Naša djeca su svaki dan pod njihovom brigom, te upravo su oni ti koji oblikuju njihove umove za budućnost koja im predstoji. No, odnos roditelja i učitelja, inače prirodnih saveznika, nikad nije bio lošiji.
Istraživanje pokazuje da se više od 90 posto učitelja u jednoj godini susreće se sa nekim od oblika pritisaka i neprimjerenog ponašanja roditelja učenika, što je i više nego zabrinjavajuće.
“Posebno je zabrinjavajuće da se 30 posto učitelja tijekom školske godine susreće sa agresinim i nasilničkim ponašanjem roditelja doduše na sreću najčešće verbalnim”, rekla je dr. sc. Dragica Bagić s Odsjeka za sociologiju na Filozofskom fakultetu u Zagrebu za HRT.
Poruka u 22 sati?
Kako stvari funkcioniraju na dnevnoj bazi, otkrio je jedan od učitelja.
“Imam osjećaj da učitelji lako podliježu pritiscima. Zašto moramo odgovoriti roditeljima na poruku koju pošalje u 22 sata? Zašto ne blokiramo na mobitel roditelja koji nas maltretira? Informacije su u školi jedini službeni način komuniciranja s roditeljima, kazao je Josip Matković, prof. njemačkog jezika u OŠ dr. Viktora Žganca u Zagrebu.
Hrvat razotkrio mehaničare i kako naplaćuju više: ‘Umjesto 2.600 platio sam 1.200 eura’
Marijana Boršćak Sudec, ravnateljica IV. OŠ u Varaždinu, ističe kako oni nastoje postaviti granice na početku školske godine kako bi roditelji znali pravila i kultura kako bi znali da učitelji ne moraju biti dostupni od nula do 24 sata. “Nastojimo da shvate da i oni imaju radno vrijeme i da i mi imamo vikende, rekla je Boršćak Sudec.
Prijave ministarstvu
Međutim, neki roditelji idu i korak dalje. Ukoliko učitelj ili učiteljica ne udovoljeni njihovim željama i zahtjevima, oni počnu s prijetnjama. “Čim roditelj zaprijeti da će prijaviti agenciji učitelj se povuče, ne znam zašto”, zapitao se Matković.
Resorno ministarstvo je svjesno toga problema, te su odlučili stati na kraj prevelikom broju anonimnih prijava s novim zakonom o inspekciji. “Roditelji su skloni sve prijavljivati inspekciji, ali izmjenom zakona o inspekciji smo anonimne prijave isključili, mi smo dužni to sve provjeriti jesu li navodi roditelja istiniti”, pojasnio je Momir Karin iz Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih.
On je istaknuo kako prva adresa trebala bi biti škola, ondje bi se trebali rješavati problemi. “Ja bih zaista zamolio roditelje da imaju više povjerenja, da više komuniciraju, jer ti ljudi koji rade s njihovom djecom i uvijek će se dogoditi neki pojedinačni slučaj, ali malo više komunikacije, malo više povjerenja i bez odvjetnika”, dodao je Karin.