Stručnjak specijaliziran za dugoročnu prognozu Andrej Flis objavio je na stranici Severe Weather kakvo nas vrijeme očekuje u narednim mjesecima i najavio povratak La Niñe u Tihom oceanu.
Posljednjih godina zaista se diljem svijeta mnogo pisalo o ovom prirodnom meteorološkom fenomenu s dvije faze – vrućom i suhom El Niñu te vrućoj i vlažnoj La Niñi. La Niña što na španjolskom znači djevojčica, anomalno je klimatsko stanje ekvatorskoga dijela Tihog oceana, suprotno ekstremu poznatom pod nazivom El Niño. Objavljivane su studije koje su mjerile njihove oscilacije, učestalost, smjenu i realne utjecaje na Atlantik i Europu.
Flis tvrdi da će La Niña imati utjecaj na jesenske vremenske obrasce na sjevernoj hemisferi, posebice u Sjevernoj Americi, te će se taj utjecaj nastaviti i tijekom zime 2024./2025.
Smanjuje visinske vjetrove
Kada meteorolozi promatraju koliko je teška sezona uragana, dva su čimbenika najvažnija: temperatura oceana u Atlantiku gdje se vrte oluje i potrebna im je topla voda kao gorivo te postoji li La Niña ili El Niño, prirodno i povremeno hlađenje ili zagrijavanje voda Tihog oceana koje mijenjaju vremenske prilike diljem svijeta. La Niña ima tendenciju turbopunjavanja atlantskih olujnih aktivnosti dok smiruje oluje u Pacifiku, a El Niño čini suprotno.
La Niña obično smanjuje visinske vjetrove koji mogu smanjiti jačinu uraganima, a općenito tijekom La Niñe u atmosferi je više nestabilnosti ili oluje, što može izazvati razvoj uragana.
Vraća se polarni vrtlog: Stručnjaci objašnjavaju što nas čeka u danima koji dolaze
Komentari