Bjeloruski predsjednik Aleksandar Lukašenko tvrdio je u intervjuu objavljenom u nedjelju da je ukrajinska invazija na Rusiju pokušaj da se “pogura” Moskva da je udari nuklearnim oružjem.
“Takva eskalacija od strane Ukrajine je pokušaj da se Rusija gurne na asimetrične akcije. Recimo da se koristi nuklearnim oružjem”, rekao je u intervjuu za lokalni list Rossiya, prenosi BelTA. “Pouzdano znam da bi Ukrajina bila vrlo sretna kada bi Rusija ili mi tamo upotrijebili taktičko nuklearno oružje. Oni će tome pljeskati.”
Glavni saveznik ruskog predsjednika Vladimira Putina tvrdio je da Kijev navodi Moskvu na poduzimanje nuklearne akcije u pokušaju da dodatno okupi ujedinjeni front protiv Rusije.
“Teško da bi nam ostali saveznici”, nastavio je Lukašenko. “Ne bi ostale… simpatične zemlje.”
RUSIJA I BJELORUSIJA IZVODE DRUGU FAZU VJEŽBI TAKTIČKOG NUKLEARNOG ORUŽJA KAO ODGOVOR NA ‘ZAPADNU PROVOKACIJU’
Zabrinutost zbog nuklearne eskalacije u sukobu u Ukrajini pojačana je od početka rata prije više od dvije godine kada je Putin upozorio: “Tko god nas pokuša spriječiti, a kamoli stvoriti prijetnje za našu zemlju i njezin narod, mora znati da će ruski odgovor biti neposredan i dovesti do posljedica kakve nikada u povijesti niste vidjeli.”
Bivša obavještajna službenica DIA-e i autorica knjige “Putin’s Playbook”, Rebekah Koffler, izjavila je za Fox News Digital da nakon upada u Ukrajinu prošlog tjedna, “tehnički, taktički nuklearni udar može biti opravdan prema ruskoj doktrini, s obzirom na to da su ruski suverenitet i teritorijalni integritet bili ugroženi prekršio.”
Ali stručnjakinja je također rekla da u ovom trenutku ne predviđa nuklearni udar.
Lukašenkovi komentari vezani uz prijetnju nuklearnim ratom nisu bili prvi objavljeni od strane Putinovog saveznika otkako je Rusija napala Ukrajinu.
Slično tome, Lukašenko je prošli tjedan upozorio da će Bjelorusija “upotrijebiti nuklearno oružje ako neprijatelj prijeđe granicu Unije. Neće biti crvenih linija, odgovor će biti trenutačni”.
Savezna država poziva se na sporazum iz 1999. između Bjelorusije i Rusije koji tvori “nadnacionalnu uniju” koja dvije nacije povezuje u čvrst savez.
Koffler je rekla kako vjeruje da su Lukašenkovi komentari “gotovo sigurno… koordinirani s Putinom”.
“Rusija i Bjelorusija dio su Unije. Njihove su vojne doktrine usklađene, a njihove su snage labavo integrirane sa stajališta zapovijedanja i kontrole”, nastavila je.
UKRAJINA CILJA RUSKE MOSTOVE U POKRETU PROTIV MOSKVE PROTUOFENZIVE U KURSKU
No, unatoč bliskim vezama koje dvije zemlje dijele, Minsk tek treba poslati trupe u Ukrajinu kako bi pomogli Rusiji u njezinoj invaziji koja traje više od dvije godine. Iako je dopustio ruskim vojnicima da se rasporede sa svojih granica u Ukrajinu.
Lukašenko je u nedjelju rekao da je premjestio jednu trećinu bjeloruske vojske na zajedničku granicu s Ukrajinom nakon što je Kijev tamo navodno stacionirao oko 120.000 vojnika, izvijestio je Reuters pozivajući se na bjelorusku novinsku kuću BelTA.
“Cilj ovog poteza vjerojatno je, barem, stvoriti percepciju otvaranja druge fronte ili unaprijed pripremiti snage za mogućnost otvaranja druge fronte u ime Rusije – prijeteći ukrajinskim snagama i učiniti da se osjećaju opterećeno”, rekao je Koffler.
Ali bivši obavještajni časnik DIA-e također je rekao da Lukašenkovi komentari imaju drugu svrhu jer pokušavaju izvršiti “psihološki pritisak” na ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog i njegovu vladu i stvoriti “neizvjesnost oko toga koji će biti sljedeći korak, što se tiče zajedničkih akcija Rusije i Bjelorusije .”
Točan broj bjeloruskih vojnika na granici ostaje nejasan, ali prema brojkama koje navodi Reuters, vjeruje se da jedna trećina borbenih snaga Minska broji oko 20.000.
KLIKNITE OVDJE ZA PREUZIMANJE APLIKACIJE FOX NEWS
Andrij Demčenko, glasnogovornik ukrajinske granične službe, rekao je u nedjelju, unatoč Lukašenkovim komentarima, da situacija na granici Ukrajine i Bjelorusije ostaje nepromijenjena.
“Kao što vidimo, ni Lukašenkova retorika se ne mijenja, stalno redovito eskalirajući situaciju kako bi zadovoljio terorističku zemlju”, rekao je Demčenko, prenosi Reuters.
“Ne vidimo povećanje broja opreme ili osoblja bjeloruskih jedinica u blizini naše granice.”