Francuzi su u drugom krugu parlamentarnih izbora ipak dali prednost ljevici, u velikom preslagivanju koje je trebalo spriječiti desničarsko Nacionalno okupljanje (RN) Marine Le Pen da sastavi vladu. No, u parlamentu, pokazuju prve procjene, više nitko neće imati apsolutnu većinu.
Ako se procjene obistine, parlament će biti podijeljen u tri velike i vrlo različite skupine, bez ikakve tradicije zajedničkog rada. To bi moglo dovesti do političkih nestabilnosti. Naime, Nova narodna fronta (NFP) bi mogla osvojiti između 182 i 193 mjesta od 577, prenosi N1. Centristički savez Emmanuela Macrona bori se za drugo mjesto, a predviša se da bi mogao osvojiti između 157 i 163 mandata. Marine Le Pen, favoritkinja izbora po mnogim analitičarima, mogla bi računati na svega 136 i 144 mandata u parlamentu.
Le Pen svoj (ne)uspjeh temelji na privlačenju birača izvan svojih tradicionalnih uporišta, adresiranje poruka protiv povećanja troškova života i lošeg rada javnih službi, u kombinaciji s pitanjima imigracija i sigurnosti. Zbog tih su razloga birači kaznili Macrona.
Macronov adut
No, lijevi savez je zahvaljujući određenoj suradnji s Macronovom strujom uspio donekle blokirati uspon krajnje desnice na vlast. Naime, povukli su više od 200 kandidata kako bi stvorili jedinstveni glas protiv Le Pen. Za apsolutnu većinu potrebno je skupiti 289 mandata, no po Ustavu novi se izbori ne mogu održati još godinu dana.
To bi moglo stvoriti problem, jer je premijer Gabriel Attal u nedjelju navečer najavio ostavku, zbog toga jer centristički, Macronov tabor nije uspio zadržati većinu. Ostavka se očekuje danas tijekom prijepodneva, no Macron kao predsjednik države može zatražiti od Attala i ministara da privremeno ostanu na dužnosti dok se ne stvori većina.
Dan odluke u Francuskoj, policija na ulicama: ‘Kao građanski rat, bojimo se što se može dogoditi’
Ljudi izašli na ulice: Jedni slave, drugi protestiraju
To je možda i Macronov adut za stvaranje većine, jer je Attal najmlađi premijer u novijoj francuskoj povijesti, koji uživa određenu popularnost, ponajprije zbog toga što može otvoreno razgovarati o problemima s predstavnicima drugih političkih tabora.
A kako će parlament biti podijeljen, tako je javnost već izrazila svoje osjećaje na ulicama brojnih francuskih gradova. Na ulicama Pariza se uglavnom slavilo, no bilo je i onih koji su se upustili u sukobe s policijom. Kako bi smirila strasti, policija je morala upotrijebiti i suzavac.
Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.