Procjenjuje se da će oko 12 milijuna hodočasnika posjetiti svetište Djevice od Guadalupe u Mexico Cityju između 8. i 12. prosinca. Očekuje se da će brojka premašiti 18 milijuna posjetitelja tijekom cijelog mjeseca prosinca.
Središnja svetkovina Gospe od Guadalupe je 12. prosinca, u spomen na posljednji dan kada se sveti Juan Diego ukazao Indijancima 1531. Tog istog dana, kao dokaz za Fray Juan de Zumárraga, prvog biskupa Meksika, slika Djevice je bila 12. prosinca je čudesno utisnuta na tilmu San Juan Diega.
493 godine kasnije, tilma San Juan Diega čuva se u bazilici Guadalupe, u podnožju brda Tepeyac, okupljajući milijune hodočasnika koji je štuju. Brojke posjećenosti objavio je na konferenciji za novinare 3. prosinca Janecarlo Lozano Reynoso, te istaknuo veličinu proslave Guadalupe u prosincu, ukazujući da je Mexico City pozicioniran kao “religiozno turističko središte broj jedan u svijetu”.
Najmoćnija žena svijeta
Ovakvo veliko okupljanje katolika pokazuje da je Djevica Marija dosita najmožnja žena koja je ikad hodala ovom Zemljom. Tako ju je na naslovnu stranicu, s tim nazivom postavio National Geographica Hrvatska 2015. godine u prosinačkom izdanju i nije pogriješio.
Posvećenost Djevici Mariji i molitva za njezin zagovor globalni su fenomeni. Pojam Marije kao zagovornice pred Isusom počinje s čudom vina na svadbi u Kani, kad mu, prema Evanđelju po Ivanu, ona kaže da nemaju vina te je prizvala njegovo prvo čudo.
Na Trećem ekumenskom saboru u Efezu 431. godine službeno je nazvana Theotokos, Bogorodica. Do danas nijedna žena nije bila toliko uzdizana kao Marija.
Marijino pojavljivanje, ukazanja koja se često javljaju vrlo siromašnoj djeci koja žive u udaljenim područjima ili mjestima zahvaćenim sukobima, pojačala su njezinu tajnu i auru. Kad se te dječje priče ne mogu poljuljati i pogotovo ako su u pričama opisi neobjašnjivih znakova, kao što su sunca koja se vrte ili izvori koji šikljaju njezina začudnost raste.
Marija je svugdje
Marija je svagdje. Najteže dodavanje lopte u američkom nogometu naziva se „Hail Mary pass“. Slika Gospe od Guadalupe u Meksiku spada među ženske likove umnožene u najvećem broju primjeraka u povijesti. Svake godine Marija privuče milijune hodočasnika u svetišta kao što su Fátima u Portugalu i Knock u Irskoj, podržavajući vjerski turizam vrijedan nekoliko milijardi dolara godišnje i održavajući tisuće radnih mjesta.
Nadahnula je stvaranje mnogih velikih djela umjetnosti i arhitekture (Michelangelova “Pietà”, katedrala Notre Dame), kao i poeziju, liturgiju i glazbu (Monteverdijevu “Večernju Blažene Djevice”). Također je duhovni intimus milijardama ljudi, ma koliko bili izolirani ili zaboravljeni.
Muslimani je, kao i kršćani, smatraju najsvetijom među ženama, a njezino ime “Merjem” u Kur’anu se spominje češće nego “Marija” u Bibliji. U Novom zavjetu Marija progovara samo četiri puta, počevši od Blagovijesti, kad joj se u Evanđelju po Luki ukazuje anđeo Gabrijel i kaže joj da će nositi Sina Svevišnjega. Marija mu odgovara rječima “Evo službenice Gospodnje.”
Jedini njezin dulji govor, također prema Lukinom evanđelju jest “Veliča duša moja Gospodina i klikće duh moj u Bogu, mome Spasitelju, što pogleda s naklonošću na poniznosti službenice svoje. Odsad će me, evo, svi naraštaji zvati blaženom.” I doista, jesu.”
Znanstvenik stvorio izgled Djevice Marije po Torinskom platnu: Ovako je izgledala najljepša među ženama?