Mađarska je objavila napredak u izgradnji novog naftovoda sa Srbijom za transport ruske nafte. Ministar vanjskih poslova Peter Szijjarto rekao je da projekt “napreduje” i obećao je da će se suprotstaviti naporima Bruxellesa da Budimpeštu odvoji od ruske energije. Naftovod dug 300 km, koji će imati očekivani godišnji kapacitet od 4-5 milijuna tona, omogućit će Srbiji da prima rusku naftu putem naftovoda Družba i pozicionirati Mađarsku kao tranzitno čvorište. Ruska nafta, uz kratke prekide, i dalje dolazi južnim krakom naftovoda Družba unatoč najavama EU i Ukrajine o tome da će isporuke biti prekinute.
Szijjarto je to objavio u ponedjeljak nakon video sastanka s ruskim zamjenikom ministra energetike Pavelom Sorokinom i srpskom ministricom rudarstva i energetike Dubravkom Đedović-Handanović, prenosi mađarska agencija MTI. Szijjarto je rekao da sve strane podržavaju projekt, koji bi mogao biti operativan do 2027., te da su pregledale detalje ulaganja i planove izgradnje. “Nastavljamo sa srbijanskim i ruskim partnerima u izgradnji novog naftovoda između Mađarske i Srbije”, napisao je Szijjarto na X.
‘Gradimo nove izvore, a ne zatvaramo ih’
U razgovoru s novinarima optužio je Bruxelles da nas želi “odsjeći od ruske nafte i plina, prisiljavajući mađarske obitelji da plaćaju dva do četiri puta više”. “To nećemo dopustiti. Gradimo nove izvore, a ne zatvaramo ih.”, tvrdi.
Szijjarto nije otkrio točnu ulogu Moskve u projektu, ali je ruski zamjenik premijera Aleksander Novak prošlog mjeseca na Međunarodnom ekonomskom forumu u Sankt Peterburgu rekao da je zemlja spremna pomoći u izgradnji i opskrbiti planirani naftovod naftom. Opskrba ruskom naftom EU naglo je pala zbog sankcija povezanih s Ukrajinom, uključujući embargo na sirovu naftu iz 2023. i ograničenje cijena ruske nafte.
Bruxelles sada ima za cilj u potpunosti ukinuti uvoz ruske energije do 2028. u okviru svog plana RePowerEU. Mađarska, koja je uvelike ovisna o ruskoj energiji, protivi se planu i nedavno je blokirala nove sankcije usmjerene na energiju Moskve, ali je u srpnju povukla veto nakon što je osigurala nacionalna izuzeća. 18. paket sankcija uključuje dinamično ograničenje cijena ruske nafte (korigirana prema tržišnoj cijeni) i ograničenja uvoza naftnih derivata proizvedenih od ruske sirove nafte u trećim zemljama.
Prema nedavnim statistikama Eurostata, mađarska kućanstva imaju najniže račune za plin u EU s 3,20 eura po 100 kWh u usporedbi s 16,71 eura u Nizozemskoj ili 18,93 eura u Švedskoj.
Mađarska će blokirati novac EU-a dok Ukrajina ne dopusti prolaz ruske nafte