MOSTARSKI AERODROM IZVAN UDARA TAKSI ‘Nama šteta minimalna, drugi će imati problem’


Odluka o naplati naknade od tri marke po putniku u odlasku ponovno je na snazi od 1. travnja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osim zrakoplovnim kompanijama koje to plaćaju, takse ne odgovaraju ni zračnim lukama u Bosni i Hercegovini jer, kako ističu, ova odluka će im otežati pregovore s novim kompanijama i o novim destinacijama.

Jedna od zrakoplovnih kompanija kojoj zasigurno ne odgovara povratak taksi jest “Ryanair”, koji je upravo zbog njih prije dvije godine ukinuo svoje letove s tuzlanske zračne luke, prenose Nezavisne novine.

Sada, kada su takse vraćene, a ova velika aviokompanija uvela brojne nove letove sa Zračne luke Sarajevo, stiglo je i upozorenje Vijeću ministara BiH.

„Ako sarajevska zračna luka želi nastaviti privlačiti ulaganja ‘Ryanaira’, uključujući i potencijalno baziranje zrakoplova, mora ostati konkurentna u odnosu na zemlje poput Albanije, Mađarske, Italije i Švedske, koje ukidaju zračne takse i smanjuju troškove pristupa kako bi osigurale rast prometa. ‘Ryanair’ poziva Vijeće ministara Bosne i Hercegovine da povuče odluku o ponovnom uvođenju zračnih taksi kako bi podržalo daljnji razvoj zračnog prometa i turizma u zemlji te kako bi se građanima omogućio pristup najpovoljnijim avionskim kartama u Europi“, istaknula je Alicja Wójcik-Gołębiowska, šefica komunikacija za srednju i istočnu Europu te Baltik u “Ryanairu”.

Osim iz Sarajeva, “Ryanair” leti i sa zračne luke Banja Luka, i to na šest destinacija, a prema riječima Valentine Kecman, vršiteljice dužnosti direktorice “Zračne luke Republike Srpske”, vraćanje taksi ugrozit će daljnju ekspanziju linija.

„Ugrozit će daljnje pregovore za širenje na nove destinacije i povećanje broja rotacija na postojećim linijama. To je sigurno. Hoće li ‘Ryanair’ ostati ili napustiti bh. tržište, ovisi o tome hoće li takse ostati na snazi ili će ponovno biti uveden moratorij. Nadali smo se da ćemo uspjeti produžiti moratorij, jer statistika i izračuni do kojih smo došli u posljednjih godinu dana pokazuju da jednogodišnji moratorij nije dovoljan benefit za zrakoplovne kompanije s obzirom na to da im treba i do tri godine da razviju novu destinaciju kako bi postala profitabilna. Godinu dana moratorija bio je benefit, ali nedostatan“, izjavila je.

Kako je dodala, po tom su pitanju u prethodnom razdoblju održali niz sastanaka s Edinom Fortom, ministrom komunikacija i prometa u Vijeću ministara BiH, kao i s predstavnicima Direkcije za civilno zrakoplovstvo BiH.

Prema njezinim riječima, zračne luke trenutačno pregovaraju s “Ryanairom” kako bi pronašli zajedničko rješenje.

„Ovo nas je zaista dovelo do stagnacije u pregovorima jer smo imali dobru osnovu za razgovore o novim destinacijama. Posljednjih mjeseci ‘Ryanair’ je čekao ishod ove odluke, odnosno hoće li biti produžen moratorij, i to nas je dovelo do ljetne sezone bez novih linija. Iznimno je teško ugovoriti dolazak nove aviokompanije, posebice niskotarifne, na neku destinaciju jer takve kompanije ulaze uglavnom na tržišta u koja su već ušli konkurenti. Kada jedna low-cost kompanija uđe u neku državu, lakše je otvoriti pregovore s drugima“, istaknula je Kecman.

ZAŠTO NEMAMO JEFTINE LETOVE? Država uzima 3 marke takse po putniku, Ryanair ih moli da ponište odluku

Avioprijevoznik Ryanair prije pet dana uputio je poziv Vijeću ministara BiH da poništi odluku o ponovnom uvođenju aviotaksi, kako bi se podržao kontinuirani rast zračnog prometa i turizma u…

Marko Đuzel, direktor Međunarodne zračne luke Mostar, kaže kako će ova odluka otežati poslovanje zračnim lukama u BiH, no naglašava da su oni ipak u nešto drukčijem položaju.

„To je najveći problem za niskotarifne kompanije. Nakon pandemije, došlo je do trenda da su low-cost kompanije umjesto manjih luka počele koristiti veće, dok male zračne luke više koriste klasične avioprijevoznike. Vjerojatno će one luke koje imaju low-costere imati problema s pregovorima i zadržavanjem linija. Mi imamo klasične prijevoznike i nama će ta odluka nanijeti minimalnu ili nikakvu štetu“, rekao je Đuzel za “Nezavisne novine”.



Izvor: Hercegovina Info

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x