Britanska vlada izazvala je kritike nakon što je zabranila ulazak Mandli Mandeli, unuku Nelsona Mandele i strastvenom zagovorniku palestinskih prava, koji je planirao održati niz govora u Ujedinjenom Kraljevstvu tijekom Mjeseca crnačke povijesti. Britanski dužnosnici su osporili valjanost njegove diplomatske vize, navodeći proceduralne razloge, no kritičari tvrde da je odluka politički motivirana.
Mandela, demokratski izabrani član južnoafričkog parlamenta, koristio je diplomatsku putovnicu za slobodno putovanje po svijetu. Ipak, britanske vlasti su iznenada blokirale njegov dolazak, što je izazvalo sumnje da su odluku potaknuli proizraelski lobiji, osobito s obzirom na to da neki članovi kabineta britanskog premijera Keira Starmera primaju financijsku podršku od proizraelskih donatora.
Mandela je, unatoč zabrani u Britaniji, i dalje planirao održati govore u Irskoj, čiji su se dužnosnici distancirali od britanske odluke, potvrdivši da će irski dio njegove turneje proteći prema planu. Podsjećamo, mnoge organizacije, kao što su Humans Right Watch, Amnesty International, Ujedinjeni Narodi pa ček i izraelski B’Tselem rutinski nazivaju Izrael državom apartheida.
Nelson Mandela visited Gaza and received a hero’s welcome by Palestinians, who see in South Africa’s liberation struggle reflections of their own struggle for freedom. Now South Africa has brought the Israeli apartheid regime to court over its genocide of Gaza and Palestine pic.twitter.com/uirxZKqEtv
— ☀️👀 (@zei_squirrel) January 11, 2024
Proizraelski lobiji
Mick Napier, suosnivač Škotske palestinske solidarnosti i član Odbora za hitne slučajeve genocida u Gazi, osudio je britansku vladu, uspoređujući tretman Mandele s načinom na koji je nekada tretiran njegov djed, kojeg je britanska vlada tijekom aparthejda označila kao terorista. Napier je podsjetio na povijesni kontekst u kojem su škotski gradovi poput Glasgowa, Aberdeena i Dundeeja Nelsonu Mandeli dodijelili počasnu slobodu, unatoč stavu britanske vlade.
Napier je istaknuo da britanska vlada danas uključuje mnoge pristaše izraelskog režima i njegovih akcija u Gazi, što on naziva genocidom. Naglasio je da Međunarodni sud pravde razmatra ovaj slučaj nakon što ga je pokrenula Južna Afrika, te je pozvao na hitnu akciju međunarodne zajednice u zaštiti palestinskog naroda.
U isto vrijeme, članovi britanske Laburističke stranke izrazili su nezadovoljstvo zbog poteza vlasti, tvrdeći da ovakva odluka ne bi bila donesena pod vodstvom bivšeg laburističkog čelnika Jeremyja Corbyna, poznatog po svojoj podršci Palestini. Jedan od članova stranke, koji je želio ostati anoniman zbog straha od odmazde, kazao je kako je šokiran da je ovakva odluka donesena čak i pod Starmerovim vodstvom, implicirajući da su proizraelski lobiji imali veliki utjecaj na vladu.
“Why is the government still supplying weapons to Israel?”
Former UK Labour leader Jeremy Corbyn pic.twitter.com/SwEkNdUFBM
— Palestine Info Center (@palinfoen) October 11, 2024
Optužbe za genocid
Napier je zaključio da se u svijetu trenutno ne vodi važnija borba od one za palestinska prava, te da bi glas Mandli Mandele trebao biti poslušan u Ujedinjenom Kraljevstvu, osobito zbog uloge koju London i Washington igraju u podršci Izraelu. Dok glavni tužitelj Međunarodnog kaznenog suda traži uhićenje izraelskog premijera Benjamina Netanyahua zbog optužbi za genocid, britanska vlada je odlučila zabraniti Mandelin ulazak, što je mnogi vide kao simbol dvostrukih standarda.
Ironično, zabrana dolazi u vrijeme Mjeseca crnačke povijesti, u trenutku kada svijet odaje počast Nelsonu Mandeli, borcu za slobodu koji je postao ikona međunarodne borbe protiv rasne nepravde.
Human Rights Watch: Izrael čini zločin apartheida