U devedesetim godinama prošlog stoljeća korumpirane vlade predale su hrvatski bankarski sustav u ruke stranaca, a isto to dogodilo se tih ratnih godina i sa industrijskim granama. No, naš sugovornik iz zdravstvenog resora nevjerojatnim ističe da bi se to u današnje vrijeme moglo dogoditi hrvatskom zdravstvenom sustavu kojega kao ministar predvodi HDZ-ov Vili Beroš.
Cilj je naime prema riječima našeg sugovornika uništiti nekoliko hrvatskih poduzeća i predati kontrolu nad hrvatskim zdravstvenim sustavom kanadskoj tvrtki IN2 d.o.o.
”To znači da će sva dobit poduzeća IN2 od ionako prenapuhanih cijena završiti kod nekoga izvan RH”, smatra naš sugovornik koji ministra kritizira i radi toga što svakodnevno javnost uvjerava da je u CEZIH-u sve pod kontrolom iako to ne odgovara istini jer je sustav do sada padao nekoliko stotina puta. Riječ je inače o sustavu na kojem je radio Ericsson Nikola Tesla.
Priprema se lex IN2?
”Priprema se lex IN2 ili neki drugi oblik procedure da IN2 d.o.o. preuzme ostatak hrvatskih bolnica na način da u njih uvede bolnički informacijski sustav (BIS) tj. da izbaci hrvatske firme koje su sada u tim bolnicama sa svojim bolničkim informacijskim sustavima. Berošu naravno nije bitno što izbacuje hrvatske firme”, kaže naš sugovornik te podsjeća da je nešto slično ranijih godina pokušao provesti bivši ministar u SDP-ovoj vlasti Andro Vlahušić kojemu to nije pošlo za rukom.
”Bolnice koje sada ne koriste IN2 BIS moraju provesti javnu nabavu. Vjerojatno će ravnatelji bolnica od Beroša dobiti tehničku specifikaciju za nabavu koju je IN2 već pripremio ili će možda Ministarstvo zdravstva provesti nabavu za sve bolnice. I u tom slučaju će tehnička specifikacija biti od IN2”, sumnja naš sugovornik te naglašava da postoje i hrvatske tvrtke koje su izradile BIS-eve i koje korektno rade u tim bolnicama, no one strahuju od toga da bi mogle biti istjerane na natječaju jer neće zadovoljiti IN2 tehničku specifikaciju.
Beroš zbog ginekologa optuženog za silovanje hitno šalje inspekciju u KBC Osijek
U tom slučaju postoji mogućnost da se Ministarstvo zdravstva suoči s tužbama hrvatskih tvrtki, proizvođača BIS-eva koje će biti izbačene iz bolnice, no neke od njih zbog toga će morati biti i ugašene. U bolnicama u kojima se već koriste BIS-evi hrvatskih tvrtki korisnici nisu zadovoljni, jer da jesu već bi odavno i same zamijenile te informacijske sustave smatra naš sugovornik koji dovodi u pitanje Beroševe tvrdnje o tome da stvari u bolnicama ne funkcioniraju zbog informatičkih programa.
U sustav utrošeni milijuni
”To naravno nije točno, on s tom pričom skreće pažnju s glavnog problema tj. nefunkcioniranja CEZIH-a u koji su ulupani milijuni eura” tvrdi naš sugovornik. Također, dodaje da su za te silne milijune koji su do sada potrošeni na CEZIH hrvatske tvrtke mogle napraviti 50-tak CEZIH-a. ”Postoje slučajevi gdje je IN2 pokušao sam prodati svoj BIS tim bolnicama, ali upravo zbog zadovoljstva korisnika postojećim BIS-om nisu uspjeli” konstatira naš sugovornik.
Kako bismo provjerili iznesene navode obratili smo se i samom ministru Berošu te pitali je li točno da planira upravljanje hrvatskim zdravstvenim sustavom prepustiti poduzeću IN 2 te da se povodom toga konstantno tvrdi da je sa CEZIH-om sve pod kontrolom unatoč tome što je riječ o sustavu koji nerijetko pada i za čije je održavanje plaćeno desetak milijuna eura.
Pored toga, Beroša smo upitali ima li točan podatak o tome koliko je točno do sada potrošeno na CEZIH kao i je li točno da je u pripremi lex IN2 ili neki drugi oblik procedure kroz koju bi tvrtka IN2 preuzela ostatak hrvatskih bolnica na način da u njih uvede bolnički informacijski sustav BIS to jest da izbaci hrvatske tvrtke koje su do sada u tim bolnicama prisutne s vlastitim informacijskim sustavom.
Odgovor iz Ministarstva
”Sigurni smo kako ste upoznati da za svaku nabavu proizvoda ili usluga Ministarstvo zdravstva raspisuje javni natječaj i da se na tom natječaju uvijek bira najpovoljniji ponuditelj. Centralni zdravstveni informacijski sustav Republike Hrvatske (CEZIH) okosnica je svih digitalnih servisa i usluga u području zdravstva. Sustav objedinjava brojne funkcionalnosti kao i digitalno obrađene i pohranjene podatke te je od iznimne važnosti kako za zdravstvene djelatnike tako i za pacijente jer značajno olakšava dnevne aktivnosti u radu svih dionika zdravstvenog sustava”, objasnili su iz Beroševa ministarstva te dodali da su zbog zastarjelosti i dotrajalosti postojeće infrastrukture sustava u proteklom razdoblju rađeni zahvati na modernizaciji u sklopu projekta Konsolidacije sustava zdravstvene informacijske infrastrukture CEZIH financiranog iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti, čiji nositelj je Ministarstvo pravosuđa, uprave i digitalne transformacije.
Epidemiolozi u strahu od nove korone: Pandemija na koju smo već zaboravili kuca na vrata
”U sklopu navedenog rađena je i migracija CEZIH – a u Centar dijeljenih usluga (CDU), čiji nositelj je HZZO, a sve kako bi se omogućio brz, efikasan i neometan rad. S obzirom na kompleksnost sustava i složenost projekta modernizacije, tijekom navedenih radova dolazi do poteškoća u radu CEZIH – a te povremenih nedostupnosti. Također u nut ar CEZIH – a postoje 4 podsustava, od kojih prvi podsustav koji čini preko 90% CEZIH – a održava Ericsson Nikola TesLa koji u Hrvatskoj zapošljava 2 ,500 djelatnika. Preostale podsustave 2. i 3. održava IN2 d.o.o. te podsustav 4. održava tvrtka CUSPIS d.o.o.”, zaključili su iz Ministarstva zdravstva.
Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.