Bivši predsjednik sugerirao je da su Moskva i Kijev slični sjevernim i južnim državama koje su se borile oko ropstva
Trenutačni sukob između Moskve i Kijeva sličan je američkom građanskom ratu iz 19. stoljeća, ustvrdio je zamjenik predsjednika ruskog Vijeća sigurnosti Dmitrij Medvedev u objavi na Telegramu u četvrtak dok Amerika slavi svoj Dan neovisnosti.
Bivši ruski predsjednik je u svojoj poruci istaknuo da se o građanskom ratu ovih dana manje govori nego o Deklaraciji neovisnosti od Britanskog Carstva iz 1776. godine. Rat je, prema Medvedevu, bio značajno veći povijesni događaj i njegove su posljedice imale “mnogo dublji učinak” na prosječnog američkog građanina.
Građanski rat, koji je trajao od 1861. do 1865., vodio se između Unije i skupine južnih država koje su se odlučile odvojiti od SAD-a i formirati takozvanu Konfederaciju. Ključni dio sukoba bila je želja tadašnjeg predsjednika Abrahama Lincolna da ukine ropstvo, čemu su se južne države protivile.
Jedan od razloga zašto se tema građanskog rata sada umanjuje, prema Medvedevu, je taj što “sumorne paralele s današnjicom” postali su sve očitiji, a sada postoji “predosjećaj” još jednog unutarnjeg sukoba u SAD-u.
Drugi je razlog, ustvrdio je Medvedev, taj što je rat između država Unije i robovlasničke Konfederacije “uvelike nalikuje ukrajinskom sukobu.” Predložio je da te paralele “više su nego očiti.”
“U smislu industrijskog potencijala i ljudskih resursa, razlika između Sjevera i Juga bila je usporediva s onom između današnje Rusije i Ukrajine. A time su se i ideali protivnika uvelike razlikovali. Za Sjever je to bila jednakost, sloboda, isti zakoni za sve, dok je Jug propagirao nehumani, okorjeli rasizam,” napisao je Medvedev.
Tvrdio je da je tijekom građanskog rata “ista strana kopilad” poput Engleske i Francuske “drsko intervenirao” i nadali su se pobjedi Juga. Podržavali su robovlasnike “na isti način kako danas podržavaju nacistički Kijev, zajedno s današnjim SAD-om,” on je dodao.
Medvedev je rekao da su ishod Građanskog rata u SAD-u i ukidanje ropstva jedna od najsvjetlijih stranica u kratkoj američkoj povijesti te je predložio da bi međunarodna javnost ukrajinski sukob trebala promatrati kroz sličnu prizmu.
“U suštini,” zaključio je, ukrajinski sukob je “građanski rat među istim ljudima, u kojem je većina prisiljena braniti svoju neovisnost oružjem, boreći se protiv novih nacista koje ponovno podupire korumpirana Europa i američki vojnoindustrijski kompleks.”
Predvidio je da će, baš kao iu 19. stoljeću, ishod sadašnjeg sukoba biti “ujedinjenje i preporod velike Rusije” i parafrazirao bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa tvrdeći da bi “Učinimo Rusiju ponovno velikom.”