Mađarski ministar vanjskih poslova Péter Szijjártó sudjelovat će ovog tjedna na Minskoj konferenciji o euroazijskoj sigurnosti, gdje će, uz ruske i sirijske dužnosnike, govoriti o sigurnosnim izazovima i strateškoj budućnosti euroazijske regije.
Konferencija, zakazana za 31. listopada, okuplja ključne igrače poput ruskog ministra vanjskih poslova Sergeja Lavrova i sirijskog kolege Bassama Sabbagha, što dodatno potvrđuje stratešku težinu ovog okupljanja, prenosi POLITICO. Organizacija ugovora o kolektivnoj sigurnosti (ODKB), vojni savez šest postsovjetskih država, opisuje ovaj događaj kao „euroazijski suparnik Münchenskoj sigurnosnoj konferenciji.”
Szijjártóva kontinuirana suradnja s Rusijom i Bjelorusijom već je dobro poznata, no prisutnost na skupu s dužnosnicima iz Sirije, zemlje saveznice Moskve, dodatno podiže važnost ovih odnosa. U Sankt Peterburgu u listopadu, na skupu koji je organizirao energetski gigant Gazprom, Szijjártó je naglasio kako je „sigurna i pristupačna opskrba Mađarske plinom neizvediva bez suradnje s Rusijom,” priznavši da takva politika izaziva podijeljena mišljenja u međunarodnoj javnosti.
Prvi EU dužnosnik u Bjelorusiji nakon represije
Szijjártó je također bio prvi visoki dužnosnik iz EU koji je posjetio Minsk nakon što je bjeloruski predsjednik Aleksandar Lukašenko pokrenuo represivne mjere protiv oporbe 2020. Taj je posjet, održan u svibnju, naišao na mješovite reakcije unutar Europske unije, koja Bjelorusiji zamjera gušenje građanskih sloboda.
Bjelorusko Ministarstvo vanjskih poslova opisuje konferenciju kao priliku za raspravu o „obećavajućim okvirima buduće euroazijske sigurnosti.” Sudionici, uključujući glavne tajnike organizacija poput ODKB-a i Zajednice neovisnih država, očekuju da će nacrtati sigurnosne konture za regiju koja sve više dobiva na značaju u međunarodnim odnosima.
Ovo okupljanje naglašava težnju nekih euroazijskih zemalja za jačim međusobnim povezivanjem, posebno u vrijeme kada je sigurnosni poredak u Europi izložen ozbiljnim pritiscima zbog sukoba u Ukrajini i napetih odnosa između Zapada i Rusije.
Scholz odbacio ‘plan pobjede’ Volodimira Zelenskog