Ursula von der Leyen, predsjednica Europske komisije, obećala je stvoriti povjerenika za obranu kao dio svojih planova za drugi mandat. Novi povjerenik imat će težak zadatak ujediniti visoko fragmentiranu obrambenu industriju EU-a, čiji je rast dugo bio zaustavljen – prenosi Euronews.
Ponovno izabrana predsjednica Europske komisije obećala je odmah pri dobivanju mandata formiranje “prave obrambene unije” za zaštitu Europe. Von der Leyen je također istaknula potrebu Europe za povećanjem obrambene potrošnje i autonomije te predložila stvaranje jedinstvenog tržišta za obranu i zajedničko ulaganje u napredne projekte kao što je jedinstveni sustav protuzračne obrane.
Međutim, industrija obrane u Europi suočava se s brojnim izazovima, od nedostatka koordinacije i financiranja do složenih političkih prepreka. Zemlje članice često se protive objedinjavanju pravila na jedinstvenom tržištu, posebno u ovom osjetljivom sektoru, što dodatno otežava integraciju.
Potreba za jačanjem obrambenih kapaciteta
Mnogi političari i analitičari slažu se da Europa mora pojačati svoje vojne kapacitete, posebno nakon početka rata u Ukrajini. Von der Leyen je istaknula da je kombinirana obrambena potrošnja u EU-u porasla za samo 20% između 1999. i 2021., dok su Rusija i Kina zabilježile poraste od 300% i 600%.
Međutim, domaća industrija EU-a nije dovoljno jaka da zadovolji ni postojeću potražnju, a većina obrambenih nabava još uvijek se vrši izvan Europe. Unatoč određenoj suradnji i spajanjima, obrambena industrijska baza EU-a ostaje fragmentirana. Europske tvrtke uglavnom odgovaraju na potrebe svojih nacionalnih ministarstava obrane, što otežava stvaranje ujedinjene industrije.
Kao glavni izavovi nove ere europske obrane izdvajaju se dovoljno financiranja, koordinirano planiranje i jedinstveno tržište za obrambenu industriju. Rješavanje ovih problema bit će ključni zadatak novog povjerenika za obranu.
Nove izmjene
Jedna od mogućnosti za poboljšanje situacije je povećanje proračuna EU-a za obranu. Von der Leyen je obećala revidirati proračun kako bi pružio više fokusa i učinka. Komisija je već najavila mobilizaciju ulaganja od 1,5 milijardi eura tijekom tri godine, no industrija smatra da je ta brojka neuvjerljiva.
Strategija EU-a predlaže da 35% obrambene potrošnje do 2030. bude iz unutar bloka, što je značajno povećanje. Postavljanje standarda putem propisa moglo bi biti jedan od načina za unaprjeđenje obrambene industrije. Međutim, postojeće norme se često ignoriraju, što znači da oprema može biti neupotrebljiva, primjerice, granate koje ne odgovaraju haubicama.
Novi povjerenik za obranu morat će biti strpljiv i svjestan dugoročnog karaktera posla. Nakon desetljeća nedovoljnog ulaganja i smanjenja proizvodnih kapaciteta, prilagodba se ne može dogoditi preko noći. Uz sve ove izazove, morat će se suočiti s fragmentiranom industrijom, nedostatkom koordinacije i složenim političkim okruženjem kako bi ojačao obrambene kapacitete EU-a i osigurao sigurnost bloka u nestabilnom globalnom okruženju.