Tužiteljstvo Bosne i Hercegovine podiglo je optužnicu protiv Ranka Debevca, suspendiranog predsjednika Suda BiH, te Osmana Mehmedagića Osmice, bivšeg ravnatelja Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA), u aferi „Prisluškivanje“. Optužen je i Milisav Pijuk, zaposlenik Suda BiH.
Dug popis kaznenih djela
Trojicu optuženih tereti se za zlouporabu položaja, pranje novca, krivotvorenje isprava, primanje mita, lažno predstavljanje te kazneno djelo „povreda ravnopravnosti spolova“.
O optužnici će odlučivati sutkinja za prethodno saslušanje Dalida Burzić, koja se vratila s višesedmičnog bolovanja. Ima rok od 15 dana za donošenje odluke, budući da se radi o izrazito složenom predmetu.
Debevec i Mehmedagić uhićeni su u prosincu 2023. godine te su u pritvoru proveli tri mjeseca. Sud BiH ih je pustio na slobodu, uz izricanje mjera zabrane. Jedina mjera zabrane koju im je Sud izrekao odnosi se na zabranu napuštanja zemlje.
Debevec je, kako doznaje Raport, prije nekoliko dana ponovno ispitan u Tužiteljstvu BiH. Tužitelji su mu, prema informacijama, predstavili izmjene činjeničnog opisa kako ne bi došlo do povrede prava na obranu.
Paralelni procesi
Mehmedagić se već sudi u predmetu „Diploma“, gdje je suđenje u poodmakloj fazi.
Što se tiče afere s prisluškivanjem dežurnih sudaca i tužitelja Suda i Tužiteljstva BiH, trojac je uhićen u prosincu 2023. Tužiteljica Bojana Jolović tada je na javnim ročištima tvrdila da će istraga biti brzo okončana, no optužnica je podignuta tek gotovo dvije godine kasnije.
Prema informacijama portala Raport, Tužiteljstvo BiH sada je u svojevrsnoj dilemi – kako osigurati suđenje Debevcu pred Sudom BiH, u kojem je on još uvijek formalno predsjednik.
Pitanje nadležnosti
Otvoreno je pitanje hoće li Sud BiH potvrditi optužnicu ili će se proglasiti nenadležnim, kao što je bio slučaj s bivšim glavnim tužiteljem Goranom Salihovićem, koji je preminuo prošle godine.
Tužiteljstvo BiH optužilo je Salihovića u studenom 2018. za zlouporabu položaja, jer je navodno potrošio više od 83.000 KM za reprezentaciju, čime je prekoračio dopuštene limite. Tada je također bio pod suspenzijom. Sud BiH je u siječnju 2019. donio odluku o prijenosu predmeta na Općinski sud u Sarajevu radi osiguravanja nepristranog i pravičnog suđenja. Postupak je kasnije obustavljen zbog Salihovićeve smrti.
Slični primjeri: Mihajlović i Miletić
Sličan primjer je i slučaj državnog tužitelja Bože Mihajlovića, protiv kojeg je Tužiteljstvo BiH također podiglo optužnicu, a Sud BiH ga je u prvostupanjskom postupku osudio. U prosincu 2020. godine ta je presuda ukinuta, a predmet je prebačen na Općinski sud u Sarajevu, gdje suđenje i dalje traje. Mihajlović se nalazi pod suspenzijom već sedmu godinu, ali i dalje prima plaću kao tužitelj.
Još jedan poznat slučaj je bivša sutkinja Suda BiH Azra Miletić. Tužiteljstvo BiH ju je također uhitilo, optužilo i procesuiralo. Apelacijsko vijeće Suda BiH u travnju 2018. ukinulo je prvostupanjsku presudu kojom je Miletić bila osuđena na dvije i pol godine zatvora, te je daljnje vođenje postupka prebačeno na Općinski sud u Sarajevu. Tri godine kasnije, Miletić je pravomoćno oslobođena.
U igri i Vrhovni sud Federacije
Pitanje je kako će Sud BiH postupiti u ovom slučaju. Kako doznajemo, jedna od opcija je i prijenos predmeta na Vrhovni sud Federacije BiH, točnije na novi Odjel za suzbijanje korupcije koji je s radom započeo u travnju ove godine. Vrlo je izgledno da će Sud proglasiti nenadležnost i predmet proslijediti tom odjelu. Konačna odluka trebala bi biti donesena u roku od 15 dana, po hitnom postupku.