U nedjelju 13. srpnja i ponedjeljak 14. srpnja Turistička zajednica Općine Lastovo u suradnji sa zagrebačkom Udrugom za interdisciplinarna i interkulturalna istraživanja organizira 2. LASTOVO EKO- FILM FESTIVAL u dvorištu Palaca u Lastovu.
Prvi Lastovo eko-film festival (LEFF) održan je u kolovozu 2024. uz odličan odaziv lokalne publike i njihovih gostiju, a bio je organiziran u suradnji s Okolišnim filmskim festivalom, koji već duže od desetljeća predstavlja publici filmove uz moto „Zamisli život u ritmu borbe za planet“. Ova filmska manifestacija posvećena filmovima ekološke tematike ima cilj okupljati filmaše/ice, eko-filozofe, umjetnike, znanstvenike i sve one koji brinu o dobrobiti planete, a time i kvaliteti života ljudi na njoj, te razvijati ekološke i ekosofijske programe kroz cijelu godinu, s naglaskom na rad s mladima.
Tako se ove godine prvi dan Festivala od 21 h predstavljaju filmovk „Horizont” Tanje Deman i „Pepe kalofot – posljednji trubadur škoja”, a nakon projekcija razgovarat ćemo s producentom potonjeg filma, Nikolom Mihaljevićem. Film “Horizont” intimna je posveta moru koja istovremeno izražava duboku zabrinutost za ono što mu mi, ljudi, činimo. Dojmljive i pronicljive slike koje donosi Deman prepoznat će svatko s Lastova i mnogi od onih koji su ga posjetili pa će vjerojatno najbolje rezonirati s lokalnim kontekstom.
Drugi će film večeri približiti priču o očuvanju jezika u zajednicama iseljenika, što je opet karakteristično i za lastovski govor. Film “Pepe Kalafot – posljednji trubadur škoja” djelo je u kojem redatelj Dario Bajurin na neposredan način predstavlja pučkog pjesnika i performera Pepeta Kalafota, snimajući ga u izvornom ambijentu gdje nam se predstavlja kroz svoje pjesme i pripovijedanje. Na samo njemu svojstven način dočarava nam život u Komiži i na Visu, još jednom prelijepom jadranskom pučinskom otoku. Pepe nam kroz svoje pripovijedanje govori o starim zanatima, običajima, životu u Komiži, o prošlosti, ali i sadašnjosti. Njegov izvorni govor može se čuti po raznim dijelovima od Australije, Kanade, Kalifornije, Čilea pa do Južnoafričke Republike, gdje su ga ljubomorno kroz generacije čuvali Komižani.
U ponedjeljak program započinje već u 10 h ujutro, dječjom radionicom „Interaktivna priča – upoznajmo more i morske organizme” koja se realizira u suradnji s JUPP Lastovsko otočje. Navečer smo pak ponovno uz filmove, „Mjesta koja ćemo disati” Davora Sanvincentija, s kojim će razgovor nakon projekcija voditi Sonja Leboš, te „Plavo srce” koji zatvara Festival.

Foto: Press
Otočno stanje uma
Film „Plavo srce“ Brittona Caillouettea dokumentirao je borbu za očuvanje divljih rijeka u Albaniji, Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj. Izuzetno angažiran, film ukazuje na brojne hrabre inicijative usmjerene na spašavanje prirodnih tokova posljednjih divljih rijeka na evropskom kontinentu.
Svi ovi filmovi izrazito su bliski otočnom kontekstu i otočnim borbama za očuvanje onoga što se na Lastovu rado naziva „suvremenim luksuzom”: mirom, čistim zrakom, bistrim nebom, zdravom hranom. Svi su aspekti tog luksuza vrlo krhki i traže angažman ne samo cijele lokalne zajednice, već i posjetitelja. Ovim se Festivalom nadamo animirati i okupiti one ljude koji na bilo koji način mogu doprinijeti da Lastovo ostane „raj na zemlji”.
Slično, slijedeći misao Nobelovca Prigožina, “Kada je složeni sustav daleko od ravnoteže, mali otoci koherencije u moru kaosa imaju sposobnost pomaknuti cijeli sustav prema višem redu.”, želimo da posjetitelji ponesu ideju ovog otoka svojim kućama.
J.T.