Neformalna grupa građana okupljena oko inicijative “Zaustavimo nezakonite izmjene Prostornog plana Grada Mostara” oglasila se priopćenjem za javnost u kojem upozorava na, kako navode, sustavno i dugogodišnje kršenje zakona, pljačku javnih resursa te nepostojanje osnovnih uvjeta za demokratsko upravljanje gradom.
Mostar se, ističu, godinama koristi kao poligon za političko eksperimentiranje i pogodovanje uskim interesnim skupinama, a odgovornost za takvo stanje vide u dugogodišnjoj dominaciji dviju stranaka, koje sada, uz podršku “Trojke”, imaju potporu i s viših razina vlasti.
“Riječ je o planski kreiranom institucionalnom kaosu koji omogućuje izbjegavanje zakona, eliminaciju kontrole i bogaćenje pojedinaca na račun javnog dobra”, stoji u priopćenju.
Grad bez plana, bez statuta i bez glasa građana
Iz grupe podsjećaju kako Mostar ni danas nema važeći prostorni plan, niti statut usklađen sa Zakonom o principima lokalne samouprave. Posebno naglašavaju izostanak mjesnih zajednica, zbog čega su građani potpuno isključeni iz odlučivanja o lokalnim pitanjima.
U takvom okruženju, upozoravaju, ne postoji pravna osnova na temelju koje bi Gradsko vijeće moglo donositi odluke, niti gradonačelnik upravljati gradom, budući da se ne primjenjuje zakon koji uređuje funkcioniranje lokalne samouprave.
Sporne izmjene plana iz 1986. godine
Grupa ističe da je gradska uprava, umjesto donošenja novog prostornog plana, nezakonito pristupila izmjenama plana iz 1986. godine. Te su izmjene, kako tvrde, provedene bez stručne rasprave, bez suglasnosti županijskog ministarstva i potpuno mimo zakonskih procedura.
“Time se ne samo krši zakon, već i ignorira pravo građana da odlučuju o uređenju vlastitog prostora. Cilj je jasan – otvoriti vrata interesnim skupinama za preoblikovanje grada prema vlastitim profitnim interesima”, upozoravaju.
Kršenje odluka Ustavnog suda i vladinih zaključaka
U priopćenju se također podsjeća da je Ustavni sud BiH još 2005. godine donio odluku kojom se zabranjuje raspolaganje državnom imovinom bez državnog zakona. Ipak, gradske i županijske vlasti u Mostaru, tvrde, nastavljaju izdavati suglasnosti za korištenje državnog zemljišta.
Na taj način, navode, izravno se krši Ustav BiH, odluke najvišeg suda i zaključak Vlade FBiH iz studenoga 2023., koji izričito zabranjuje prenamjenu zemljišta do donošenja državnog zakona o imovini.
“Tihi kolonijalizam” pod krinkom investicija
Građani upozoravaju i na pojavu koju nazivaju “tihim kolonijalizmom” – modelom u kojem lokalni tajkuni i strani investitori, u sprezi s političkim elitama, ostvaruju golemi profit na državnoj imovini, dok građani ostaju potpuno isključeni iz odlučivanja i bez ikakve koristi.
“Mostar se pretvara u prostor bezakonja, dok se građanima serviraju nacionalne teme kako bi se prikrila istinska pozadina – pljačka i devastacija zajedničkih resursa”, navode iz grupe.
Što traže građani?
Inicijativa “Zaustavimo nezakonite izmjene Prostornog plana Grada Mostara” uputila je jasan apel nadležnim institucijama, međunarodnoj zajednici i građanima. Zahtijevaju:
Hitnu obustavu nezakonitih izmjena prostornog plana iz 1986.
Provedbu odluka Ustavnog suda i zaključka Vlade FBiH iz 2023.
Poništenje svih odluka i suglasnosti koje omogućuju raspolaganje državnim zemljištem.
Izradu novog, zakonski utemeljenog prostornog plana uz javnu raspravu i uključivanje stručnjaka.
Uspostavu mjesne samouprave u svim gradskim naseljima.
Na kraju priopćenja ističu kako Mostar ne smije ostati talac interesa moćnih pojedinaca, te pozivaju na povratak vladavine prava, transparentnosti i uključivanja građana u procese odlučivanja.