S Kornata nam se javila čitateljica i morska biologinja, koja je svjedočila užasnom prizoru uz uzgajališta kod Vrgade.
– Pozdrav iz Kornata. Obavijest o neprihvatljivoj pojavi: Kod kaveza za uzgoj ribe ispred južne strane Vrgade jučer 30.09 oko 10 sati , ploveći u gajeti iz Murtera u smjeru Žuta, naišli smo na veliko područje na kojem je plutalo neizbrojiva količina ribe u raspadajućem stanju, pa zato teško prepoznatljive vrste.
– Površina mora je bila prekrivana ljigavim nanosima . Sve je odvratno smrdjelo tako da smo se požurili maknuti iz tog područja. Šokantan i zabrinjavajući prizor i za mene i za dvoje prijatelja iz Norveške – poručuje morska biologinja.
Iz razgovora s čitateljicom i stručnjakinjom koja nam je ove šokantne slike i poslala saznajemo kako se cijelom unutrašnjom stranom Kornata i Dugog Otoka osjeća degradacija morskog ekosustava uzrokovana uzgojem koji nije primjeren ni izveden na adekvatan način.
– Nisam protiv akvakulture, ali je bitno da ona nije “divlji zapad” već da se provodi u dinamičkoj ravnoteži s ekosustavom. Konkretno, treba provesti studiju i ustanoviti koliko neko područje može podnijeti kaveza, a da se ekosustav tamo ne degradira. Dakle bitno je koliko se hrane daje ribi u uzgoji, a bitno je i koliko se ribe uzgaja. Previše hrane i preguste populacije donose taloženje sedimenta i organskih tvari te negativne promjene na području pod kavezima i oko njih. Organizmi odavde ili pobjegnu ili uginu – rekla nam je morska biologinja koja je slike i poslala.
Vrlo grubo rečeno – akvakultura koja samo “trči za novcema” može doslovno uništiti morski ekosustav i život u moru. Dakle more treba voljeti i čuvati!
U razgovoru s našom sugovornicom saznali smo i da “krivnja” za ovaj strašan prizor čak ne mora biti na najbližim kavezima, jer štete od neprimjerene akvakulture mogu “putovati” daleko.
Hrani se kavez, a ne riba
– Mogu vam provjereno potvrditi da je ova uvala kod Vrgade bila krasna za roniti sve je bilo šareno i puno života, no od kad su kavezi tamo svake godine je sve gore i gore – završava naša sugovornica koja pretpostavlja da se u obližnjim kavezima uzgajaju orade i brancini.
Da neprimjerena akvakultura “ubija” more i život u njemu potvrdio nam je i profesor morske biologije na PMF-u Petar Kružić.
– Ovakve se stvari znaju događati kada se ribi u kavezu baci previše hrane, ali sudeći prema slikama ovdje je moguć slučaj u kojem je do smrtnosti došlo unutar kaveza. Dosta je problema s uzgajalištima, često se ne radi ekološki, a ovo je industrija koja “nije čista”i treba biti jako pažljiv. Mi smo na žalost zemlja u kojoj inspekcije ne provode kontrole osim ako im netko ne dojavi da se nešto krivo događa. U svakom slučaju ovo je jako loše za more – zaključio je profesor Kružić od kojeg smo saznali i da uzgajališta jako loše utječu na livede posidonije i nikad, ali baš nikad ih ne bi trebalo stavljati iznad ili pored njih.
S druge strane moguće je da na ribu u kavezu utječu i velike količine slatke vode, konkretno nakon ovih velikih kiša – zaključuje profesor Kružić.
S njim se vezano za pretjeranu količinu hrane u kavezima složio i Ivan Katavić sa splitskog Instituta za oceanografiju i ribarstvo koji je ustvrdio da se kod nas često “hrani kavez a ne riba!”
Komentar tvrtke uzgajališta u blizini
Kontaktirali smo i tvrtku u blizini čijih kaveza je zatečen ovaj strašan prizor i pitali ih jesu li čuli što se dogodilo te kako to komentiraju.
– Na farmi nisu ništa primijetili, ali naši će zaposlenici svakako obići okolne uvale. Ako bilo što primijetimo to ćemo i pokupiti. Uginule ribe uvijek ima, čak i nevrijeme može utjecati na to da dio ispadne vani, no ne možemo govoriti o pomoru unutar kaveza – rekli su nam odgovorni iz tvrtke Kornat Ittica d.o.o.
Napominjemo, nije rečeno da je konkretno njihova aktivnost dovela do ovog zaista strašnog prizora, no nije ni tajna da bi jedno od okolnih uzgajališta moglo biti odgovorno zbog već navedenih razloga. Stoga apeliramo i na spomenutu tvrtku i sve ostale uzgajivače (nadamo se da tako zbilja i rade) da u prvom redu čuvaju ovo more od kojeg i sami žive te primjenjuju sve eko standarde i budno paze na morski ekosustav, a profit stave tek tamo na drugo ili treće mjesto.
J.T.