Napadi na podvodne kabele koji prolaze kroz strateški značajna vodena tijela u Baltičkom moru i Južnom kineskom moru od strane Rusije i Kine posljednjih su mjeseci zabrinuli najviše dužnosnike da nisu “puka slučajnost”.
Čini se da su pomorski sabotažni napori u obje regije svijeta u porastu tijekom posljednjih nekoliko godina, s primjetnim skokom u posljednjih nekoliko mjeseci nakon što su se najmanje tri odvojena napada dogodila u isto toliko mjeseci, počevši od studenog, a glavni osumnjičenici su Rusija i Kina.
“Kremlj godinama vodi hibridnu kampanju protiv Europe, u rasponu od širenja dezinformacija i kibernetičkih napada do naoružavanja opskrbe energijom. Od ruske sveobuhvatne invazije na Ukrajinu, ti su se napori dramatično intenzivirali”, rekla je visoka predstavnica EU-a Kaja Kallas za Fox News Digital . “Međutim, Rusija nije jedini izazov s kojim se suočavamo.”
ČELNICI NATO-a PREDVIĐAJU ERU OD 2% POTROŠNJE ZA OBRANU ‘VJEROJATNO POVIJEST’ KAKO TRUMP NAVODNO IMA VIŠI CILJ
U studenom su presječena dva kabela ispod Baltičkog mora, a danske mornaričke snage zaustavile su trgovački brod pod kineskom zastavom nazvan Yi Peng 3 i natjerale ga da se usidri na moru dok su međunarodne vlasti počele istraživati incident.
Otkriveno je da je kineski brod, koji je navodno napustio rusku luku Ust-Luga 15. studenog, vukao svoje sidro više od 100 milja duž dna Baltičkog mora, presjekavši podmorski kabel koji je povezivao Švedsku i Litvu u studenom. 17 kao i jedini komunikacijski kabel koji povezuje Finsku s Njemačkom 18.
Incident je bio jezivo sličan događaju iz listopada 2023. u kojem je kineski brod nazvan NewNew Polar Bear ponovno vukao sidro više od 100 milja u Finskom zaljevu i oštetio plinovod Balticconnector kao i dva telekomunikacijska kabela između Švedske i Estonije.
Oštećenje plinovoda podsjetilo je zapadni svijet na ranjivost njegove podmorske infrastrukture samo godinu dana nakon što su plinovodi Sjeverni tok 1 i 2 bili značajno oštećeni.
Prijavljeno je da je do 22. listopada 2023. kineski brod pristao u ruskoj luci Arkhangelsk s nedostatkom lijevog sidra.
Ovaj put, europski su čelnici brzo izrazili svoje sumnje da je napad u studenom bio čin sabotaže, a bivši litavski ministar vanjskih poslova Gabrielius Landsbergis istaknuo je sličnost između dva napada u X objavi u kojoj je stajalo: “Kad bih imao novčić za Svaki put kad bi kineski brod vukao sidro na dnu Baltičkog mora u blizini važnih kablova, imao bih dva novčića, što nije puno, ali je čudno da se to dogodilo dva puta.”
SAVEZNICI SAD-A OPTUŽUJU RUSIJU ZA ‘ESKALACIJU HIBRIDNIH AKTIVNOSTI’ PROTIV NATO-A I NACIJA EU NAKON PRESJECANJA PODATKOVNIH KABLOVA
Iako je Peking zanijekao bilo kakvu namjernu nepravdu u oba incidenta, ciljanje međunarodnih podmorskih kabela nije nova taktika koju Kina koristi.
Tajvan je prošlog tjedna počeo istraživati je li brod povezan s Kinom odgovoran za namjerno oštećenje jednog od njegovih kabela koji povezuju otok s internetom, a Taipei je poduzeo korake za povećanje svoje satelitske mreže u niskoj orbiti u pokušaju da zaobiđe buduće pokušaje Pekinga odsjeći ga od međunarodne zajednice ciljajući na njegove optičke kabele.
Ali taktika koju je Kina dugo koristila protiv Tajvana sada se optimizira u Baltičkom moru. Ministarstvo obrane SAD-a upozoravalo je na kineske planove da izvrši invaziju i pripajanje susjedne otočne države do 2027. godine.
“Kineska plovila sada su umiješana u nedavno oštećenje kabela Baltičkog mora, nešto što smo godinama vidjeli u () Tajvanskom tjesnacu”, rekao je prvi diplomat EU-a za Fox News Digital. “Uzimajući u obzir veliku potporu Kine Rusiji u ratu protiv Ukrajine, teško je ove incidente promatrati kao puku slučajnost.
“Kina pomno prati naš odgovor na ruski rat. SAD mora biti jak prema Rusiji kako bi spriječio probleme s Kinom”, upozorio je Kallas. “Potpora Ukrajini danas pomaže da se američke snage drže podalje od budućih sukoba.”
ŠEF NATO-a POZIVA ČLANICE DA ‘POJAČAJU’ OBRAMBNU PROIZVODNJU DOK BOJI SVIJET OKRUŽEN RATU
Ali Kina nije jedina zemlja za koju se sumnja da je sabotirala međunarodne podmorske kablove.
Brod koji je optužen da je povezan s Rusijom zaplijenila je Finska, koja istražuje navodni napad koji je oštetio četiri telekomunikacijska i finsko-estonski energetski kabel Estlink 2 na Božić tako što je ponovno povukao sidro po morskom dnu.
Sumnja se da Moskva koristi tanker nazvan Eagle S u sklopu sheme poznate kao “flota u sjeni” koja se oslanja na zastarjela plovila sumnjivog vlasništva kako bi pomogla Rusiji da zaobiđe sankcije i održi izvoz nafte kako bi financirala svoj rat u Ukrajini.
Ni Pentagon ni Bijela kuća nisu odgovorili na pitanja Fox News Digitala o tome jesu li nedavni napadi u obje regije svijeta povezani. Ali stručnjaci za sigurnost signalizirali su da u međunarodnoj politici ima malo mjesta za “slučajnosti”.
“Unatoč nedostatku javnih informacija koje jasno dokazuju kinesku i rusku koordinaciju i tajni dogovor, ne vjerujem u slučajnosti u međunarodnim poslovima”, rekao je bivši zamjenik pomoćnika ministra obrane za istočnu Aziju Heino Klinck za Fox News Digital. “Oba zloćudna aktera napreduju u sivoj zoni, a čini se da se ovi napadi uzajamno osnažuju i nadahnjuju jer pokazuju neučinkovit međunarodni odgovor do danas.”
KLIKNITE OVDJE ZA PREUZIMANJE APLIKACIJE FOX NEWS
NATO će u utorak objaviti novu obrambenu strategiju pod nazivom “Baltic Sentry” koja će uključivati raspoređivanje više brodova, mornaričke flote bespilotnih letjelica i korištenje umjetne inteligencije za bolje otkrivanje, odvraćanje i odgovor na napade ili sabotaže u Baltičkom moru, rekao je glasnogovornik NATO-a za Fox News Digital.
NATO nije odgovorio na pitanja o tome smatra li savez nedavnu pomorsku sabotažu koordiniranom operacijom između Rusije i Kine, iako je zapadni sigurnosni dužnosnik upoznat s obavještajnim podacima o napadima rekao da se ne vjeruje da su to slučajni incidenti.
“Čini se da je malo koordiniranije nego što se u početku moglo misliti”, rekao je sigurnosni dužnosnik koji je razgovarao s Fox News Digital pod uvjetom anonimnosti. “Nije samo da netko baci sidro, pa onda vidi što se događa. Ovo je malo više planirano i malo više koordinirano.”