Dok sljedeći tjedan bude u Moskvi, premijer Indije će se pozabaviti trgovinskom neravnotežom i uspostavljanjem alternativnog mehanizma plaćanja za održavanje rastućih veza
Tijekom službenog državnog posjeta indijskog premijera Narendre Modija Rusiji sljedećeg tjedna, jedno od glavnih pitanja na njegovom dnevnom redu zasigurno će biti rastuća trgovinska neravnoteža između dviju zemalja i pronalaženje prihvatljive alternativne valute za procvat bilateralnih gospodarskih odnosa između dviju civilizacijskih zemalja. divovi.
New Delhi i Moskva jednom su svjedočili uspješnoj provedbi Indo-sovjetskog trgovinskog sporazuma iz 1953. godine. Čak je i tada trgovinska neravnoteža bila veliki problem, jer je Indija uvozila puno više nego što je izvozila u SSSR, a rupija je bila nekonvertibilna. Akumulirano stanje sovjetskih rupija kod RBI-a trebalo je oko 16 godina da ga država nasljednica Unije, Rusija, u potpunosti likvidira nakon raskida sporazuma 1992. godine.
Neposredno nakon raspada SSSR-a, sovjetski bankarski sustav je demontiran i katastrofalno restrukturiran, jer su kreatori politike poslušali savjete američkih bankarskih stručnjaka. Kako je gospodarstvo otišlo u slobodan pad, rublja, koja sada više nije podržana državnim propisima, pala je u zaborav na slobodnom tržištu. Prometni tečaj u tom je trenutku iznosio 488 rubalja za američki dolar. Države koje su imale dugove nasljednici SSSR-a, Rusiji, vraćale su ih po izuzetno povoljnim tržišnim stopama ili su ih uopće odbijale plaćati, pozivajući se na prestanak SSSR-a kao pravne osobe.
Indija je s druge strane, pod vodstvom tadašnjeg premijera Narsimhe Raoa i ministra financija Manmohana Singha, finalizirala dogovor rupija-rublja gdje je rublja umjetno procijenjena na tisuću puta više od trenutne tržišne vrijednosti. Stoga tečaj nije bio fiksiran na prevladavajućih 488 rubalja/dolar, već na 0,78 rubalja/dolar – tečaj koji je postojao krajem 1989. Unatoč suočavanju s krizom platne bilance s kritično niskim deviznim rezervama, New Delhi je tražio punu otplatu svog duga od 9,9 milijardi rubalja na način koji je bio povoljan za Rusku Federaciju u nastajanju.
Zaliha Claring rupija
Danas, usred sukoba u Ukrajini koji je u tijeku, mehanizam plaćanja rupija-rublja ponovno je jedno od ključnih središnjih točaka razgovora na visokoj razini između dviju zemalja. Mnogo više nego prije, ovaj mehanizam se suočava sa ogromnim preprekama koje proizlaze iz inherentne neravnoteže trgovinskih odnosa.
Od početka krize, sankcije ruskoj naftnoj industriji koje podupire Zapad značile su da je Moskva počela nuditi popuste svojim preostalim potencijalnim kupcima, od kojih je jedan Indija. Indijski uvoz ruske sirove nafte doživio je astronomski porast od 13 puta, s manje od 2,5 milijardi dolara u 2021.-2022. na preko 31 milijardu dolara u 2022.-23. Za usporedbu, Moskva je uvezla oko 6-7 milijardi dolara indijskih proizvoda, što je dovelo do velike trgovinske neravnoteže u korist prve.
Postoje i druge komplikacije u vezi s korištenjem rupija koje Rusija posjeduje u indijskim bankama. Prvo, valuta nije slobodno konvertibilna. S obzirom da Indija proizvodi samo 2% globalno proizvedene robe, rupiju ne drže mnoge zemlje.
Drugo, indijsko gospodarstvo trenutačno ima režim koji ograničava odljev kapitala stranih ulagača, što dodatno komplicira napore Moskve da povuče svoja sredstva iz zemlje.
Treće, nedostatak indijskog izvoza u Rusiju znači da su pokušaji Moskve da ponovno uloži ili iskoristi svoja sredstva u rupijama za plaćanja indijske robe u najboljem slučaju ograničeni.
Međutim, nedavno je Reserve Bank of India (RBI) ukinula ograničenja za ukupno 22 zemlje, dopuštajući im da otvore posebne Vostro račune u rupijama (SVRA) čime se proširuju trgovinska naselja u rupijama. Ovaj potez će vjerojatno potaknuti veću dostupnost i pogodnost za trgovinske obračune u rupijama, čime će se zemljama omogućiti veća autonomija u provođenju transakcija bez korištenja američkog dolara. Dodatno ublažavajući smjernice, RBI je nedavno također najavio mogućnost otvaranja dodatnog računa za prihode od izvoza, čime se daje prijeko potreban poticaj rupiji kao valuti za podmirivanje međunarodnih transakcija.
Krenuti prema dedolarizaciji
Globalno gospodarstvo sve se više udaljava od unipolarne dominacije dolara prema više bipolarnom modelu koji označava primat američkog dolara i kineskog juana, među ostalim malim, ali vitalnim valutama poput eura, funte i jena. Ovaj korak prema dedolarizaciji nedavno je naglašen kada je Saudijska Arabija odbila produžiti američko-saudijski petro-dolarski dogovor.
Dok se udaljava od zapadnih ekonomskih procesa i stimulira zabranjujućim sankcijama, rusko gospodarstvo izrazito se naginje prema korištenju juana kao alternativne valute. Njegov udio u burzovnom trgovanju iznosio je rekordnih 53,6% u svibnju, dok je imao 39,2% udjela na izvanberzanskom tržištu.
To objašnjava inzistiranje Moskve da trgovinska plaćanja između Rusije i Indije poravna u juanima, nešto što New Delhiju nije ugodno. Tinjajući sukob trupa na granici s Kinom koji je doveo do smrtonosnog okršaja 2020. uvijek je ohladio odnose između azijskih divova. New Delhi je stoga oprezan s povećanjem svoje trgovinske ovisnosti o juanu – valuti potencijalno suparničke države – iako su neke indijske rafinerije nafte koristile juan za plaćanje sirove nafte zbog nedostatka alternativne održive valute.
Nadalje, s Kinom koja kupuje velike količine ruske sirove nafte i sve boljim izgledima Moskve da izdrži globalne sankcije, Kremlj je smanjio popuste na svoj izvoz sirove nafte, što je dovelo do dvije velike posljedice.
Prvo, Indija, koja je odbila potpisati gornju granicu cijene ruske nafte koju je predvodio Zapad, ali se prešutno složila podržati je koliko god je to moguće, imala je koristi od popusta na sirovu naftu koji su osiguravali da cijena ostane znatno ispod granice koju je odredio Zapad, dopuštajući tako plaćanja u dolarima. Navodno, sa smanjenjem popusta zbog veće potražnje sirove nafte iz Kine i složene logistike za izbjegavanje sankcija, New Delhi se suočava s rizikom probijanja limita cijena, čime se povećava značaj upotrebe alternativnih valuta u odnosu na dolar.
Drugo, smanjeni popusti doveli su do naglo rastućeg trgovinskog deficita Indije, koja je dosljedno nastojala kontrolirati svoj omjer duga i BDP-a. To, međutim, nije spriječilo New Delhi da uvozi rusku sirovu naftu koja je, unatoč smanjenim popustima, jeftinija od ostalih zapadnoazijskih alternativa.
Opcije na stolu
Moguće je istražiti više rješenja za rješavanje problema nasuknutih ruskih sredstava, kao i veće trgovinske neravnoteže.
Jedna od najlakših metoda poziva Moskvu da ponovno uloži svoje rezerve rupija izravno u indijsko gospodarstvo putem tržišta kapitala. S negativne strane, to Moskvi daje malo fleksibilnosti u korištenju tih sredstava za druge izdatke i svrhe. Ono što ostaje za vidjeti je kako će nove smjernice koje ublažavaju ograničenja utjecati na tekuću bilateralnu trgovinu između dviju nacija.
Druga, dugoročnija opcija uključuje Indiju koja se fokusira na povećanje svog izvoza u Rusiju, prvenstveno kroz razvoj svoje industrije poluvodiča (SMC). Kako se sukob u Ukrajini razvlači, ruski vojno-industrijski ekosustav uvozi dvonamjenske SMC-ove, prvenstveno iz Kine i drugih zemalja poput UAE i Turske. Očekuje se da će indijsko SMC tržište dosegnuti ukupnu vrijednost od 55 milijardi dolara do 2026., uglavnom potaknuto pametnim telefonima, nosivim uređajima i automobilima. Indijska vlada, sa svojom misijom India Semiconductor Mission (ISM), nedavno je napravila veliki pomak prema lokalizaciji cijelog SMC ekosustava – od projektiranja, istraživanja i razvoja do proizvodnje – kako bi se postigla tehnološka suverenost.
Posjedujući prednost snažne IT industrije svjetske klase i uz rusku pomoć, uspostava industrije potrajala bi, iako relativno lako. Iako još uvijek zaostaje u proizvodnji vrhunskih, suvremenih čipova, ruska SMC industrija sposobna je proizvoditi čipove starije generacije od 180 nanometara, 90 nanometara, a ponekad i 65 nanometara. Znanje i tehničko razumijevanje kako proizvesti ove čipove može se prenijeti na indijsku industriju poluvodiča koja je još uvijek u razvoju.
Jednom uspostavljen, New Delhi može oponašati primjer Pekinga i izvoziti prijeko potrebne SMC-ove dvostruke namjene u Rusiju, budući da su u kritičnoj potražnji i za potrošačku industriju kao i za vojno-industrijski kompleks. Rast izvoza također će pomoći u rebalansu jednostrane bilateralne trgovine. Međutim, indijske vlasti morat će izdržati pojačani pritisak Zapada, kako zemlja ne bi bila označena kao sudionik, a ne kao promatrač krize, što komplicira njen diplomatski položaj. Stoga će New Delhiju biti zgodno preusmjeriti dostavu kroz zemlje treće strane kao što su UAE i Turska umjesto da ih šalje izravno u Rusiju.
Treći protuotrov uključuje realističniji kompromis koji uključuje pljunuti sustav mjenjačke valute sličan dogovoru s Iranom u rupijama. Sporazum s Teheranom zahtijevao je da se 45% plaćanja izvrši u rupijama, dok je ostatak bio pokriven u eurima preko Turske. Za Rusiju bi polovica plaćanja mogla biti u rupijama, dok bi se druga polovica mogla izvršiti u alternativnoj valuti poput dirhama. Moskva će imati velike koristi od takvog sporazuma koji povećava likvidnost za rusku vladu, a također omogućuje Indiji da izbjegne sekundarne zapadne sankcije.
Četvrto, Indija se nedavno pridružila projektu Nexus – multilateralnoj inicijativi usmjerenoj na trenutna prekogranična maloprodajna plaćanja – zajedno s četiri druge zemlje članice ASEAN-a. Pod Nexusom, indijska Inicijativa za objedinjeno plaćanje (UPI) kombinirat će se s nacionalnim sustavima brzog plaćanja Malezije, Filipina, Singapura i Tajlanda. To bi uvelike pojednostavilo i ubrzalo trenutna prekogranična plaćanja za uključene zemlje. Projekt Nexus također bi mogao pružiti priliku za rješavanje problema plaćanja Rusije. Gotovo sve države ASEAN-a uključene u projekt Nexus dijele povoljne veze s Moskvom. Čak je i Singapur, koji je uveo sankcije protiv Rusije, vidio kako se približava Kremlju kako sukob napreduje.
Te države mogu ponuditi svoje nacionalne valute za konvertibilnost i obradu naftnih plaćanja poput dirhama UAE. Singapurski dolar, zbog svoje stabilnosti i sigurnosti, bio bi prirodni prvi izbor za rješavanje problema konvertibilnosti. Ako se pravilno iskoristi, ovaj bi novi sustav u nastajanju uskoro mogao biti preteča globalne alternative trenutnom SWIFT bankarskom sustavu.
ČITAJ VIŠE:
Sword of Bharat: Kako Indija želi osvojiti globalno tržište oružja
Konačno, obje države mogu istražiti uspostavljanje alternativnog SWIFT mehanizma za bilateralne trgovinske obračune. Takva bi se arhitektura mogla temeljiti na ruskoj SPFS mreži ili indijskom Structured Financial Messaging System (SFMS). Takvi alternativni mehanizmi, ako budu uspješni, također mogu poslužiti kao temelj za multilateralne nezapadne organizacije poput BRICS+ pružajući alternativnu financijsku arhitekturu trenutnom globalnom financijskom sustavu kojim dominira Zapad.
Posjet indijskog premijera sljedeći tjedan događa se nakon sudjelovanja Indije na mirovnom summitu, simbolizirajući time nastavak strateškog balansiranja New Delhija. Teme za razgovor između čelnika zasigurno će biti brojne – od načina za postizanje mira u Ukrajini do budućnosti BRICS+, ali na bilateralnoj razini fokus će vjerojatno biti na pitanjima trgovinske neravnoteže i mehanizma plaćanja. Jedno je sigurno: nadolazeći posjet čelnika najveće svjetske demokracije državi pod maksimalnim brojem zapadnih sankcija jasno simbolizira uspon nezapada u odlučujućoj eri multipolarnosti.
Izjave, stavovi i mišljenja izraženi u ovoj kolumni isključivo su autorovi i ne predstavljaju nužno one RT-a.