Ako imate običaj piti tablete dok istovremeno pijete kavu, možda biste trebali dva put razmisliti. Farmaceuti za Daily Mail upozoravaju da neke lijekove nikako nije dobro uzimati uz kavu jer bi moglo doći do ozbiljnih nuspojava i komplikacija, a evo i koje:
Antidepresivi
Antidepresivi dolaze s dugim popisom nuspojava, a neke čak mogu otežati ispijanje kave ujutro. Dr. Jennifer Bourgeois, farmaceutkinja i zdravstvena stručnjakinja u SingleCareu, rekla je za Daily Mail: “Kofein može stupiti u interakciju s ovim lijekovima, potencijalno uzrokujući opasno povećanje krvnog tlaka.”
Starije klase antidepresiva, kao što su triciklički i inhibitori monoaminooksidaze (MAOI), sprječavaju tijelo da ispravno metabolizira kofein. Normalno, kofein se filtrira kroz bubrege kao urin. Međutim, ti lijekovi prekidaju taj proces, ostavljajući kofein da se duže zadržava u tijelu. S vremenom to može dovesti do trajnog visokog broja otkucaja srca i visokog krvnog tlaka.
Lijekovi protiv prehlade i alergije
Procjenjuje se da gotovo tri od četiri odrasle osobe koriste lijekove za prehladu i alergiju bez recepta. Mnogi od njih sadrže stimulans pseudoefedrin, koji sužava krvne žile u nosnim prolazima kako bi se smanjilo oticanje i začepljenost.
Međutim, radeći to, pseudoefedrin stimulira stanice u mozgu koje su odgovorne za reakciju ‘bori se ili bježi’ koja nas održava sigurnima kada smo pod prijetnjom. Ispijanje kave uz to može pogoršati ove simptome i učiniti da se osjećate nervozno i tjeskobno.
Inzulin
Iako inzulin ne stupa u izravnu interakciju s kofeinom, može imati smanjen učinak u kombinaciji s vašom jutarnjom kavom.
“Kad pijete kavu, ona vam povećava šećer u krvi, pogotovo ako u njoj ima i vrhnja i šećera. Šećer u krvi će vam skočiti, a to čini vaše lijekove manje učinkovitima”, upozoravaju liječnici. Zapravo, pijenje bilo čega s kofeinom može povećati razinu inzulina i šećera u krvi, prema istraživanju Američke udruge za dijabetes.
Ove lijekove nemojte kombinirati ‘na svoju ruku’: Može doći do ozbiljnih komplikacija
Antibiotici
Antibiotik može inhibirati metabolizam kofeina, što dovodi do povećanja razine kofeina u krvi. Dr. Bourgeois je posebno ukazala na ciprofloksacin, koji se također naziva Cipro, koji se obično koristi za bakterijske infekcije kao što su infekcije mokraćnog sustava i mokraćnog mjehura, infektivni proljev i infekcije sinusa.
Slično lijekovima za prehladu i alergiju, “ovaj antibiotik može inhibirati metabolizam kofeina, što dovodi do povećanja razine kofeina u krvi”, rekla je.
Uzimanje ovog lijeka s kavom može dovesti do ubrzanog rada srca i osjećaja nervoze.
Razrjeđivači krvi
Kofein može spriječiti razgradnju razrjeđivača krvi, ostavljajući da se više lijeka zadržava u tijelu. Međutim, ovo je osobito opasno, jer prevelika doza lijeka može rezultirati prekomjernim krvarenjem, čak i od manjih ozljeda poput posjekotine papirom.
Konkretno za varfarin, liječnici preporučuju da pričekate “najmanje šest do osam sati” da popijete kavu nakon toga.
Međutim, noviji lijekovi za razrjeđivanje krvi poput Eliuisa ne bi trebali uzrokovati te interakcije.
Lijekovi za krvni tlak
Lijekovi za krvni tlak su namijenjeni snižavanju krvnog tlaka i blokiranju učinaka hormona epinefrina ili adrenalina. To pomaže poboljšati protok krvi i smanjiti broj otkucaja srca.
“Beta blokatori rade na smanjenju broja otkucaja srca tako da vaše srce ne mora toliko raditi”, govore liječnici.
“Ali kad popijete kavu ili bilo koji napitak s kofeinom, ubrzava vam se broj otkucaja srca i u konačnici povećava krvni tlak”, upozorili su.
Predlaže uzimanje ovih lijekova dva sata prije ili četiri sata nakon šalice kave ili drugog pića s kofeinom.
Lijekovi za Alzheimerovu bolest
Lijekovi za liječenje simptoma Alzheimerove bolesti, najčešćeg oblika demencije, koji se nazivaju inhibitorima kolinesteraze, sprječavaju razgradnju acetilkolina, kemikalije koja pomaže u formiranju pamćenja i razmišljanju.
Međutim, uzimanje ovih lijekova s kavom steže krvno-moždanu barijeru što otežava dolazak lijeka do mozga.
Lijekovi za osteoporozu
Osteoporoza je stanje u kojem kosti s vremenom postaju slabe ili lomljive, uzrokujući da ih čak i manji stresori poput kašlja slome.
Međutim, slično lijekovima za štitnjaču, uzimanje lijekova za osteoporozu s kavom može uzrokovati da ih tijelo ne apsorbira pravilno, što ih čini manje učinkovitima.
Lijekovi za astmu
Mmiješanje lijekova za astmu poput aminofilina i teofilina s kavom moglo bi pogoršati nuspojave lijeka poput razdražljivosti i nemira.
“Posebno ako ste novi na lijekovima, pričekajte i vidite kako napredujete s lijekovima prije nego počnete piti kavu jer to može pogoršati nuspojave”, upozoravaju liječnici.
Ako ipak želite piti kavu, predlažu uzimanje ovih lijekova četiri sata prije ili poslije.
Lijekovi za ADHD
Lijekovi za ADHD pomažu u regulaciji neurotransmitera poput dopamina i norepinefrina za poboljšanje fokusa, pažnje i kontrole impulsa.
Međutim, uzimanje lijekova poput Adderala i Ritalina s kavom moglo bi ih učiniti manje učinkovitima i dovesti do povećane hiperaktivnosti.
“I lijekovi za ADHD i kofein su stimulansi. Kada se kombiniraju, mogu međusobno pojačati učinke, što dovodi do pretjerane stimulacije”, rekla je dr. Bourgeois.
Antipsihotici
Neki od najčešćih primjera antipsihotika uključuju klozapin, risperidon i olanzapin, koji se obično propisuju za teška zdravstvena stanja kao što su shizofrenija i bipolarni poremećaj.
Oni djeluju tako da reguliraju neurotransmitere poput dopamina i serotonina kako bi ublažili simptome poput halucinacija.
Međutim, kava može smanjiti količinu lijeka koju tijelo apsorbira. A ako osoba pati od manije, lijekovi je tada ne bi mogli izvući iz toga.
Čuvanje lijekova na ovaj način može biti opasno: Mijenjaju im se svojstva i djelotvornost
Komentari