Veliki petak, poznat i kao Petak Muke Gospodnje ili Dan Muke Gospodnje (lat. Dies Passionis Domini), najsvečaniji je dan kršćanske liturgijske godine obilježen dubokom tugom, sabranošću i šutnjom. Ovaj dan obilježava spomen na Isusovu osudu, muku i smrt na križu, prema zapisima iz kanonskih evanđelja. Slavi se petog dana Velikog tjedna, između Velikog četvrtka i Velike subote, i predstavlja središnji trenutak kršćanskog razmatranja Isusove žrtve za čovječanstvo.

“Evo drvo križa…”
Na Veliki petak u Katoličkoj Crkvi nema mise – to je jedini dan u liturgijskoj godini bez misnoga slavlja. Oltar ostaje ogoljen, bez križa, svijeća i cvijeća, simbolizirajući Isusovu ogoljenost i smrt. Bogoslužje započinje u tišini, prostracijom svećenika pred oltarom, a obredi se sastoje od tri dijela: čitanja Svetog pisma s Muke po Ivanu, ljubljenja križa i svete pričesti s hostijama posvećenima dan ranije, na Misi Večere Gospodnje.
Liturgijska boja Velikog petka je crvena – simbol krvi i muke. Tijekom obreda, svećenik u svečanoj procesiji unosi pokriveno raspelo koje se postupno otkriva, uz pjevanje: “Evo drvo križa, na kom’ je Spas svijeta visio!”, a vjernici se potom klanjaju križu u tišini, molitvi i pjesmi.
Dan je također obilježen strogim postom i nemrsom za katolike – odrasli vjernici su pozvani na suzdržavanje od hrane i mesa, u znak pokore i sućuti.
Pobožnosti kao što su križni put, molitva žalosnih otajstava, Gospin plač i meditacije nad evanđeljem dodatno obilježavaju ovaj dan u duhu duboke duhovnosti. Diljem svijeta, ali i Hrvatske, organiziraju se pobožne procesije i zajedničke molitve. Papa tradicionalno predvodi križni put u rimskom Koloseju, dok vjernici u Jeruzalemu hodaju originalnim Putem križa – Via dolorosa. U mnogim hrvatskim mjestima njeguje se i poseban lokalni izraz pobožnosti i tradicije.
Impresivna procesija i tradicija u Rogotinu
Tako je i sinoć, tradicionalno u mjestu Rogotin kod Ploča, održana dojmljiva procesija kroz cijelo mjesto. Kao i svake godine, poseban doprinos ovom događaju dali su poznati čuvari Gospodinova groba iz Rogotina – Žudije, simbolično prikazani kao rimski vojnici, čija je uloga duboko ukorijenjena u tradiciji i vjeri ovoga kraja.
Posebno upečatljiv ugođaj stvara četvrtaljska skupina “Rogotinski čevrtaji”, jedna od rijetkih takvih skupina u Hrvatskoj, a jedina koja njeguje tradiciju svečanih odora – mornarskih odijela u kojima se nekada stajalo na straži. Riječ je o dječacima i mladićima koji, odjeveni u svečane mornarske uniforme s kapama i discipliniranim hodom, također prate procesiju kroz selo.
Nevjerojatna pobožnost, mir i zajedništvo ispunili su ovo malo mjesto i ove godine, potvrđujući da duh Velikog petka u Rogotinu snažno živi.
Moja reakcija na članak je…
