Jaka pijavica obrušila se na gradsku plažu na otoku Viru danas točno u podne. Nastala je panika među kupačima jer je prvo krenuo jak vjetar, a kada se formirala pijavica, počela je dizati u zrak suncobrane i ručnike.
Ljudi su u panici počeli bježati, a mogli su samo bespomoćno gledati kako im vrtlog koji se iznenada stvorio razbacuje stvari.
Sve je trajalo oko tri minute, a 24 sata javlja da je ovo već druga koju su primijetili ovog tjedna. Prva je prelazila s mora na kopno. Snimku možete pogledati OVDJE.
Vrtlozi u Hrvatskoj: Moguće su češće pojave Adricanea
Ono što je nekad bilo karakteristično za Ameriku, sada se sve češće događa i u Europi. Nedavni događaji pokazuju da prirodne katastrofe poput uragana i tornada postaju sve prisutnije i na Starom kontinentu. U Italiji, u pokrajini Veneto, tornado je prošlog tjedna počinio veliku štetu. Olujno nevrijeme trgalo je grane drveća, koje su prilikom pada rušile rasvjetu.U Sloveniji je prošlog kolovoza tornado projurio kroz Ilirsku Bistricu, ostavljajući nekoliko kuća bez krovova i stvarajući vjetrove brzine do 107 kilometara na sat.
Jadranska obala također nije imuna na ovakve događaje. Pijavice su posljednjih godina viđene na Hvaru, kod Dubrovnika, na Braču, ali i na sjeveru Hrvatske, u Gornjoj Stubici i Novoj Pisanici. Atmosferski fizičar Branko Grisogno je istaknuo kako takvi prizori uragana na Jamajci nisu mogući u Hrvatskoj, ali napomenuo je da postoji druga vrsta vrtloga koja je viđena u Hrvatskoj.
“U principu nije moguće jer mi nemamo tako veliko otvoreno more, odnosno ocean tih visokih temperatura. Međutim, postoje bebe uragani u Mediteranu, a izgleda da postoje i kao male ćelije nad Jadranom, što smo mi počeli neslužbeno nazvati nazivati Adricane koji se događaju na vrlo toplom moru u odnosu na okoliš”, rekao je Grisogono.
🌪 Nekaj čez 20. uro se je nad Ilirsko Bistrico razvil tornado.
🌪 Vidi se razmeroma širok vrtinec znotraj katerega so prisotni tudi zelo močni, a majhni vrtinci, ki imajo premer le nekaj metrov.Zaradi omejitve dolžine je video skrajšan. Poslal nam ga je Klemen Bergoč.#tornado pic.twitter.com/JurpI9b5KV
— ARSO vreme (@meteoSI) August 1, 2023
Napomenuo je da su te pojave moguće zimi, ali da ne mogu biti tako razorne. Najviše “vole” to vrijeme zbog velike razlike u temperaturi između zraka i površine. To su hibridni sustavi koji su se pojavili u Sredozemlju, koje je toplo, a proširili su se i na Jadran te sa sobom nose neke tropske karakteristike, piše MeteoAdriatic.
Stručnjaci upozoravaju da najgore tek dolazi: Afrički toplinski val prokuhat će Europu
Temperature mora će još rasti
Takvi se uragani pojavljuju pri kondenzaciji vodene pare, kada toplo more isparava i oslobađa se toplina. Označuju se kraticom TLC, od engleskog naziva Tropical-Like Cyclones. Predviđa se da bi baš ti domaći, a tropski, sustavi mogli u budućnosti postati dio jadranske klime, a time i česti gosti u Jadranskom moru.
Kako smo već pisali, postojane i produžene visoke globalne temperature koje vladaju ovih dana povećale su i temperature mora diljem većeg dijela Mediterana. Nedavno su zabilježeni ekstremni uvjeti morskih toplinskih valova, a kako se toplinski valovi nastavljaju diljem južne Europe, predviđa se da će se temperature mora još više povećati.
Hrvatsku će sve češće pogađati Adricane: Evo o kakvoj se vremenskoj pojavi radi
Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.