U malom ruskom gradu Naro-Fominsk, u blizini Moskve i smještenom oko 400 km od Ukrajine, lokalne snage protuzračne obrane su oborile ruski helikopter u noći 10. travnja, nakon što su ga zamijenili s ukrajinskim jednosmjernim jurišnim dronom. O tome svjedoči mnoštvo videa na kojima se vidi kako gađaju letjelicu koja ima rotor iznad grada. Lokalni mediji također su izvijestili da je navodni dron oboren oko 22:40 po lokalnom vremenu. To se dogodilo istovremeno sa stvarnim napadom ukrajinskih bespilotnih letjelica dugog dometa na ciljeve u moskovskoj regiji, prenosi Newsweek.
Zbog niske kvalitete noćnih snimki, identifikacija letjelice je prilično teška, ali rotirajuće lopatice i buka ne ostavljaju mnoge druge mogućnosti. Osim toga, jedan od videa jasnije prikazuje obrise helikoptera. Ostaje, međutim, nejasno radi li se o civilnom ili vojnom modelu.
“To je helikopter, glupani!” moglo se čuti kako viče netko u videu koji je podijelio ruski Telegram kanal ASTRA.
Last night, a helicopter flew over Moscow — but the Russians got so spooked, they ended up shooting down their own aircraft. Who needs enemies with air defense like that? pic.twitter.com/PswnfyDt1A
— WarTranslated (@wartranslated) April 10, 2025
🚨Tonight there are almost UFOs in the sky over Moscow! Ukrainian drone engineers are the best in the world. 🛸‼️👽#Moscow #NaroFominsk #Ukraine #Russia pic.twitter.com/lYSJVx4chZ
— Caesar Howitzer🇨🇵 ꑭ 🇺🇦 (@CaesarHowitzer) April 9, 2025
Otvorena pitanja
Vidljivo je da elise helikoptera svijetle. Suprotno špekulacijama na internetu, ovo nije takozvani Kopp-Etchellsov efekt, gdje lopatice helikoptera stvaraju svjetlucavu aureolu zbog trenja s prašinom ili pijeskom, što se ponekad može vidjeti samo u pustinji tijekom slijetanja ili polijetanja zrakoplova. Umjesto toga, dio je standardne opreme za rasvjetu uz aeronautička svjetla i bljeskalice. Ruske snimke pokazuju helikopter Ka-52 s takvim svjetlima.
Primjetno je da je ruska vojska ispaljivala streljivo manje kalibra, moguće, protuzračne topove ZU-23-2 za gađanje helikoptera, a ne raketno oružje. Vjerojatno objašnjenje za ovo moglo bi biti da su na uočenu prijetnju pucale specijalizirane jedinice protuzračne obrane, ali koje god vojno osoblje bilo na licu mjesta, pozvano iz obližnjih vojnih jedinica. Na primjer, postoji stalna baza 4. gardijske Kantemirovske tenkovske divizije upravo u Naro-Fominsku ili središte za obuku Vojne akademije Frunze i vojno skladište goriva i maziva. Štoviše, vidljivo je da se na letjelicu puca u isto vrijeme s različitih položaja.
Ovo nije prvi slučaj da ruska protuzračna obrana puca na prijateljske zrakoplove, nakon što su ih smatrali ukrajinskim bespilotnim letjelicama dugog dometa. Dana 26. studenog 2024., civilni An-2 našao se pod vatrom iznad rafinerije nafte Gazprom Neftekhim Salavat u Baškiriji.
Ruski blogeri: To je ukrajinski dron-helikopter
Ruski vojni bloger Mash je pisao kako je riječ o jedinom ukrajinskom dronu tipa helikopter: RZ-500 Ramzai. No, maketa tog drona se pojavila na sajmu u 2011. kada se se proizvođači pohvalili da ima domet leta od 300 km i domet komunikacije od 60 km. No, nema niti jedne snimke drona kako leti, niti postoje naznake da se koristio u ovom ratu. Osim toga, lokacija gdje je oborena letjelica s rotacijskim elipsama je udaljena 400 km od najbližeg ukrajinskog teritorija, što je izvan dometa drona čak i ako taj dron postoji, piše ukrajinski Defense Express. Namjena tog drona, ako je ikada i poletio, je da služi za izviđanje i špijunažu, a kao takav sigurno ne bi imao elipse koje svijetle u mraku.
Nakon blogera, ruska državna novinska agencija RT izvijestila je u četvrtak da je protuzračna obrana gađala “helikopterske bespilotne letjelice”, tvrdeći da je to bio prvi pokušaj upotrebe takvih bespilotnih letjelica za napad na Moskvu tijekom sukoba. Međutim, čak i nekoliko ruskih Telegram kanala sugeriralo je da je ruska protuzračna obrana možda greškom gađala jedan od svojih vojnih helikoptera.
Letjelice tipa helikopter, općenito, nisu prikladne za jednosmjerne napade na velike udaljenosti. U usporedbi s bespilotnim letjelicama s fiksnim krilima, oni pate od kraćeg dometa, manje brzine, smanjene nosivosti i znatno veće radarske i akustične vidljivosti, a također zahtijevaju snažnije motore.
Čini se da je ruska mornarica tijekom vježbi zabunom uništila ruski brod