Posljednjih je tjedana, kako su se počeli pogoršavati odnosi europski saveznika s američkim predsjednikom Donaldom Trumpom, intenzivirana aktivnost tzv. „koalicije voljnih“ – formata ustrojenog na inicijativu Francuske i Velike Britanije s ciljem stvaranja skupine zemalja koje bi bile voljne nastaviti pružati vojnu pomoć Ukrajini i nakon američkog povlačenja, ali koje bi isto tako željele i svojim vojnim snagama sudjelovati u eventualnoj mirovnoj misiji u Ukrajini nakon postizanja sporazuma o prekidu vatre odnosno završetku sukoba.
Ta je inicijativa još uvijek puno više u sferi željenog nego realnog s obzirom kako joj se oštro suprotstavlja Moskva, govoreći da su za Rusiju neprihvatljive bilo kakve vojne snage u Ukrajini koje bi došle iz država članica NATO saveza, bez obzira pod čijim zastavama ili amblemima na rukavima one dolazile.
Zbog toga sve ovisi o tome bi li Sjedinjene Države bile spremne snagama „koalicije voljnih“ pružiti sigurnosnu zaštitu, prije svega američkim zrakoplovima i sredstvima protuzračne obrane, a kako to traže predlagači ove inicijative u Londonu i Parizu. Za sada Washington tako nešto kategorički odbija. Jasno je i zašto! Zato što bi, suprotnom, moglo doći do onoga što su Sjedinjene Države tijekom administracije Joea Bidena vješto izbjegavale već pune tri godine usprkos svom aktivnom, često na rubu same eskalacije angažmanu u vojnoj, obavještajnoj, financijskoj i svakoj drugoj potpori Kijevu – do neposrednog američkog vojnog sukoba s Rusijom na njenim granicama.
Međutim, sve ovo nikako ne znači kako pripadnika NATO snaga, posebno instruktora i časnika u Ukrajini nema. Naravno, ima ih već odavno – gotovo od početka rata i to više nitko niti ne negira. Štoviše, visoki američki i drugi NATO dužnosnici aktivno sudjeluju i u pripremama ukrajinskih vojnih operacija u vojnom stožeru u samom Kijevu. Možda najbolji primjer koliko je duboka interakcija između NATO-a i Ukrajine svjedoči i nedavni tekst The New York Timesa od prije desetak dana, o čemu sam opširnije pisao u jučerašnjoj analizi koju možete pogledati ovdje ili pri kraju teksta.
Sastanak ‘koalicije voljnih’ o slanju trupa u Ukrajinu: Obris bez jasnoće
Rizičan incident koji je uzbunio američku diplomaciju
Da je NATO itekako nazočan na ukrajinskom terenu svjedoči i slijedeća vijest iz Vijeća sigurnosti UN-a. Tamo se jučer razgovaralo o Ukrajini, preciznije, o ruskom zračnom napadu na ukrajinski grad Krivij Rih (Krivij Rog, rus.) u Dnjepropetrovskoj oblasti – sedmi grad po veličini u toj zemlji.
Radnje poput ruskog napada na Krivij Rih 4. travnja mogle bi ugroziti mirovne pregovore između Kijeva i Moskve, izjavila je vršiteljica dužnosti veleposlanice SAD-a pri UN-u Dorothy Shea tijekom jučerašnjeg sastanka Vijeća sigurnosti UN-a o Ukrajini, sazvanog u vezi s ruskim napadom na spomenuti ukrajinski grad. O tome u srijedu piše ukrajinski medij Strana.
Američka diplomatkinja istaknula je da su američke vlasti predane svojoj ulozi posrednika, ali da neće “dugo pokazivati strpljenje” ako se pregovori namjerno odugovlače.
“Pozivamo strane da pokažu suzdržanost i pokažu predanost miru. Osobito pozivamo Rusku Federaciju da zapamti da bi napadi poput onog u Krivom Rihu, kao i ubojstvo ratnih zarobljenika, mogli ugroziti napore za postizanje mirnog rješenja i nadolazeće pregovore”, kazala je v.d. veleposlanice SAD-a u UN-u.
Rekla je kako napadi izvedeni 4. travnja “još jednom naglašavaju potrebu zavrpetka razornog rata”. “Nećemo dugo biti strpljivi u dugotrajnim pregovorima i nećemo tolerirati kršenje preuzetih obveza”, dodala je Dorothy Shea.
Reagirao i Trump izazvavši nelagodu Netanyahua
Dan ranije, i američki predsjednik Donald Trump komentirao je ruski napad na Krivij Rih. “Nisam oduševljen onim što se događa s bombardiranjem jer oni trenutno bombardiraju kao ludi. Bombardiraju – ne znam što se događa. To nije dobra situacija”, rekao je američki predsjednik.
Želio bih primijetiti kako je ovu izjavu Trump dao tijekom zajedničkog razgovora s novinarima s izraelskim premijerom Benjaminim Netanyahuom uoči njihovog sastanka u Bijeloj kući (pogledaj video ispod).
Kako se potonji osjećao nakon ovih Trumpovih riječi u kontekstu izraelskih krvavih bombardiranja u Pojasu Gaze nije poznato, ali možemo pretpostaviti. Jer Izraelci više nego bilo tko drugi „bombardiraju kao ludi“ po palestinskim civilima – da se poslužimo Trumpovim rječnikom – pa nikom ništa.
Rusi veleposlanik u UN-u dao je potpuniju sliku onog što se dogodilo
U ukrajinskom gradu Krivij Rih, kao rezultat ruskog visokopreciznog udara, eliminirano je do 85 stranih vojnih osoba i časnika, kao i do 20 vozila, izjavio je jučer veleposlanik Ruske Federacije pri UN-u Vasilij Nebenzja tijekom govora na sjednici Vijeća sigurnosti o Ukrajini.
“Provedena operacija nanijela je nedvojbenu štetu zapovjednom kadru kako ukrajinskih oružanih snaga tako i niza NATO vojski koje su poslale svoje instruktore u Ukrajinu”, – naveo je ruski diplomat.
Pritom je podsjetio kako je Moskva ranije više puta upozoravala da su koncentracije vojnog osoblja, kao i zapadnih časnika i instruktora poslanih da pomognu kijevskom režimu, legitimna meta ruske vojske.
U priopćenju se također ukazuje na neprofesionalno djelovanje ukrajinske protuzračne obrane, uslijed čega je ukrajinski projektil ispaljen radi presretanja rezultirao smrću civila u području uz restoran – tvrdi ruski diplomat.
Prema njegovu mišljenju, sama činjenica da se vojna konferencija održala u jednom od gradskih objekata u gusto naseljenom području također govori o nebrizi kijevskih vlasti za živote miroljubivih Ukrajinaca, “koji se u biti koriste kao živi štit i pokriće za vojne aktivnosti”.
Što se zapravo dogodilo?
U petak, 4. travnja, ruska vojska izvršila je raketni napad na restoran u kojem se održavao sastanak sa zapovjednicima postrojbi ukrajinskih oružanih snaga i zapadnim instruktorima – izvijestilo je rusko ministarstvo obrane.
“U 18:49 raketa visoke preciznosti s eksplozivnim punjenjem ispaljena je na mjesto sastanka sa zapovjednicima jedinica i zapadnim instruktorima u jednom od restorana u gradu Krivij Rih. Kao rezultat napada, neprijatelj je izgubio do 85 stranih vojnika i časnika, kao i do 20 vozila,” – stoji u priopćenju ruskog ministarstva.
Prema navodima ruskih medija napad je izvršen balističkom raketom Iskander-M dometa do 500 kilometara na restoran Magellan, gdje se u to vrijeme održavao navedeni sastanak vojnih zapovjednih struktura Ukrajine i sastanak i stranih vojnih instruktora. O tome je tog istog dana izvijestio i popularni ruski vojni bloger Jurij Podoljaka.
Ukrajinski gliseri kamikaze sve teže nalaze put do meta na Krimu: ‘Ešalonirana obrana’
Zaključak
Kako će se Trump nakon svega navedenog što ne ide u prilog njegovoj reputaciji nastaviti ponašati prema ruskom čelniku Vladimiru Putinu, s obzirom kako je sada već potpuno jasno kako se Rusija ne želi pokoriti njegovim zahtjevima za primirjem u Ukrajini bez ispunjenja prethodnih uvjeta Moskve, još je teško za reći jer su ulozi golemi.
U igri je zapravo Treći svjetski rat kojeg nitko ne želi, a najmanje Trump koji ukrajinski rat nije nikada ni želio i koji je, štoviše, oštro osuđivao snažni Bidenov angažman u njemu. Osim toga Americi tek predstoje veliki problemi s Kinom ne samo po pitanju trgovinskog rata, već i vojnog nadmetanja u Indopacifičkoj regiji.
Meter: ‘Frapantno otkriće’: Zalužni potvrdio uključenost SAD-a u planiranje vojnih operacija u Ukrajini
Trampu je tim više teško, ne samo što mu europski saveznici žele „torpedirati“ mogući sporazum s Putinom, već i zato što mu ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski upravo „postavlja novu minu pod kotače“ izjavom o zarobljavanju nekoliko kineskih vojnika koji su se borili na strani ruskih snaga u Ukrajini.
O tome nešto više u vijesti koja uskoro slijedi na našem portalu.