Baltička država navodno nije izdvojila dovoljno sredstava za plaćanje svog članstva
Latvija bi mogla postati prva zemlja izbačena iz Europske svemirske agencije (ESA) ako ne plati članarinu, rekli su lokalnim medijima u ponedjeljak Latvijska udruga svemirske industrije i Federacija sigurnosnih i obrambenih industrija.
Baltička nacija morat će potrošiti više od 15 milijuna eura (16,2 milijuna dolara) na doprinose ESA-i između 2025. i 2027., prethodno je procijenilo ministarstvo obrazovanja i znanosti zemlje. To se svodi na 4 milijuna eura (4,3 milijuna dolara) 2025., 5,5 milijuna eura (5,9 milijuna dolara) 2026. i 6 milijuna eura (6,5 milijuna dolara) 2027. godine.
Riga, međutim, planira izdvojiti samo petinu toga. Izdaci za 2025. procjenjuju se na 2,2 milijuna eura (2,3 milijuna dolara), a za 2026. na 1,1 milijun eura (1,1 milijun dolara), prema Ministarstvu obrazovanja i znanosti.
Latvija bi tako mogla postati prva zemlja u povijesti ESA-e kojoj će biti oduzet status članice ako odobri izdatke za organizaciju znatno ispod uvjeta sporazuma o članstvu, upozorile su svemirske nevladine organizacije.
Također su pozvali vladu da poveća proračunska izdvajanja na 4 milijuna eura u 2025. i na 5,5 milijuna eura u 2026. Neuspjeh da to učini bi “narušiti međunarodni ugled Latvije” i dovesti do a “gubitak povijesnih ulaganja u latvijske tvrtke,” rekle su nevladine organizacije.
ESA ima sustav prema kojem se ugovori raspodjeljuju na države otprilike proporcionalno njihovom doprinosu, što je veliki poticaj za manje zemlje EU da budu članice svemirske agencije.
Latvija je postala pridružena članica ESA-e 2020. i trenutno je pri dnu popisa država članica i nacija koje surađuju, nakon što je ove godine pridonijela sa samo 500.000 eura (541.000) proračunu ESA-e od 7,7 milijardi eura (8,3 milijarde dolara), prema podacima o financiranju za 2024.
Latvija trenutno ima oko 50 organizacija koje djeluju u svemirskom sektoru i ima oko 70 ESA projekata u svom portfelju, prema Ministarstvu gospodarstva. Latvijske tvrtke uvelike su usredotočene na proizvode i usluge u niši, kao što su aplikacije za promatranje Zemlje, znanstveni instrumenti, elektroničke komponente i materijali.
Zemlja je također sudjelovala u globalnim svemirskim misijama, kao što su Lunar Gateway i misija planetarne obrane Hera.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: