Američki veleposlanik u BiH, Michael Murphy, u novom intervjuu osvrnuo se na stavove predsjednika SDA Bakira Izetbegovića prema državnim institucijama i međunarodnoj zajednici, ističući sličnosti s izjavama Milorada Dodika, predsjednika SNSD-a.
Veleposlanik Murphy naglasio je važnost podrške institucijama i ulogu svih političkih lidera u očuvanju demokratskih principa i stabilnosti u BiH.
“Gospodin Izetbegović i neki iz SDA govore o državnim institucijama, OHR-u, i to na način kako govori gospodin Dodik o istim pitanjima. Znate, kada napadate državni Sud jer vam se ne sviđa neka njegova presuda u kaznenom slučaju SDA o zloupotrebi položaja, to podriva tu instituciju, ili kada govorite protiv odluke visokog predstavnika pa predlažete da se zatvori taj ured, time podrivate Mirovni sporazum. Ne možete funkcionirati tako da vam se sviđaju presude za ljude koji vam se ne sviđaju, a ne sviđaju one za ljude koji vam se sviđaju,” rekao je veleposlanik Sjedinjenih Američkih Država u intervjuu s Vildanom Selimbegović, objavljenom u novom izdanju Oslobođenja.
Izdvojio je retoriku pojedinih političkih lidera kao element koji može imati dugoročne posljedice na stabilnost zemlje te pozvao na odgovornost političkih aktera.
“Neki dan sam vidio intervju gospodina Izetbegovića, netko mu je postavio pitanje zašto ljudi kritiziraju SDA, a on kaže – zato što smo muslimani. Uopće se ne radi o tome,” naglasio je američki diplomat, podsjetivši da i Milorad Dodik, kad god se nešto dogodi, ustane i kaže – “pa, napadaju me zato što sam Srbin”.
“Kada djeluješ antidemokratski, kada si uključen u korupciju, onda te kritiziraju. Imamo vrlo jasne principe kojima se vodimo u provedbi naše politike u Bosni i Hercegovini. Kada govorimo o endemskoj korupciji ovdje i o prijetnji koju ona predstavlja za demokraciju u zemlji, napredak zemlje, za stanovnike ove zemlje. To je problem za bilo koga i odnosi se na bilo koga tko se uključuje u takve aktivnosti, bio to Dodik, Izetbegović ili Čović,” pojasnio je Murphy.
Podsjetimo, i ranije je američki veleposlanik Murphy isticao važnost očuvanja državnih institucija i konstruktivne političke retorike u BiH. Više puta je naglasio da izjave koje podrivaju povjerenje u institucije mogu imati ozbiljne posljedice za stabilnost i napredak zemlje.
U nekoliko navrata Murphy je naglašavao kako su američke kritike prema Stranci demokratske akcije (SDA), ali i prema drugim liderima u BiH, prvenstveno usmjerene na borbu protiv endemske korupcije i podršku demokraciji, a ne na etničke ili vjerske osnove.