Mađarska je zaprijetila da će blokirati obnovu sankcija EU-a uvedenih za oko 2000 Rusa ako oligarh Mihail Fridman ne bude uklonjen s europskog popisa sankcioniranih, prenosi Financial Times.
Ograničenja putovanja i nalozi za zamrzavanje imovine nametnuti političarima i poslovnim ljudima za koje se smatra da su podržali ili omogućili rat protiv Ukrajine, a zabrana istječe u subotu osim ako svih 27 prijestolnica EU-a ne pristane produžiti ih na još šest mjeseci.
Mađarskoj se pridružio i Luksemburg
Mađarski veleposlanik u EU-u zahtijevao je da se Fridman, koji se obogatio u Rusiji prije nego što se preselio u London prije deset godina, ukloni s popisa, prema četvorici dužnosnika upućenih u rasprave. Veleposlanici EU-a sastaju se u četvrtak u Bruxellesu nakon višednevnih razgovora u kojima nije postignut kompromis. Najvjerniji saveznici Kijeva u baltičkoj regiji protive se bilo kakvom slabljenju ograničenja EU-a protiv Moskve, osobito prije zaključenja bilo kakvih pregovora o prekidu vatre uz posredovanje SAD-a. Mađarska, najproruskija članica EU-a, predvođena krajnje desničarskim premijerom Viktorom Orbanom, više je puta prijetila da će blokirati, odgoditi ili ublažiti mjere Unije protiv Moskve. Njegove napore da se Fridman ukloni s popisa podupire Luksemburg, prema trojici dužnosnika.
Fridman je prošle godine podnio tužbu protiv Luksemburga, gdje se drži njegov udio u londonskoj investicijskoj tvrtki LetterOne, tražeći 15,8 milijardi dolara odštete povezane sa sankcijama. Jedan je od rijetkih prvobitnih oligarha koji su se obogatili u ruskim burnim devedesetima i koji su ostali aktivni u biznisu.
Promijenio narativ
Fridman, rođen u Ukrajini, isprva je ponudio suzdržanu kritiku invazije predsjednika Vladimira Putina prije nego što se obrušio na Zapad i vratio se u Moskvu prošlog listopada. Fridman je odbio komentirati. Mađarska je prvobitno zatražila brisanje osam imena, uključujući druge ruske milijardere poput Alishera Usmanova i Fridmanova dugogodišnjeg partnera Petra Avena. Ali Budimpešta je odustala od nekih od tih zahtjeva, rekla su tri dužnosnika, ustrajavajući samo na Fridmanovom izuzeću iz sankcija.
Fridman i Aven dobili su slučaj na Općem sudu EU-a u travnju 2024. koji je utvrdio da je EU pogriješio što ih je dodao na popis 2022. Sud je rekao da nije pruženo dovoljno dokaza o njihovoj bliskoj povezanosti s Putinom. Pobjeda oligarha bila je snažan udarac EU režimu sankcija protiv Rusije. No i dalje su predmet druge odluke EU-a o sankcijama 2023. zbog njihove poslovne prisutnosti u Rusiji. Latvija se žalila na prvu presudu u korist oligarha, dok Fridman i Aven osporavaju drugu presudu.
Krajem prošle godine Fridman i Aven prodali su svoje udjele u Alfa-Bank, najvećem ruskom privatnom zajmodavcu, i njenom sestrinskom osiguravajućem društvu dugogodišnjem partneru Andreju Kosogovu, koji nije pod sankcijama. Oligarsi se nadaju da prodaja tvrtki znači da više neće ispunjavati preostale kriterije za sankcije EU-a protiv njih na temelju toga što su “vodeći poslovni ljudi”. . . uključen u gospodarski sektor koji daje značajan izvor prihoda” Kremlju.
Glasnogovornici vlada Mađarske i Luksemburga nisu odmah odgovorili na zahtjeve za komentar. Zasebno, mjere EU-a usmjerene na rusko gospodarstvo, uključujući zamrzavanje gotovo 200 milijardi eura državne imovine, morat će se produžiti u srpnju.
Čelnik Hong Konga ismijava američke sankcije nakon poziva da zaplijene jahtu ruskog oligarha