Dio je sezone kada se svi u većoj mjeri izlažemo suncu pa valja ponovno naglasiti opasnosti koje UV zračenje može imati na naše zdravlje. I dok mnogi pričaju o melanomu, mnogi ne znaju ništa, ili pak znaju vrlo malo, o karcinomu Merkelovih stanica, rijetkom, ali agresivnom karcinomu kože.
Naime, iako je karcinom Merkelovih stanica 40 puta rjeđi od melanoma, drugi je po smrtnosti od svih karcinoma kože. Najčešće pogađa starije osobe s dugotrajnim oštećenjima kože uzrokovanim izlaganjem ultraljubičastim zrakama, kao i pojedince s oslabljenim imunološkim sustavom.
Dr. sc. Daška Štulhofer Buzina, dr. med., specijalist dermatovenerologije i uži specijalist
za dermatološku onkologiju iz KBC-a Zagreb, Klinike za dermatovenerologiju Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, objašnjava u kojim se slučajevima ova opasna bolest najčešće javlja.
Izbjegavajte intenzivno izlaganje UV zračenju
“Glavni čimbenik rizika za razvoj karcinoma Merkelovih stanica je intenzivno izlaganje ultraljubičastim zrakama. Ovi karcinomi najčešće se javljaju na dijelovima tijela koji su često izloženi sunčevoj svjetlosti, kao što su glava, vrat i ruke. Također, osobe s oslabljenim imunološkim sustavom, uključujući one s HIV infekcijom ili koji su na imunosupresivnoj terapiji, osobe svijetle puti, kao i osobe koje su preboljele neki karcinom kože, imaju veći rizik. Bolest se uglavnom pojavljuje kod starijih, iza 50. godine života”, ističe doktorica Štulhofer Buzina.
Karcinom Merkelovih stanica često se otkriva u kasnijim fazama zbog svoje sposobnosti brzog rasta i metastaziranja, što značajno otežava liječenje i smanjuje stopu preživljavanja. Rana dijagnoza i pravovremeno liječenje ključni su za poboljšanje ishoda kod oboljelih.
“Karcinom Merkelovih stanica brzo su rastuće, bezbolne tvorbe na koži sjajne površine, koje mogu biti boje kože ili crvene, plavičaste ili ljubičaste. Ovi tumori se najčešće javljaju na licu, glavi, vratu i rukama, ali mogu se pojaviti i na drugim dijelovima tijela. Zbog svoje biološke agresivnosti, karcinom Merkelovih stanica se može rano proširiti u lokalne limfne čvorove, okolno tkivo ili udaljene organe. Liječenje obično započinje kirurškim uklanjanjem tumora. S obzirom na sklonost širenju, ključno je utvrditi stadij bolesti”, objašnjava doktorica Štulhofer Buzina te dodaje kako u početnim fazama bolesti, kirurška intervencija uz redovite kontrole može biti dovoljna, dok za uznapredovale stadije često je potrebno kombinirati kirurgiju s radioterapijom, kemoterapijom ili imunoterapijom.
Ako primijetite ove simptome, odmah otiđite k liječniku: Možda imate ovaj nepredvidljivi karcinom
Bolest se brzo širi i često vraća
“Personalizirani pristup svakom pacijentu, uzimajući u obzir biološke osobitosti tumora, stadij bolesti, opće zdravstveno stanje pacijenta i druge relevantne čimbenike temelj su multidisciplinarnog liječenja ovih bolesnika. Nažalost, s obzirom na to da se recidivi i širenje bolesti javljaju u 25-30 % bolesnika, od iznimne je važnosti voditi računa o prevenciji bolesti”, objašnjava doktorica Štulhofer Buzina.
Inače, U SAD-u godišnje se dijagnosticira oko 3.000 novih slučajeva, pretežno kod ljudi bijele rase, svijetle puti i starijih od 70 godina, pri čemu muškarci imaju veću vjerojatnost obolijevanja u odnosu na žene, a u trenutku dijagnosticiranja bolesti oko 5-8 % bolesnika već ima metastatsku bolest. Imunosupresija, bilo zbog bolesti ili primjene imunosupresivnih lijekova dodatno povećava rizik od razvoja ovog oblika karcinoma.
Kako je i sama doktorica istaknula, važno je voditi računa o prevenciji bolesti, a redoviti samopregledi kože kao i dermatološki pregledi, osobito za osobe s oslabljenim imunološkim
sustavom, ključni su za rano otkrivanje. Nadalje, kako bi se smanjio rizik od razvoja karcinoma Merkelovih stanica i poboljšali rezultati liječenja, važno prilagoditi svakodnevne životne navike, a preporuke stručnjaka su sljedeće.
Promjena načina života i prevencija bolesti
- Izbjegavati izlaganje suncu u razdobljima njegove najveće aktivnosti kako bi se smanjio rizik od oštećenja kože
- Primjena širokospektralne zaštite od sunca kako bi se zaštitila kožu od UV zračenja,
osobito nakon znojenja ili kupanja - Nositi šešire širokog oboda, sunčane naočale s UV zaštitom i odjeću koja pokriva veći dio tijela kako bi se smanjila izloženost suncu
- Redoviti samopregledi kože kako bi se uočile bilo kakve promjene, izrasline ili
promjene u boji, obliku ili veličini - Redoviti dermatološki pregledi, posebno ako osoba ima oslabljen imunološki sustav
ili je u rizičnoj skupini
“Pravilna samokontrola, odgovorno izlaganje suncu, upotreba preparata sa širokospektralnom UVA i UVB fotoprotekcijom i redoviti dermatološki pregledi su od presudne važnosti za pravovremeno otkrivanje i liječenje karcinoma Merkelovih stanica. Prevencija i rano dijagnosticiranje jedini su načini za postizanje uspješnih rezultata u liječenju”, zaključuje doktorica Štulhofer Buzina.
Muškarac plivao u moru pa se zarazio opakom bakterijom: Liječnici ga nisu uspjeli spasiti
Komentari