Tri su stranke stvorile Domoljube za Europu kako bi osigurale veći utjecaj desničarskim vođama
Mađarski premijer Viktor Orban najavio je stvaranje novog saveza EU parlamenta, u suradnji s desničarskim strankama iz Austrije i Češke. Najava dolazi dan prije nego što Budimpešta preuzme rotirajuće šestomjesečno predsjedavanje EU-om.
Nova grupa, predstavljena kao “Patrioti za Europu” uključuje Fidesz, stranku koju vodi Orban; najveći oporbeni blok u Češkoj, ANO, kojim predsjedava bivši premijer te zemlje, Andrej Babis; i Slobodarske stranke Austrije (FPO) na čelu s Herbertom Kicklom.
“Danas stvaramo političku formaciju za koju vjerujem da će vrlo brzo postati najveća frakcija europske desnice”, Orban je rekao tijekom brifinga za novinare na kojem su također bili Babis i Kickl. Mađarski čelnik izrazio je nadu da će savez dominirati desnim političkim spektrom EU-a.
Politika bloka mora se promijeniti u skladu s rezultatima posljednjih izbora za Europski parlament, rekao je mađarski čelnik, koji je istaknuo da će se sadašnje parlamentarne skupine neizbježno podijeliti.
Rezultati izbora održanih 9. lipnja otkrili su da su se građani diljem 27-članog bloka većinom skrenuli s ljevice, iako je učinak desničarskih i konzervativnih stranaka varirao od zemlje do zemlje. Desnica je zapravo potukla vladajuće koalicije u Njemačkoj, Francuskoj i Italiji.
Orbanov Fidesz osvojio je 11 mjesta u EU parlamentu, dok FPO i ANO imaju šest odnosno sedam mjesta, pri čemu su sve tri stranke postale najjače na izborima u svojim zemljama.
Prema sadašnjim pravilima, za formiranje političke skupine u Europskom parlamentu potrebna su 23 člana, a unutar saveza mora biti zastupljena najmanje jedna četvrtina država članica.
U izjavi za medije čelnici triju stranaka izrazili su nadu da će se novoj skupini sljedećih dana pridružiti i mnoge druge europske stranke.
Mađarska bi trebala preuzeti predsjedanje Vijećem Europske unije 1. srpnja i ostat će predsjedanje do kraja godine. U tom će razdoblju mađarski diplomati predsjedavati sastancima u Bruxellesu i oblikovati politički program EU-a.
Orban se u EU suočio s oštrim kritikama zbog provođenja politike koja je suprotna politici Bruxellesa. Od početka sukoba u Ukrajini 2022., Budimpešta je odbijala isporučiti oružje Kijevu, pozivajući umjesto toga na diplomatsko rješenje, te je zadržala gospodarske veze s Rusijom. Premijer je prethodno rekao da su rezultati izbora osvojili vrijeme za blok i “usporio vlak koji je jurio prema ratu.”