UJEDINJENI NARODI, New York – Litavski ministar vanjskih poslova Gabrielius Landsbergis podijelio je s Fox News Digitalom svoju perspektivu kao nekoga na granici invazije na Ukrajinu, uključujući zabrinutost da Rusija može napraviti “toliku štetu” čak i dok njena moć opada.
“2014., prije prvog rata u Ukrajini, ljudi u SAD-u i… zapadni čelnici govorili bi ‘Rusija pada, na putu je dolje, njezina regionalna sila – više nije globalna sila, njezin utjecaj opada,’ “ rekao je Landsbergis. “Ali na svom putu prema dolje, može učiniti toliko štete svojim susjedima.”
“To nije ispravna procjena”, dodao je, rekavši da čak i kad bi Rusija propadala onoliko koliko zapadni čelnici misle, smrtni “konvulzije” tako velike sile mogle bi “trajati desetljećima”.
“Tko zna kada ili kako bi to prestalo… vrlo je teško to zamisliti, predvidjeti”, rekao je.
NETANYAHU BLISKOISTOČNE SUKOBE NAZIVA IZBOR IZMEĐU ‘BLAGOSLOVA ILI PROKLETSTVA’, UPOZORAVA NA ‘DUGU RUKU’ IZRAELA
Litva je ostala jedna od najglasnijih nacija u istočnoj Europi tijekom ruske agresije na Ukrajinu, čak i prije invazije na Krim 2014. Dio toga bilo je ponosno prihvaćanje uloge NATO-a na kontinentu.
Litavski ministar vanjskih poslova Gabrielius Landsbergis nazoči NATO-ovom 75. obljetničkom samitu u Washingtonu, DC, 11. srpnja 2024. (Reuters/Yves Herman)
Dok je Litva pala daleko ispod potrebnih 2% izdataka za obranu 2014., do 2021. – punu godinu prije početka invazije na Ukrajinu – Litva je ispunila zahtjev i samo nastavila povećavati svoje obrambene izdatke.
ČEŠKI MINISTAR VANJSKIH POSLOVA ISTIČE NEDOSTATAK EUROPSKOG VODSTVA, NEUSPJEH U ‘PROJEKTIRANJU GEOPOLITIČKE MOĆI’
Litva je 2023. dosegla rashode od 3,2%, što ju čini jednom od članica NATO-a s najvećim trošenjem (po postotku BDP-a), nakon Poljske, SAD-a, Grčke i Estonije.

Litavski ministar vanjskih poslova Gabrielus Landsbergis, desno, i američki državni tajnik Antony Blinken na zajedničkoj konferenciji za novinare u Vilniusu, Litva, 7. ožujka 2022. (Olivier Douliery/Pool putem Reutersa)
Landsbergis je iskoristio ovo – i općenito povećanje potrošnje za obranu među članicama NATO-a u posljednje dvije godine – kako bi ustvrdio da su europske zemlje dokazale svoju sposobnost “skupljanja snage” i suprotstavljanja sili veličine Rusije.
MAĐARSKI MIP PODSJEĆA SNAŽNOG ISKUSTVA TRUMPOVOG ADMINISTARA, TVRDI “DA JE SVE NAŠA NADA” U BIVŠEM PREDSJEDNIKU
“Čak bi i najveći kritičari morali priznati da više od 100 milijardi dolara, sada… Mislim, to je ogromno. Nitko zapravo nije mogao predvidjeti da će Europa to moći učiniti”, rekao je Landsbergis.

Gabrielius Landsbergis (Lev Radin/Pacific Press/LightRocket preko Getty Images/File)
“Pitanje je: Je li to dovoljno? I zabranjuje li to da se takva akcija protiv vašeg susjeda poput Ukrajine ponovi u budućnosti?” rekao je. “Ovdje vidimo problem da Europa treba rasti jer svaka industrija u Europi treba pojačati svoje izdatke za obranu.”
Na pitanje nedostaje li Europi jasno vodstvo ili je stagnirala posljednjih godina, Landsbergis se nije složio, ali je priznao da unija ima prostora za poboljšanje.
KLIKNITE OVDJE ZA PREUZIMANJE APLIKACIJE FOX NEWS
“Sindikat ima 27 članova i svaki ima pravo veta, zar ne?” primijetio je Landsbergis. “Teško je imati glatki proces koji ne zahtijeva puno rasprave ili izgradnje konsenzusa.”
“Ovo je način na koji se trenutno nalazimo. Govori se o potrebi za reformom”, dodao je. “Mislim da će se to … dogoditi. Europa se mora prilagoditi novim zahtjevima ovog doba i vremena, a možda se i principi promijene.”