Sjedinjene Države razvijaju ‘Quicksink’ bombe, sofisticirano oružje dizajnirano za brzo potapanje velikih brodova, uključujući nosače zrakoplova – javlja The Telegraph. Treća flota američke mornarice izvela je vježbu kako bi demonstrirala sposobnost B-2 bombardera da potopi veliki površinski brod s relativno malim troškovima.
Test je bio uspješan, a stručnjaci vjeruju da bi takva bomba mogla biti ključna u eventualnom sukobu s Kinom. “Ova je sposobnost odgovora na hitnu potrebu za brzim neutraliziranjem pomorskih prijetnji nad golemim prostranstvima oceana diljem svijeta uz minimalne troškove”, navodi se u priopćenju za javnost 3. flote američke mornarice.
Kina je očita meta ovog razvoja, s obzirom na sve veću agresivnost Pekinga u Južnokineskom moru i rastuće napetosti između SAD-a i Kine – navodi CNN. Iako je Kina bila sudionik vježbi Rimpac do 2014. godine, posljednjih godina nije pozivana zbog pogoršanja odnosa između dviju zemalja.
Strateške implikacije
Carl Shuster, bivši šef Zajedničkog obavještajnog centra američkog Pacifičkog zapovjedništva, izjavio je da bi ova nova protupomorska sposobnost B-2 bombardera mogla ograničiti kineske operacije istočno od Tajvana ili kod Filipina. “Ne možete ignorirati oružje koje jednim pogotkom može potopiti brod od preko 25.000 tona,” rekao je Shuster za CNN.
Bombarder B-2 najsofisticiraniji je zrakoplov američke vojske. Njegove nevidljive karakteristike mu omogućuju prodor u dobro branjena područja i let uz male šanse da ga radar otkrije na velikim visinama. To senzorima B-2 daje mogućnost da dobiju pogled na bojno polje što nije moguće u avionima koji lete niže.
U vježbi Rimpac sudjelovalo je 28 saveznika SAD-a, uključujući Ujedinjeno Kraljevstvo, Francusku i Izrael. Vježba je obuhvatila ukupno 40 brodova, tri podmornice i 25.000 ljudi. Provedene su ukupno dvije vježbe potapanja. Kineski mediji su već ranije komentirali američke ‘Quicksink’ bombe, tvrdeći da zastarjeli američki brodovi nisu usporedivi s modernom kineskom opremom. Međutim, uspješno testiranje ovog novog oružja naglašava moguću promjenu ravnoteže snaga u regiji.
Meter o onome što sada ubrzano čini Kina: zna li Peking nešto što mi ne znamo?