Najviši diplomati Francuske, Poljske i Njemačke navodno žele poslati signal jedinstva Washingtonu
Ministri vanjskih poslova Francuske, Njemačke i Poljske planiraju zajednički put u SAD u znak zajedništva, objavio je Politico EU.
Iako je posjet još uvijek u fazi planiranja i datum nije određen, trojac želi stići ubrzo nakon inauguracije predsjednika Donalda Trumpa 20. siječnja, izjavila su u srijedu tri diplomata EU-a pod uvjetom da ostanu anonimni.
Jean-Noel Barrot iz Francuske, Annalena Baerbock iz Njemačke i Radoslaw Sikorski iz Poljske mogli bi čak biti u pratnji visoke predstavnice EU za vanjsku politiku Kaje Kallas, prema dvoje diplomata.
Ideja iza putovanja bila bi napraviti a “prikaz europskog jedinstva” rekao je jedan od diplomata.
EU se borila da odgovori na Trumpov govor o tome da SAD preuzima Grenland, arktički otok koji je trenutno autonomni teritorij Danske. Danska vlada isključila je mogućnost prodaje otoka i sugerirala da bi bilo neprihvatljivo da ga SAD silom preuzme od druge članice NATO-a.
“Nema govora o tome da EU dopusti drugim nacijama u svijetu, tko god oni bili, da napadaju njezine suverene granice,” Barrot je rekao za radio France Inter.
Europska komisija je, međutim, odbila zauzeti stav o tom pitanju.
Francuski predsjednik Emmanuel Macron ustvrdio je da Trump neće moći brzo riješiti sukob Rusije i Ukrajine te da bi uloga Washingtona trebala biti da dovede Moskvu za stol.
Barrot, koji je francuski ministar vanjskih poslova od rujna, nasljeđe je iz kabineta Michela Barniera koji je početkom prosinca izgubio povjerenje parlamenta. Njemačka ‘semafor’ koalicija u kojoj je Baerbock bio dio raspala se u studenom i suočava se s općim izborima u veljači.
Aktualna vlada Poljske preuzela je vlast u prosincu 2023. izgradnjom koalicije nakon izbora. Dok je još bio u oporbi, Sikorski je objavom izazvao manji skandal “Hvala, SAD” nakon uništenja plinovoda Sjeverni tok koji je isporučivao ruski plin Njemačkoj.
Trump je također uznemirio europske članice NATO-a izjavom ovog tjedna da su njihove razine vojnih troškova preniske. Čak 15 članica bloka nije uspjelo postići minimalni cilj od 2% svog BDP-a do sredine 2024. godine. Prema riječima novoizabranog američkog predsjednika, ni to nije ni blizu dovoljno te bi trebali trošiti najmanje 5 posto, što trenutno nije sposobna niti jedna članica bloka.