Industrija namještaja stalno evoluira, a razvoj novih tehnologija gotovo pa prati dinamiku kakvu vidimo u autoindustriji, pojasnio nam je Krunoslav Ciković, voditelj grupe proizvoda okova u Iverpanu tijekom ture austrijskom grupacijom Julius Blum GmbH koja je u Hrvatskoj prisutna više od 35 godina, a osnovana je 1952. godine.
Blum grupacija djeluje diljem svijeta, a specijalizirana je za proizvodnju i prodaju okova za namještaj, posebno za kuhinje. Njihov asortiman uključuje sustave za otvaranje i zatvaranje ladica, vrata i preklopa, poput vodilica, kutija, šarki i podiznih mehanizama. U njihovoj ponudi nalaze se i mehaničke i električne sustave za lakše kretanje elemenata namještaja. Tvrtka ima osam tvornica u Vorarlbergu, u zapadnoj Austriji, a svoje proizvode prodaje u više od 120 zemalja širom svijeta.
Stižu i u Kinu
“Kompanija ima proizvodne pogone u Austriji, Sjedinjenim Američkim Državama, Poljskoj i Brazilu. U procesu je i završetak razvoja pogona u Kini koji će biti fokusiran na azijsko tržište, jer s europske strane se više ne može proizvesti onoliko koliko Azija traži”, kazao je Oliver Bijelić, Blum predstavnik za Hrvatsku.
Upitan koji izazovi muče internacionalnu kompaniju poput Bluma, Bijelić je kazao kako nestabilna globalna situacija i inflacija za njih predstavljaju problem, a uz to: “Suočavamo se s nedostatkom zemljišta za proširenje s obzirom na ambiciozne planove.”
O prosječnoj plaći u ovoj austrijskom grupaciji nisu željeli govoriti, no priznaju kako ih muči nedostatak radne snage kao i mnoge druge biznise u Europi, no baš zato posebno naglašavaju kako kod njih rade ljudi 31 različite nacionalnosti.
“Cijela grupacija ostvaruje oko 2,5 milijarde eura prometa godišnje. Američko tržište je najveće, a u stopu ga prati područje Europske unije. Pritom, samo tri posto proizvedene robe ostaje na austrijskom tržištu, većina je za izvoz”, napominje Bijelić.
Zanimljivo je kako je bivša Jugoslavija bila jedna od prvih postaja za izvoz ove grupacije sedamdesetih godina, a nakon rata hrvatsko tržište brzo je ponovo stalo na noge.
“Hrvatska je za nas tržište u usponu. Procjenjuje se da je udio naših proizvoda na ukupnom hrvatskom tržištu u segmentu okova između 50 i 55 posto”, rekao je Bijelić.
Blumu je ulazak Hrvatske u EU olakšao lak i brz protok robe, a jedni od onih kojima austrijski okviri za namještaj stižu je i Iverpan. Riječ je o domaćoj tvrtki s preko 250 zaposlenih i šest prodajnih centara. Ponuda Iverpana uključuje laminatne podove, kuhinjske radne ploče, porculan, kvarc, pluto, zelene zidove, akustične ploče, alate, raskošan izbor dekora, pločastih materijala za izradu namještaja, ali i dodatke za kuhinju poput sudopera, slavina, ručkica i slično. Ciković, koji je specijaliziran baš za okove, uočava kako hrvatski kupci prate svjetske trendove u svijetu namještaja, no s malim odmakom u odnosu na zapadnu Europu.
Promjene među stolarima
“Puno se traže ladice sa stoperima, tihim zatvaranjem i otvaranjem na dodir, a trend ladica bez ručkica posve dominira. Zadnjih tri do pet godina Iverpan je napravio jedan veliki pomak u prodaji Bluma s boljim brendiranjem i kvalitetnim show roomovima. Prošle godine promet se kretao oko dva milijuna eura za sve što prodajemo od Bluma u Hrvatskoj, s tim da taj iznos raste od tri do pet posto iz godine u godinu”, rekao je Ciković.
Iverpanov voditelj grupe proizvoda okova objašnjava kako su im najveći klijenti stolari, ali kako i kroz maloprodajnu mrežu kupcima daju savjete koji ima pomažu stolaru prenijeti točno onakvu viziju namještaja kakvu žele.
“Kod stolara se također vidi promjena. Nove generacije drže korak s novitetima i informatički su pismeni. Ranije su stolari bili puno strožiji po tom pitanju, radili bi jednu vrstu ladice i to je bilo to. Za tu promjenu uvelike možemo zahvaliti kupcima koji se sve više i više sami raspituju i zahtijevaju moderan namještaj”, izjavio je Ciković.
Osim sa stolarima, u Iverpanu puno surađuju i s arhitektima i dizajnerima koji rado usvajaju novitete poput Blumovog pocket sustava Revego koji inovativnim rješenjem s kliznim vratima može posve sakriti kuhinju ili radni kutak tako da izgleda kao ormar. U Blumu općenito jako cijene i potiču inovacije, te se njihova grupacija nalazi u top tri prijavljivača patenata u Austriji.
Sektoru namještaja u RH jača zbog sve većeg interesa građana za za modernim namještajem, a zbog bolje kupovne moći u zemlji, stručnjaci iz ovog područja gledaju optimistično na budućnost i sigurni su u daljnji rast potražnje. Ciković kaže kako je “hrvatski građani znaju što žele i to će si priuštiti”.