Relikvije maronitskog sveca i pustinjaka sv. Šarbela Makhlufa iz Libanona dolaze u Hrvatsku. Moći prvog stupnja sveca vjere, nade i mira, zaštitnika obitelji sv. Šarbela bit će svečano izložene za trajno štovanje u katedrali Presvete Trojice u Križevcima.
Velika je to milost za hrvatski narod i domovinu u ovim vremenima Crkve i svijeta. Riječ je o silnom svetcu pustinjaku po čijem se zagovoru događaju nebrojena čudesa. Moći sv. Šarbela Križevačkoj je eparhiji darovao Maronitski katolički patrijarhat Antiohije iz Libanona te Samostan i svetište sv. Marona (Annaya, Libanon).
Uoči dolaska moći svetog Šarbela karizmatska molitvena zajednica Sv. Šarbela zajedno s križevačkom eparhijom organizirat će trodnevnu duhovnu obnovu koja će se održati u katedrali Presvete Trojice i dvorani Mariapoli Faro iza katedrale od 19. rujna do 21. rujna.
Trodnevna duhovna obnova
“Trodnevnica će trajati od 19. do 21. rujna i održavat će se u katedrali Presvete Trojice u Križevcima te u dvorani Mariapoli Faro (Djelo Marijino) iza katedrale.
Prvi dan trodnevnice, 19. rujna započet će liturgijom u 18 sati u katedrali Presvete Trojice koju će predvoditi mons. Milan Stipić, biskup Križevačke eparhije. Nakon svete mise u 19 sati u dvorani Mariapoli Faro iza katedrale duhovni nagovor i molitvu za ozdravljenje vodit će vlč. Dražen Radigović. Tema nagovora bit će “Poziv na dublje obraćenje po uzoru na sv. Šarbela”. Slavljenje će voditi Petar Buljan, molitevna zajednica Božja pobjeda.
Drugi dan trodnevnice, 20. rujna, petak, započet će liturgijom u 18 sati u katedrali Presvete Trojice koju će predvoditi mons. Milan Stipić, biskup Križevačke eparhije. Nakon svete mise u 19 sati u dvorani Mariapoli Faro iza katedrale duhovni nagovor i molitvu za unutarnje oslobođenje i ozdravljenje vodit će p. Sebastijan Šujević, provincijal Družbe Isusove s temom “Poziv na posvećenje i na djelovanje po uzoru na sv. Šarbela”. Slavljenje će voditi bend molitvene zajednice “Nanovo rođeni”.
Treći dan trodnevice, 21. rujna, subota bit će molitveno bdjenje koje će voditi grkokatolički bogoslovi iz Slovačke i Hrvatske u katedrali Presvete Trojice u Križevcima od 21 sat do 23 sata.
Svečani dolazak relikvija sv. Šarbela bit će 22. rujna, u nedjelju u grkokatoličkoj katedrali Presvete Trojice u Križevcima. Započet će u 10 sati svečanom procesijom koja će pratiti dolazak relikvija sv. Šarbela. Nakon unošenja relikvije sv. Šarbela u katedralu liturgiju će predvoditi mons. Jona Maksim, nadbiskup Prešova i metropolit Slovačke grkokatoličke Crkve, uz mons. Milana Stipića, biskupa Križevačke eparhije.
Nakon liturgije bit će čašćenje relikvija, molitva za nakane sv. Šarbelu, blagoslov predmeta.
U 12 sati bit će vrijeme za druženje uz ručak i mogućnost kupovine suvenira te slavljenje koje će voditi slavljenički tim “Sv. Šarbel”. U 15 sati molit ćemo krunicu Božanskog milosrđa. U 15:30 sati nastupit će Stijepo Gleđ Markos uz molitveno slavljenički koncert.
Molimo sve koji dolaze organiziranim prijevozom, autobusima ili kao veća zajednica, grupa, da svoj dolazak potvrde na ovu mail adresu ili broj telefona: 099 442 4420.”
Sveti Šarbel i svijetlo iz groba
Sv. Šarbel je rođen u Libanonu, u visokim planinama. Na krštenju je dobio ime Josip. Bio je posljednji od petero djece. Od malena je rado boravio u molitvi i samoći. U dobi od 23 godine napustio je dom i otišao u samostan. Nakon primanja u novicijat prima ime Šarbel, po uzoru na jednog mučenika. Nakon studija teologije zaređen je za svećenika 1859. Poslan je u samostan st. Maroun u kojem je proveo 16 godina živeći život zajedništva i posvećen Bogu. Potom je dobio dopuštenje od poglavara da živi sam u brdskom samostanu sv. Petra i Pavla koji je služio braći za osobne duhovne vježbe. Bilo je to mjesto sa najosnovnijim stvarima za život. Na tom mjestu je proveo dvadeset tri godine živeći pokornički. Njegova subraća pričaju da bi često spavao na podu i jedo jednom dnevno.
Osobito je bila naglašena njegova pobožnost prema svetoj Euharistiji koja bi počinjala u 11.00 pa se tako za misu mogao pripremati cijelo jutro, a ostatak dana u zahvaljivanju.
Umro je u 70oj godini, osam dana nakon Božića. Njegov pogreb bio je vrlo skroman, na
na samostanskom groblju gdje su se pokopali mnoga druga braća sveta života. Njegovo tijelo je bilo obučeno u habit i sahranjeno u zemlju, bez kovčega.
U tako skrovitu životu možda bi bio i zaboravljen da se na njegovu grobu nije pojavio izvanredan fenomen. Svijetlo je obavijalo njegov grob četrdeset pet noćiju. Mnogi stanovnici su bili svjedoci tog čudesnog svjetla. Nakon toga poglavar u samostanu dobija dopuštenje da se tijelo sv. Šarbela ekshumira.
Na čuđenje mnogih prisutnih, kad se tijelo otkopalo bilo je u savršenom stanju.
Nakon što su tijelo obukli u novo odijelo sa štovanjem su ga položili u drveni kovčeg i postavili u kut privatne kapelice u samostanu kako bi bio poticaj monasima i drugim vjernicima za molitvu i udivljenje.
Činjenicu ekshumacije pratio je i drugi fenomen, a to je da je iz njegova tijela izlazila tekućina koja se opisivala kao znoj i krv. Zbog ovog preznojavanja tijela krvlju njegova odjeća bi se prkrivala mrljama krvi pa se mijenjala dva puta tjedno. Mali komadići odjeće su stavljani na njegovo tijelo i podijeljeni kao relikvije, a uslijedila su i čudesna ozdravljenja.
Među mnogima koji su ispitivali tijelo bio je i dr. Elias Elonaissi koji je 1921. god utvrdio da se radi o materiji sličnoj znoju, te da je neobjašnjivo nastajanje istog budući da je tijelo mrtvo već mnogo godina. Ponovio je ispitivanje više puta i uvijek dolazio do istog zaključka.
Drugi liječnik, dr. George Choukrallah je ispitao tijelo 24 puta tijekom 17 godina u ustanovio bi uvijek isto tj. da se radi o nadnaravnoj moći.
Kroz 67 godina tijelo svetog Šarbela je bilo savršeno očuvano, a slučaj je dokumentiran i ispitan od medicinskih stručnjaka. Iz razloga, znanog samo Bogu, to čudo se nije nastavilo. Ostale su samo kosti, crvene boje, a neobična tekućina je prestala teći.
SVETAC KOJI UVIJEK ODGOVARA Muslimanka izmolila jednu molitvu svetom Charbelu on joj odgovorio! ‘Sanjala sam ga i danas sam katolik’
Čudesno ozdravljenje kod relikvija
Na dan smrti dogodilo se čudesno ozdravljenje kljastog mladića Sabe Tannusse. On je u pratnji svoje majke stigao u samostan Anaju upravo kad se proširila vijest o svečevoj smrti. Majka mladića je bila žalosna jer je smatrala da su došli prekasno: ne može preporučiti sina u molitvu i svečev blagoslov. Htjela se vratiti sa sinom. No mladić je ostao da vidi tijelo Božjeg sluge i da ga dotakne. Oko tri sata poslijepodne uspjelo je mladiću približiti se tijelu izloženom u kapeli. Šarbelovu ruku stavio je na svoja prsa i žarko molio. Mladić je osjetio kako je snaga prošla njegovim tijelom. Uspravio se, prohodao posve zdrav.
Oko Šarbelova groba treperilo je svjetlo 45 dana i noći. Na grobu je bio poseban miris. Samo u prva tri mjeseca nakon smrti oca Šarbela zabilježeno je 350 ozdravljenja po njegovu zagovoru. Od tog čuda uslišanja se redaju ne na stotine i tisuće kod Šarbelova groba. Njegov grob posjećuju i časte ne samo kršćani već i muslimani.
Čovjek na samrti probudio se unatoč svim prognozama, svjedočio izvanrednu prisutnost sv. Charbela!
Pripadao je Crkvi maronita
Oni se nikada nisu odvojili od Petrove Stolice. Maroniti su jedni od sjedinjenih istočnih Crkava, kojima je biskupijski poglavar, Patrijarh, stolovao neko vrijeme u Antiohiji. Oni imaju svoje istočne obrede, a čuvaju čistoću vjere i sakramenata. Ime im potječe od pustinjaka Marona koji je umro na glasu svetosti u petom stoljeću, prije 423. godine. Poznat je iz jednog pisma sv. Ivana Krizostoma. U šestom je stoljeću postojao jedan samostan posvećen sv. Maronu između mjesta Apame i Emese. Bilo je mnogo mučenika zbog čuvanja čistoće vjere u vremenima teških progona od monofizita i nestorijanaca. Jedan od opata samostana, Ivan Maron, bio je izabran za patrijarha u Antiohiji, u vrijeme jedne prazne patrijarške Stolice između 636. i 742. godine, jer točno vrijeme nije poznato. Maroniti su tijekom povijesti teško trpjeli u progonima od muslimana, koji su često provaljivali kako bi pljačkali, ubijali i odvodili u ropstvo. Za samu Crkvu maronita značajna je ličnost Šar Allia, koji je bio izabran za biskupa u Bejrutu 1716. godine. Ivana Marona drže utemeljiteljem Maronitske Crkve, a Šar Alli je bio reformator posebno u odnosu na ustrojstvo samostana. Po njegovu se sudu morala pružiti mogućnost mladim redovnicima da obave svoj novicijat na Istoku i to zbog dva opravdana razloga: prvi – da oni koji su svoju školu, odgoj i običaje stekli u Rimu nisu prikladni za tvrde i nimalo lagane prilike u domovini; drugi – budući da su svoje studije obavili u Rimu, primili su tako jedan kompleks, koji im smeta kad se vrate u domovinu, npr. da im teško pada poslušnost prema poglavarima u svojoj sredini.
Kad molitve ovu molitvu, moćni zagovornik sv. Šarbel moli s vama
Devetnca svetom Šarbelu
S obzirom na ovako veliku duhovnu milost u našem narodu pozivamo vas da se priključite i u devetnicu svetom Šarbelu za ovaj događaj kako bi se otvorilo nebo, a milosti se izlile po nama, našim obiteljima i cijeloj domovini tijekom ovog događaja.
Prvi dan:
O, čudotvorni sveti Šarbele, iz čijeg neoskrvnutog i netaknutog tijela, izbija miris neba, priteci mi u pomoć i izmoli za me milost (reci koju) u Boga koja mi je potrebna. Amen.
O, sv. Šarbele moli za mene.
O, Gospodine koji si sv. Šarbelu udijelio dar molitve, molim te po njegovu zagovoru za božansku milost da živim po tvojim zapovijedima i u skladu s Biblijom.
Slava tebi na vijeke. Amen.
Oče naš, Zdravo Marijo, Slava Ocu.
Drugi dan:
O, sv. Šarbele, ti mučeniče, ti patniče života u odricanju, koga nam je Isus dao kao svijetli putokaz, utječem se tebi i molim za milost (reci koju) po tvom zagovoru. Uzdam se u te. Amen.
O, sveti Šarbele, mirisna posudo, moli za me. O, milosrdni Bože koji si udijelio sv. Šarbelu moć da čini čuda, smiluj se i meni da po njegovom zagovoru zadobijem milost koju molim.
Slava Tebi na vijeke. Amen.
Oče naš, Zdravo Marijo, Slava Ocu.
Treći dan:
O, sveti Šarbele, koji sjajiš kao zvijezda na nebu Crkve, osvijetli moj put, ojačaj moju nadu. Tebe molim za milost (reci koju). Izmoli to u Isusa raspetoga kojemu vječno služiš.
O, sveti Šarbele, primjeru strpljenja i šutnje, molim tvoj zagovor.
O, Gospodine Isuse koji si posvetio sv.Šarbela i pomogao mu da nosi svoj križ, daj mi snagu da podnesem teret života u strpljenju i poslušnosti tvojoj svetoj volji po zagovoru sv. Šarbela. Tebi vječna hvala. Amen.
Oče naš, Zdravo Marijo, Slava Ocu.
Četvrti dan:
O, oče, sv.Šarbele ljubljeni, tebi se utječem. Moje povjerenje u tebe ispunjava mi srce. Snagom tvoga zagovora pred Bogom očekujem milost (reci koju) za koju te molim. Pokaži mi još jednom tvoju naklonost.
O, sveti Šarbele, izvore kreposti, zauzmi se za mene.
O, Bože koji si svetom Šarbelu dao milost da ti bude sličan, pomozi meni da rastem u kršćanskim krepostima i daj mi milost da te slavim do vijeka. Amen.
Oče naš, Zdravo Marijo, Slava Ocu.
Peti dan:
O, sveti Šarbele, od Boga ljubljeni, prosvijetli me, pomozi mi, uči me kako da ugodim Bogu. Pohiti meni u pomoć. O, ljubljeni oče, molim te posreduj kod Boga da mi da milost (reci koju).
O, sveti Šarbele, prijatelju Raspetoga, moli za mene.
O, Bože, čuj moju molitvu po zagovoru sv. Šarbela. Spasi moje jadno srce i udijeli mi mir. Smiri moju dušu. Slava tebi na vijeke. Amen
Oče naš, Zdravo Marijo, Slava Ocu.
Šesti dan:
O, sveti Šarbele, veliki zagovorniče, molim te za milost (reci koju). Dovoljna je samo jedna tvoja riječ da mi Isus oprosti i udijeli mi milost.
O, sveti Šarbele, radosti neba i zemlje, moli za mene.
Bože, koji si izabrao svetog Šarbela da nas brani od tvog svetog gnjeva, udijeli meni po njegovu zagovoru milost (reci koju) kako bih te skupa s njim slavio do vijeka. Amen.
Oče naš, Zdravo Marijo, Slava Ocu.
Sedmi dan:
O, sveti Šarbele, ljubljeni, pomoćniče onih koji su u nevolji; molim za tvoj zagovor pred Bogom. Pomozi da dobijem milost (reci koju).
O, sveti Charbele, blistavi savjetniče, preporuči me.
O, Bože, mnogi moji grijesi priječe da tvoja milost dođe do mene. Udijeli mi milost da se pokajem. Odgovori mi po svetom Šarbelu. Vrati radost mom jadnom srcu i udovolji mojoj želji. Tebi utjelovljenje milosti, slava i hvala. Amen.
Oče naš, Zdravo Marijo, Slava Ocu.
Osmi dan:
O, sveti Šarbele, uvijek kad te vidim kako klečiš, postiš, moliš i predaješ se Bogu, moja nada i vjera u tebe jačaju. I ja te molim posreduj da zadobijem milost (reci koju).
O, sveti Šarbele, posvećen Bogu, moli za mene.
O, Isuse, mirotvorče, koji su doveo ljubljenog Šarbela do savršenstva. Ja te usrdno molim za milost da ostatak života proživim na volju tvoju.
Ljubim te, Bože, moj Spasitelju. Amen.
Oče naš, Zdravo Marijo, Slava Ocu.
Deveti dan:
O, oče, sveti Šarbele, evo me na kraju devetnice. Moje srce se raduje kada razgovaram s tobom. Gajim veliku nadu da ću ishoditi od Isusa milosti za koje sam po tvom zagovoru molio. Ja se kajem i obećajem da nikada više neću upasti u grijeh. Ja te molim da ispuniš moju želju (reci koju).
O, sveti Šarbele, okrunjen slavom, moli za mene.
O, Gospodine, ti uslišaj molitve svetog Šarbela i udijeli mi milost, budi milostiv prema meni u mom teškom trenutku. Obrani me od zla od kojeg se sam ne mogu obraniti. Slava i hvala bila tebi na vijeke. Amen.
Oče naš, Zdravo Marijo, Slava Ocu.
MOLITVA SVETOM ŠARBELU
Bože, Ti si Svetog Šarbela, redovnika i pustinjaka, neizmjerno svetog i slavljenog u Svojim Svecima, nadahnuo da živi i umre na putu Isusa Krista, i dao mu snagu da se povuče iz svijeta i da u svojem pustinjskom prebivalištu postigne vrhunac redovničkih kreposti: siromaštvo, poslušnost i čistoću. Usrdno Te molimo da i nama daruješ milost, da Te po njegovom primjeru ljubimo kao što Te je on ljubio i da Ti služimo kao što Ti je on služio. Svemogući Bože, Ti si brojnim čudesima i milostima pokazao kolika je moć zagovora Svetog Šarbela, pa Te usrdno molimo da nam po njegovom zagovoru daruješ milost ……… Amen.
Očenaš … Zdravo Marijo … Slava Ocu … Sveti Šarbele, moli za nas !