Safet Kešo, zastupnik SDA u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, sedam mjeseci čekao je odgovore iz Ministarstva sigurnosti i Ministarstva pravde BiH na pitanje o postojanju kampova za obuku stranih državljana na teritoriju Republike Srpske, navodno korištenih za pripremu nereda u Moldaviji.
Kešo je još početkom studenoga 2024. postavio pitanje tadašnjem ministru sigurnosti Nenadu Nešiću, pozivajući se na izjave direktora Obavještajno-sigurnosne agencije BiH (OSA), koji je javno govorio o postojanju kampova u RS-u. Pitanje je glasilo: „Da li, na koji način i na temelju kojih činjenica osporavate službene informacije direktora OSA-e o postojanju kampova za obuku stranih osoba u RS-u? Što ste kao ministar sigurnosti konkretno poduzeli?“
U međuvremenu, Moldavija je potvrdila da su neki njezini državljani prošli obuku upravo u BiH i Srbiji, a slične tvrdnje iznio je i ministar obrane BiH Zukan Helez. No, priča o kampovima je u domaćoj javnosti brzo utišana, a ministar Nešić u međuvremenu je uhićen i smijenjen, piše Raport.
Odgovor Ministarstva sigurnosti: Ne možemo govoriti u ime bivšeg ministra
Iz Ministarstva sigurnosti BiH Keši je nakon više od pola godine stigao odgovor kako „ne mogu dati odgovor u ime bivšeg ministra“.
Zamjenik ministra Ivica Bošnjak, koji sada vodi Ministarstvo, istaknuo je da ne komentira izjave direktora OSA-e, ali da Ministarstvo podržava rad policijskih agencija u „otkrivanju svih nezakonitih radnji, uključujući i potpune istrage vezane za obuke stranih lica u BiH koje bi se mogle dovesti u vezu s izazivanjem nereda u svijetu“.
“Akcije koje su u međuvremenu provedene pokazuju punu spremnost sigurnosnih agencija u BiH da odgovore na sve rizike i izazove”, stoji u službenom odgovoru koji će Kešo moći komentirati na sjednici Zastupničkog doma PSBiH zakazanoj za 15. svibnja.
Ministarstvo pravde: Nismo nadležni – ali oprezno s informacijama
Iz Ministarstva pravde BiH Keši su odgovorili da nisu nadležni za sigurnosna i obavještajna pitanja, niti za provjeru informacija tog tipa. No, dodali su kako smatraju da se „sve tvrdnje vezane uz sigurnosnu situaciju u BiH i potencijalne opasnosti trebaju temeljiti na objektivnim i provjerenim informacijama“.
Nije pojašnjeno imaju li uopće pristup podacima koji bi potvrđivali ili demantirali postojanje spornih kampova.
Tužiteljstvo BiH: Naredba o neprovođenje istrage
Tužiteljstvo BiH još u svibnju 2024. donijelo je naredbu o neprovođenje istrage u vezi s navodnim ruskim kampovima za obuku u RS-u. Unatoč tome, moldavska obavještajna služba krajem listopada službeno je potvrdila da su njezini državljani prošli obuku na teritoriju BiH, Srbije i Rusije.
Ministar obrane Zukan Helez tada je izjavio da su „ruski kampovi u RS-u rasformirani nakon što ih je Ministarstvo obrane detektiralo“.
OSA dostavila fotografije – Tužiteljstvo bez reakcije
Informacija o gerilskim kampovima razmatrana je i na sjednici Zajedničke komisije PSBiH za nadzor nad radom OSA-e. Direktor agencije tada je članovima pokazao fotografije lokacija u blizini Banje Luke, povezane s grupama moldavskih i ruskih državljana koji su, prema tvrdnjama OSA-e, bili „ugostili“ i prevozili po teritoriju BiH bh. državljani.
No, Tužiteljstvo BiH nije poduzelo daljnje korake. Kampovi su nestali iz fokusa javnosti, a odgovor Keši – stigao tek sedam mjeseci kasnije – ostaje više politička forma nego konkretan sadržaj.