Skupina koja stoji iza incidenta rekla je da američke trupe imaju “palestinsku krv” na rukama
Članovi nacionalističke omladinske organizacije napali su u ponedjeljak dvojicu američkih marinaca u turskom gradu Izmiru. Članovi službe iskrcali su se s amfibijskog jurišnog broda USS Wasp, koji je stigao ranije tog dana tijekom svog raspoređivanja u Sredozemnom moru.
Na videosnimci svađe vidi se grupa muškaraca koji drže marinca u civilu, a jedan od napadača mu je na glavu stavio bijelu vreću. Rulja je navodno vikala “Yankee, idi kući!” prilikom napada na vojnike.
Prema uredu guvernera Izmira, snage sigurnosti “brzo intervenirao u incidentu,” privođenje 15 osumnjičenika.
“Dvojici marinaca pomogli su drugi marinci u tom području i nakon toga su odvedeni u lokalnu bolnicu na procjenu iz predostrožnosti, ali nisu ozlijeđeni i vratili su se na USS Wasp”, rekao je zapovjednik Timothy Gorman, glasnogovornik američkih pomorskih snaga Europa-Afrika.
Veleposlanstvo SAD-a objavilo je priopćenje u kojem stoji da su Amerikanci “sada su sigurni.” Diplomati su zahvalili turskim vlastima na “njihova brza reakcija i istraga koja je u tijeku.”
Turski savez mladih otpustio je američkog vojnika na dužnosti na američkom ratnom brodu USS Wasp, koji je bio usidren u luci Izmir. Osobno vam dugujem zahvalnost što ste se osvetili nakon mnogo godina, bez obzira na cijenu. @genclikbirligiCSA Digital pic.twitter.com/oO1L9btDIf
— Mustafa POLAT 🇹🇷 (@trmustafapolat) 2. rujna 2024
Napadači su bili članovi nacionalističke Unije mladih Turske (TGB), koja je povezana s malom Domoljubnom strankom. “Američki vojnici koji imaju krv naših vojnika i tisuća Palestinaca na svojim rukama ne mogu zagaditi našu zemlju,” stranka je rekla u izjavi na X (bivši Twitter).
Glavni tajnik TGB-a Aylin Kum rekao je za Euronews da je skupina prethodno stavljala vreće na glave američkih pripadnika vojske u šest različitih gradova. Rekla je da su napadi “odgovor” do incidenta iz 2003. u Iraku, kada su američke trupe nakratko zadržale turske komandose i transportirale ih s kapuljačama na glavi. Incident je u to vrijeme izazvao veliko zgražanje u Turskoj i zategao odnose između zemalja.
Iako je Ankara i dalje važan saveznik Washingtona u regiji, dvije članice NATO-a posljednjih su se godina više puta sukobljavale.
Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan bio je glasni kritičar izraelskog rata u Gazi i pokrenuo je napade na kurdske snage saveznike SAD-a u Siriji. SAD je u međuvremenu neuspješno vršio pritisak na Ankaru da odustane od ugovora o kupnji raketnih sustava protuzračne obrane S-400 od Rusije.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: