Istaknuti kršćanski politički čelnici u Libanonu objavili su izjave u kojima hvale vođu Hezbollaha, Hassana Nasrallahu, nakon što je potvrđeno da je ubijen u izraelskom napadu. Nasrallah je bio ključna figura u Hezbollahu, političkoj i militantnoj skupini koja uživa podršku Irana, a mnogi su ga smatrali jednim od najkarizmatičnijih vođa u regiji. Njegova smrt izazvala je reakcije i izraze sućuti među libanonskim političarima, uključujući kršćanske vođe poput Sleimana Frangieha i Michela Aouna.
Frangieh, čelnik kršćanske političke stranke Marada i Hezbollahov favorit za predsjednika Libanona, izjavio je: “Simbol je nestao, legenda je rođena, a otpor se nastavlja.” Aoun, bivši libanonski predsjednik i osnivač Slobodnog patriotskog pokreta, koji je u savezu s Hezbollahom, opisao je Nasrallaha kao “časnog prijatelja” i mučenika, izražavajući tugu zbog gubitka za Libanon i pozivajući na jedinstvo suočeno s izraelskom agresijom.
Nasrallah je bio značajna figura ne samo među šijitskom zajednicom, već i na nacionalnoj razini, posebno nakon što je Hezbollah pomogao okončati izraelsku okupaciju južnog Libanona 2000. godine. Također, Hezbollah je spasio kršćane od ISIS-a i al-Qaide tijekom rata u Siriji. Svakako, Nasrallahina smrt otvara pitanje buduće uloge Hezbollaha i šiitske zajednice u libanonskom političkom sustavu, pri čemu analitičari ističu kako će libanonska vojska i lokalni vođe mogli imati ključnu ulogu u održavanju stabilnosti.
“The worst our enemy can do is kill us – we are not defeated.
When we win; we win.
And when we are martyred; we win…
Victory or martyrdom.” pic.twitter.com/u0wmdyXaHa
— COMBATE |🇵🇷 (@upholdreality) September 28, 2024
Tri dana žalosti
Libanon je dugo bio podijeljen po sektaškim linijama, što je dovelo do brojnih unutarnjih sukoba, uključujući i građanski rat koji je trajao od 1975. do 1990. godine. Šijitska militantna skupina Hezbollah, ima velik utjecaj, osobito u južnim dijelovima Libanona, gdje često nadmašuje nacionalne libanonske oružane snage po vojnoj moći. Kao odgovor na ovu najnoviju eskalaciju, regularne libanonske vojne snage raspoređene su u Bejrutu kako bi očuvale red i sigurnost. Premijer Najib Mikati pozvao je na ujedinjenje svih građana kako bi se izbjeglo daljnje nasilje i očuvali građanski mir.
U skladu s ovim osjećajima, premijer Mikati je proglasio tri dana žalosti zbog smrti Nasrallahe. Zastave će biti spuštene na pola koplja u svim javnim i općinskim institucijama tijekom ponedjeljka, utorka i srijede. Mikati je također pozvao televizijske i radijske postaje da prilagode svoje programe ovom “bolnom događaju”. Na dan Nasrallahova sprovoda, svi javni i privatni uredi bit će zatvoreni u znak poštovanja prema ubijenom vođi Hezbollaha.
Libanonska vojska je pak izdala poziv građanima na nacionalno jedinstvo i suzdržavanje od bilo kakvih poteza koji bi mogli ugroziti krhki građanski mir, nakon izraelskog napada u kojem je ubijen vođa Hezbollaha. U svom priopćenju, vojska je upozorila na destruktivne planove Izraela, koji pokušava izazvati podjele među libanonskim stanovništvom, ističući da je sada ključno očuvati mir i stabilnost u ovoj “opasnoj i delikatnoj fazi”.
Western media is hopeless. Even when they send journalists to create an aura of “objectivity,” their firm allegiance to empire prevents them from fooling anyone but the most naive and ill-informed.
This is a war between genocidal Western colonizers and the indigenous population. pic.twitter.com/m95lwsj5mo
— Seyed Mohammad Marandi (@s_m_marandi) September 29, 2024
Poziv na jedinstvo
Bivši premijer Saad Hariri, koji je često bio u sukobu s Hezbollahom, dao je izjavu u kojoj je snažno osudio atentat na Nasrallahu, nazivajući ga “kukavičkim činom”. Hariri je istaknuo da je Libanon prošao kroz mnoge teške trenutke, uključujući atentate na ključne političke vođe, te da su takvi čini samo dodatno pogoršali političku situaciju u zemlji. Iako je bio politički protivnik Hezbollaha, Hariri je naglasio da je sada, više nego ikad, potrebno zajedništvo svih libanonskih građana kako bi se spriječilo da zemlja uđe u novi krug nasilja. Hariri je ujedno izrazio sućut Nasrallahovoj obitelji i njegovim sljedbenicima, pozivajući na nacionalno jedinstvo kao jedini način očuvanja Libanona.
S druge strane, izraelski premijer Benjamin Netanyahu preuzeo je odgovornost za atentat na Nasrallahu. U izjavi danoj ubrzo nakon napada, Netanyahu je opisao Hezbollahovog lidera kao ključnu figuru iranske “osovine zla”. Dodao je da je Nasrallah bio arhitekt planova za uništenje Izraela te da je njegova smrt bila neophodna kako bi se spriječila daljnja destabilizacija regije. Premijer je naglasio i kako je Izrael zadao “snažne udarce” Hezbollahovoj vojnoj infrastrukturi tijekom proteklih tjedana, ali da su oni bili nedovoljni sve dok je Nasrallah bio živ, jer bi Hezbollah mogao brzo obnoviti svoje vojne kapacitete pod njegovim vodstvom.
Netanyahu je zatim povezao ubojstvo Nasrallaha sa širim sukobom koji se odvija između Izraela i Hamasa u Gazi, tvrdeći da će Hamas vjerojatno biti prisiljen popustiti i osloboditi taoce ako vidi da je Hezbollah oslabljen. U svojoj izjavi pohvalio je izraelske obrambene snage, zračne snage, ministarstvo obrane, kao i izraelske obavještajne službe Mossad i Shin Bet, za njihov doprinos u operaciji koja je rezultirala Nasrallahovom smrću.
🇮🇱🇱🇧 Channel 14 celebrate the assassination of Hassan Nasrallah
That’s the mood in Israel now.
— Lord Bebo (@MyLordBebo) September 29, 2024
Jedino rješenje
Izraelski premijer je ovu operaciju opisao kao “povijesnu prekretnicu” u sukobu njegove zemlje s Hezbollahom i Iranom. Prema njegovim riječima, ubojstvo Nasrallahe poslalo je snažnu poruku ne samo Hezbollahu, već i svim iranskim saveznicima u regiji, uključujući Siriju, Irak i Jemen. “Nema mjesta u Iranu ili na Bliskom istoku koje duga ruka Izraela neće dosegnuti”, poručio je Netanyahu, izražavajući uvjerenje da će ovaj potez ojačati položaj Izraela u regiji i oslabiti utjecaj Irana.
A kako bi izgledala ta – kako kaže Netanyahu -“destabilizacija” koju je Nasrallah sanjao? Za uvid u ovo, zasigurno je najuputnije poslušati njega samoga, koji je jednom prigodom rekao: “Kad bismo htjeli spojiti ideologiju i pravo, i političku realnost i odnose s terena, trebali bismo reći da ima samo jedno rješenje. Ne želimo nikoga ubiti, ne želimo nikoga nepravedno tretirati. Želimo da se uspostavi pravda, a jedino rješenje je uspostava jedne države na tlu Palestine u kojoj muslimani, židovi i kršćani žive u miru, u demokratskoj državi. Svako drugo rješenje jednostavno ne bi bilo održivo.”
Za još ovakvog sadržaja upratite autorov X profil i Substack.
Povijest Hezbollaha: ‘Teroristička grupa’ koja se borila protiv ISIS-a, Al Qaede i Izraela