Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov rekao je u utorak da je Moskva otvorena za razgovore s novoizabranim američkim predsjednikom Donaldom Trumpom i pohvalio ga jer je ukazao na plan NATO-a da prihvati Ukrajinu – kao temeljni uzrok sukoba koji traje gotovo tri godine. O tome izvješćuje saudijski medij Ashaeq Al-Awsat.
Svi mogući mirovni pregovori trebali bi uključivati šire aranžmane za sigurnost u Europi, rekao je Lavrov na svojoj godišnjoj konferenciji za novinare, dodajući kako je Moskva otvorena za razgovor o sigurnosnim jamstvima i za Kijev.
Lavrov je posebno pohvalio Trumpove komentare od ranije ovoga mjeseca, u kojima je rekao kako su planovi NATO-a da otvori svoja vrata Ukrajini doveli do neprijateljstava.
Trump je rekao da je Rusiji “u kamenu zapisano” da se članstvo Ukrajine u NATO-u nikada ne smije dopustiti, ali je Bidenova administracija nastojala proširiti vojni savez do ruskog praga. Trump je dodao da “mogu razumjeti njihove (ruske) osjećaje o tome.”
Meter o ovom ruskom nuklearnom oružju i skorom dogovoru Trumpa i Putina o Ukrajini
Prvo američko otvoreno priznanje
Trumpovi komentari ponovili su retoriku Moskve koja je opisala svoju “specijalnu vojnu operaciju” u Ukrajini pokrenutu u veljači 2022. kao odgovor na planirano članstvo Kijeva u NATO-u i nastojanje da se zaštite oni koji govore ruski. Ukrajina i njezini saveznici osudili su rusku akciju kao ničim izazvani čin agresije.
“NATO je učinio točno ono što je obećao da neće učiniti, a Trump je to rekao”, rekao je Lavrov. “To je bilo prvo tako otvoreno priznanje ne samo američkog nego bilo kojeg zapadnog čelnika da je NATO lagao kada je potpisao brojne dokumente. Oni su korišteni kao paravan dok se NATO proširio na naše granice kršeći sporazume.”
Zapad je odbacio tu ocjenu. Prije sukoba, Rusija je zahtijevala pravno jamstvo da se Ukrajini uskrati ulazak u NATO, znajući da savez nikada nije isključio potencijalno članstvo bilo koje europske zemlje, ali nije imala neposredni plan pokrenuti Ukrajinu na tom putu. Rusija je rekla da bi širenje NATO-a potkopalo njezinu sigurnost, ali Washington i njegovi saveznici tvrdili su da savez ne prijeti Moskvi.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski pozvao je svoje zapadne saveznike da pozovu Kijev da se pridruži NATO-u ili, u najmanju ruku, ponude sveobuhvatna sigurnosna jamstva koja bi spriječila sve buduće ruske napade. 32 zemlje članice saveza kažu da će se Ukrajina jednog dana pridružiti, ali ne dok ne prestanu borbe.
Trump je ponovno potvrdio svoju namjeru za posredništvo u miru u Ukrajini, izjavivši ranije ovog mjeseca da “Putin želi sastanak” i da se takav sastanak dogovara. U prošlosti je kritizirao američku vojnu pomoć Ukrajini i čak obećao okončanje sukoba u jednom danu ako bude izabran.
Lavrov je naglasio da je ruski predsjednik Vladimir Putin u više navrata izjavljivao svoju otvorenost za razgovore s Trumpom, dodajući da Moskva jedva čeka čuti Trumpovo stajalište o Ukrajini nakon što preuzme dužnost.
Trumpov razgovor s Putinom slijedi uskoro. Evo tko važan to tvrdi, a tko negira
Lavrov pohvalio i Trumpovog savjetnika za nacionalnu sigurnost Mikea Waltza
Lavrov je također pohvalio komentare Mikea Waltza, Trumpova izbora za savjetnika za nacionalnu sigurnost, koji je u nedjelju rekao da je nerealno očekivati da bi Ukrajina mogla istjerati ruske snage “sa svakog pedlja ukrajinskog tla”.
“Sama činjenica da su ljudi sve više počeli spominjati realnost na terenu zaslužuje dobrodošlicu”, rekao je Lavrov tijekom svoje godišnje konferencije za novinare u Moskvi.
U svojim posljednjim danima, Bidenova administracija pruža Kijevu onoliko vojne podrške koliko može, s ciljem da stavi Ukrajinu u najjaču moguću poziciju za sve buduće pregovore. SAD je također uveo nove sankcije ruskoj naftnoj industriji.
Lavrov je te napore opisao kao pokušaj Bidenove administracije da “zalupi vratima” i ostavi teško nasljeđe Trumpu. “Demokrati imaju načina da zeznu stvari novoj administraciji”, rekao je.
Naglasio je da se svi budući mirovni pregovori moraju baviti sigurnosnim zabrinutostima Rusije i odražavati široko europsko sigurnosno okruženje.
“Prijetnje na zapadnom krilu, na našim zapadnim granicama, moraju biti eliminirane kao jedan od glavnih razloga (sukoba)”, rekao je. Vjerojatno se mogu eliminirati samo u kontekstu nekih širih dogovora. Dodao je da je Moskva također otvorena za razgovor o sigurnosnim jamstvima za Kijev, “za zemlju koja se sada zove Ukrajina”.
Lavrov je upitan o Trumpovim komentarima u kojima ne bi isključio korištenje sile ili ekonomskog pritiska kako bi Grenland — poluautonomni teritorij Danske — postao dijelom Sjedinjenih Država.
Lavrov je naglasio da se stanovnike Grenlanda mora pitati što žele. “Za početak, potrebno je poslušati Grenlanđane”, rekao je Lavrov, naglasivši kako oni imaju pravo na samoodređenje ukoliko smatraju da Danska ne zastupa njihove interese.
Trumpov razgovor s Putinom slijedi uskoro. Evo tko važan to tvrdi, a tko negira