Ministri vanjskih poslova 27 zemalja članica Europske unije dogovorili su produljenje sankcija Rusiji zbog sukoba u Ukrajini za šest mjeseci, koje istječu 31. siječnja. Strah Europske unije od moguće najavljene blokade od strane Budimpešte produljenja proturuskih sankcija koje je EU uvela nedugo nakon početka ruske invazije na Ukrajinu kroz čitav niz sankcijskih paketa (moraju se produljivati svakih šest mjeseci i to jednoglasnom odlukom svih država članica) bio je posve opravdan.
Naime, prije sastanka s kolegama iz EU-a, mađarski ministar vanjskih poslova Peter Szijjártó rekao je da će Budimpešta produžiti sankcije Rusiji samo ako od Europske komisije dobije jamstva svoje buduće energetske sigurnosti.
“Danas na sastanku Vijeća ministara vanjskih poslova EU-a, naš će glas ovisiti o tome hoće li Europska komisija dati jamstvo da će ubuduće poduzeti potrebne radnje u svim slučajevima kada je energetska sigurnost država članica EU-a pod prijetnjom nekoga izvan Europske unije”, – napisao je Szijjártó na svojoj Facebook stranici. Ministar je naglasio da je “nakon tri godine postalo jasno kako su sankcije protiv Rusije pretrpjele golemi neuspjeh”.
“Ove mjere nanijele su ogromnu štetu Europi, uključujući i Mađarsku. Mađarsko gospodarstvo pretrpjelo je štetu od 19 milijardi eura ili oko 7.500 milijardi forinti. – pojasnio je ministar. “Paralelno, Ukrajina nastavlja poduzimati korake koji prijete energetskoj sigurnosti Mađarske i srednje Europe. Ovo više ne može ići!” – rekao je čelnik mađarskog MVP-a. Naglasio je da bi u takvoj situaciji Europska komisija trebala zastupati interese zemalja članica, a ne Ukrajine, koja je još samo kandidat za ulazak u EU.
Nakon 60 godina isključena je ‘arterija’ ruskog plina za Europu: Reakcije
Mađarska dobila jamstva
“Mađarska je dobila jamstva energetske sigurnosti koje je tražila. Europska komisija predana je zaštiti plinovoda i naftovoda (koji vode, op.GN.) do država članica EU-a. Jasno je rekla da je cjelovitost energetske infrastrukture koja opskrbljuje zemlje članice EU pitanje sigurnosti cijele EU. Europska komisija također traži jamstva od Ukrajine za održavanje opskrbe EU-a naftom,” — napisao je mađarski šef diplomacije na svojoj Facebook stranici, a njegove riječi prenosi ruska državna agencija TASS.
Prije nekoliko dana ministri vanjskih poslova Mađarske i Turske u zajedničkom su priopćenju oštro osudili i nedopustivim označili nedavne neuspjele ukrajinske napade dronovima na kompresorsku stanicu u ruskoj Rostovskoj regiji, koja ubrizgava plin za ruski crnomorski plinovod Turski tok. Plinom iz tog plinovoda opskrbljuju se obje zemlje – i Turska i Mađarska, kao i pojedine balkanske države, koje također primaju ruski plin (Bugarska, Srbija).
Štoviše, Mađarska je upravo preko Turskog toka spremna isporučivati plin i Slovačkoj koja se našla u složenoj situaciji nakon što je od nove godine Ukrajina odbila produžiti ugovor o tranzitu ruskog plina preko svog teritorija. O tome je 23. siječnja izvijestio mađarski ministar vanjskih poslova i trgovine Peter Szijjarto, Dodao je da je “odluka Kijeva da zabrani ubrizgavanje plina iz Rusije neprihvatljiva”, objavila je mađarska agencija MTI.
Mađarska tvrdi da je spremna isporučivati plin Slovačkoj