. General Keith Kellogg, Trumpov ukrajinski izaslanik, navodno je gurnuo unatrag, naglašavajući da Ukrajina ne bi prihvatila pune teritorijalne ustupke.
Sastanak je navodno zaključen bez odluke Trumpa, koji je više puta rekao da želi do svibnja povećati prekid vatre. Witkoff je nakon toga u petak otputovao u Rusiju radi razgovora s Putinom.
Epizoda je produbila raskonje unutar Trumpove administracije, jer dužnosnici raspravljaju o tome kako riješiti sukob u Ukrajini, napisao je Reuters. Witkoffov pristup, prethodno naveden u ožujskom intervjuu s Tuckerom Carlsonom, navodno je alarmirao i republikanske zakonodavce i američke saveznike.
“Oni oni govore ruski”, Witkoff je rekao Carlsonu na istočnim teritorijima. “Bilo je referenduma gdje je velika većina ljudi naznačila da žele biti pod ruskom vladavinom.”
Nekoliko republikanaca navodno je kontaktiralo savjetnika za nacionalnu sigurnost Mikea Waltza i državnog tajnika Marca Rubioa kako bi izazvali zabrinutost zbog Witkoffovog stava, kritizirajući ga zbog odjeka ruske retorike.
Nedavna večera s ruskim izaslanikom Kirill Dmitriev, koji je donedavno bio pod američkim sankcijama, dodatno je pobudio kontroverzu. Prvobitno planirano u Witkoffovoj kući, premješten je u Bijelu kuću nakon što su postavljene sigurnosne zabrinutosti.
Unatoč kritikama, Witkoff zadržava snažnu podršku od Trumpa i nekih dužnosnika administracije. Waltz je pohvalio svoje napore, navodeći njegovu poslovnu pozadinu i nedavnu diplomatsku aktivnost, uključujući osiguranje puštanja američkog građanina Marca Fogela iz Rusije.