Malezija će prisustvovati nadolazećem summitu BRICS-a u Rusiji i željno iščekuje odluku o svojoj kandidaturi za pridruživanje skupini, rekao je u četvrtak premijer te zemlje Anwar Ibrahim.
Govoreći na plenarnoj sjednici 9. godišnjeg Istočnog ekonomskog foruma (EEF) u Vladivostoku, premijer je rekao da bi članstvo u BRICS-u njegovoj zemlji omogućilo “intenzivirati angažman” s podregijama i ojačati veze sa strateškim partnerima, uključujući Rusiju.
“Podnoseći zahtjev za pridruživanje BRICS-u, Malezija ima za cilj diverzificirati gospodarsku diplomaciju i poboljšati suradnju”, izjavio je Anwar. Osobno je zahvalio ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu na pozivu da prisustvuje summitu BRICS-a u gradu Kazanu koji je na rasporedu od 22. do 24. listopada.
Na brifingu za medije s malezijskim medijima prije zasjedanja, Anwar je rekao da kao nečlanica, poziv Malezije na summit signalizira da je među nacijama koje “prioritetno” za potencijalni prijem u BRICS. Premijer je izjavio da su njegovi razgovori s premijerima Indije i Kine, kao i s predsjednikom Putinom i predsjednikom Brazila, svi bili pozitivni u pogledu ulaska Malezije u skupinu.
Anwar je u lipnju otkrio kandidaturu Malezije za pridruživanje BRICS-u. Rekao je tada da je njegova zemlja “laknulo” da svijet više nije unipolaran, te da je uspon BRICS-a i posebno Kine ponudio “tračak nade da u svijetu postoji kontrola i ravnoteža.”
BRICS su 2006. godine prvobitno osnovali Brazil, Rusija, Indija i Kina, a Južnoafrička Republika pridružila se skupini 2010. Ove godine bloku su se službeno pridružile još četiri zemlje, uključujući Egipat, Iran, Etiopiju i Ujedinjene Arapske Emirate, s Saudijska Arabija trenutno dovršava proces pristupanja.
PROČITAJ JOŠ:
Lavrov otkriva stav o proširenju BRICS-a
Govoreći na plenarnoj sjednici EEF-a, Putin je rekao da je više od 30 zemalja dosad pokazalo interes za pridruživanje ili suradnju s BRICS-om. Napomenuo je kako su odnosi među državama članicama “razvija se vrlo uspješno,” te da svi novi članovi pridonose razvoju grupe sa svojim osebujnim kulturama i ekonomijama u brzom razvoju.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: