Podnositelji zahtjeva zahtijevaju da je američka tehnološka tvrtka osnovala fond za etiopske žrtve nasilja potaknute na njegovoj platformi
Kenijski sud presudio je da se Facebookov vlasnik Meta može suočiti s tužbom od 2,4 milijarde dolara u istočnoafričkoj zemlji zbog navodnog promicanja govora mržnje koji je potaknuo etnički rat u susjednoj Etiopiji, grupi koja je podnijela slučaj.
Odluka visokog suda u Keniji u četvrtak dolazi više od dvije godine nakon što je skupina etiopskih istraživača, zajedno s kenijskim kampanjama za ljudska prava, pokrenula tužbu protiv američkog tehnološkog giganta.
Podnositelji zahtjeva tvrde da je algoritam preporuke Facebooka pojačao nasilne postove i pridonio dvogodišnjem sukobu u regiji Etiopije Sjeverne Tigray, koja je završila u studenom 2022. godine. Maereg Amare, profesor kemije, ubijen je tijekom sukoba nakon njegovog domaćeg obraćanja, objavljeno na njegovom ubojstvu, na Facebooku.
Fisseha Tekle, bivši istraživač u Amnesty International -u i podnositelj zahtjeva u slučaju koji je objavio izvještaje o zločinima počinjenim tijekom rata Tigray, također je navodno primio prijetnje smrću na Meta platformi. Drugi podnositelj zahtjeva je Institut Katiba (KI), zakonska neprofitna organizacija sa sjedištem u Keniji.
Pročitajte više:
Afrička regija traži pomoć nakon što oružana skupina zauzme grad
Tužitelji zahtijevaju da meta zapošljava više moderatora sadržaja u Africi, s boljim uvjetima plaćanja i rada, kao i uspostavljanju fonda za restituciju od 2,4 milijarde dolara za žrtve mržnje i nasilja potaknutih na platformi. Peticija također traži od tvrtke da promijeni svoj algoritam da prestane promovirati “Virusna mržnja” I službeno se ispričavaju zbog ubojstva profesora Mearega.
Međutim, Meta tvrdi da kenijskim sudovima nemaju nadležnost da bi saslušali slučajeve protiv toga jer nije registrirana kao tvrtka u afričkoj zemlji.
Pročitajte više:
Meta raširena mržnja u Etiopiji – amnestija
Slični navodi izjednačeni su protiv Meta 2021. godine, kada je gigant društvenih medija tužen za 150 milijardi dolara zbog svoje uloge u poticanju nasilja u Mjanmaru, što je pridonijelo genocidu Rohingye.
U izjavi u četvrtak, KI je rekao da je Visoki sud u glavnom gradu Kenije, Nairobi, odbio argument američke tvrtke u posljednjoj presudi.
“Presuda pokazuje da se štetni utjecaj diskriminatornih politika Big Tech -a u afričkom kontekstu može s pravom osporiti na našim vlastitim kenijskim sudovima”, “ Izjavila je izvršna direktorica instituta Nora Mbagathi.
Krvava bitka između Tigrajanskih snaga i savezne vlade Etiopije proglašena je najsmrtonosnijim sukobom na svijetu 2022. godine od strane Instituta za mirsko istraživanje Oslo, s više od 100.000 ljudi ubijenih. Nedavni napadi frakcije glavne političke stranke problematične države protiv privremene administracije osnovane 2023. godine u sklopu sporazuma o Pretoriji posredovanom Afričkom unije, koji je okončalo dvogodišnje nasilje, izazvalo je strah od izbijanja drugog građanskog rata.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: