Američka tehnološka kompanija Meta Platforms kupila je manjinski udio u najvećem svjetskom proizvođaču naočala, EssilorLuxottica SA, čime je dodatno produbila svoj ulazak u brzorastuću industriju pametnih naočala.
Matična tvrtka Facebooka, stekla je manje od 3 % udjela u proizvođaču Ray-Ban naočala, vrijednog oko 3 milijarde eura (3,5 milijarde dolara), kazali su za Bloomberg izvori koji su željeli ostati anonimni jer je transakcija povjerljiva.
Korak ka daljnjim ulaganima
Meta sada razmatra mogućnost daljnjih ulaganja, koja bi mogla povećati njezin udio na oko 5 % tijekom vremena, dodali su izvori, iako su ovi planovi podložni promjenama.
Dionice EssilorLuxottice porasle su najviše u posljednja tri mjeseca na burzi u Parizu. Jačanje odnosa s Metom interpretira se kao izraz povjerenja u proizvođača naočala i njegovu perspektivu na tržištu, kažu analitičari iz Bernsteina.
„Ovo je još jedan korak u predanosti Mete pametnim naočalama“, rekli su analitičari u izvještaju.
Dvije tvrtke surađuju već nekoliko godina na razvoju pametnih naočala utemeljenih na umjetnoj inteligenciji.
Meta već prodaje Ray-Ban naočale, prvi put predstavljene 2021., a koje imaju ugrađene kamere i AI asistenta za prepoznavanje slika i prikaz cijena dionica u stvarnom vremenu.
Prošlog mjeseca Meta je lansirala novu liniju naočala brenda Oakley u suradnji s EssilorLuxotticom. Izvršni direktor EssilorLuxottice, Francesco Milleri, rekao je prošle godine da je Meta bila zainteresirana za preuzimanje udjela, ali da plan nije realiziran do sada.
Porast dionica EssilorLuxottice za 5,5 % u srijedu povećao je tržišnu vrijednost tvrtke na 116,5 milijardi eura. Warby Parker, konkurentski proizvođač naočala, porastao je za 4,5 % na burzi u SAD-u nakon izvještaja Bloomberga.
Potez je to koji odražava posvećenost izvršnog direktora Mete, Marka Zuckerberga, razvoju umjetne inteligencije, koja je postala ključni prioritet i značajan trošak za tvrtku. Pametne naočale ključan su dio tog plana.
Meta je dosad bila prisiljena koristiti pametne telefone konkurenata za distribuciju svojih aplikacija, no pametne naočale omogućuju joj razvoj vlastitog hardvera i potpunu kontrolu nad distribucijom, što je Zuckerberg i istaknuo.
Tržište budućnosti
Strateško partnerstvo s EssilorLuxotticom Meti daje prednost u pogledu detaljnog znanja o proizvodnji i globalnim distribucijskim mrežama, što je ključno za uspjeh pametnih naočala na masovnom tržištu.
EssilorLuxottici, pak dogovor omogućuje dublje povezivanje s tehnološkim svijetom, što bi moglo biti korisno ako Meta u budućnosti ostvari uspjeh s investicijama u pametne naočale. Meta također vjeruje da će naočale i slušalice postati ključni uređaji za rad i zabavu u budućnosti.
Proizvođači na tržište planiraju plasirati dva tipa naočala: Ne-AR pametne naočale koje prikazuju informacije bez utjecaja na percepciju okolnog svijeta, te AR naočale koje mijenjaju stvarnost dodajući digitalne elemente.
Apple se trenutačno fokusira na Ne-AR model, budući da potpuna primjena AR tehnologije nije još nekoliko godina moguća, prema analitičarima iz Bernsteina.
Prema GrandView Researchu, tržište pametnih naočala do 2030. godine moglo bi narasti na 8,26 milijardi dolara, s trenutnih 1,93 milijarde dolara u 2024.
Ostali tehnološki igrači također ulaze na tržište naočala, što sugerira da bi pametne naočale uskoro mogle postati mainstream, smatraju analitičari iz Jefferiesa. Pritom podsjećaju na nedavnu odluku Googlea da se udruži s francuskim Kering Eyewearom, kao i najavu Xiaomija o ulasku na tržište.