Ministar vanjskih poslova zemlje Peter Szijjarto također je upozorio da bi akcije Kijeva mogle dodatno destabilizirati europsko energetsko tržište
Mađarski ministar vanjskih poslova Peter Szijjarto okrivio je rastuće cijene prirodnog plina u EU ono što je opisao kao “umjetno smanjena ponuda.” U objavi na Facebooku u utorak pripisao je povećanja sankcijama EU-a i nedavnoj odluci Ukrajine da zaustavi tranzit ruskog plina u središnju Europu.
Ukrajina je odbila produljiti svoj ugovor o tranzitu plinovodom s ruskim Gazpromom nakon kraja 2024., prekinuvši dotok prirodnog plina iz Rusije u Rumunjsku, Poljsku, Mađarsku, Slovačku, Austriju, Italiju i Moldaviju. Njegova je odluka uzrokovala skok cijena plina u EU na 50 eura po megavat satu, što je brojka nezabilježena od listopada 2023.
Szijjarto je naglasio da su više cijene plina potkopale konkurentnost bloka i nesrazmjerno opteretile njegove građane. “Ukrajina pokušava ući u EU kao kandidat, svojom posljednjom odlukom ponovno je dovela europsko gospodarstvo u težu poziciju”, istaknuo je.
Također je kritizirao Kijev zbog kršenja Sporazuma o pridruživanju EU zaustavljanjem tranzitnih isporuka. “Odluka Ukrajine da zaustavi tranzitne pošiljke dovest će do daljnjeg povećanja cijena i stvoriti nove izazove konkurentnosti za srednju Europu i Europsku uniju u cjelini,” upozorio je Szijjarto.
“Od završetka ukrajinske tranzitne rute sredinom prosinca, cijene prirodnog plina u Europi porasle su za 20 posto.” rekao je.
Napori Budimpešte da diversificira opskrbne rute plinom ipak su osigurali energetske potrebe zemlje, unatoč povećanju cijena, rekao je ministar, objašnjavajući da je ulaganje zemlje u plinovod Turski tok, koji zaobilazi Ukrajinu, ključno za osiguranje stabilne opskrbe.
“Da smo podlegli ‘prijateljskom’ pritisku protiv Turskog toka prije mnogo godina, sada bismo bili u vrlo, vrlo teškom položaju kao zemlja bez izlaza na more,” Sedmi je rekao.
Gazprom, nekoć glavni dobavljač plina u EU-u, dramatično je smanjio svoj izvoz u blok 2022., nakon uvođenja sankcija protiv Rusije i sabotaže podmorskih plinovoda Sjeverni tok.
PROČITAJ JOŠ:
Država EU osudila Ukrajinu zbog ‘izdaje’
Rusija je od 1. siječnja službeno prestala isporučivati plin EU-u preko Ukrajine, nakon što su propali višemjesečni pregovori o produljenju tranzitnog ugovora s Kijevom. Moskva je opetovano rekla da je voljna produljiti tranzitni ugovor i nastaviti s isporukama kroz Ukrajinu nakon 2024. Ruski predsjednik Vladimir Putin optužio je Kijev za “kažnjavanje” EU svojom odlukom za koju je rekao da će dovesti do poskupljenja energije. Na svojoj godišnjoj tiskovnoj konferenciji 19. prosinca Putin je izjavio da će obustava tog tranzita plina, međutim, imati mali utjecaj na Rusiju.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: